Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zabytkowe autobusy wyjeżdżają na ulice Lublina. Będzie nowy pojazd i znacznie droższe bilety

W najbliższą sobotę, 1 lipca, na ulice Lublina znów wyjedzie linia turystyczna. W tym roku zmieni się jednak formuła jej funkcjonowania. O ile za zabytkowe pojazdy w dalszym ciągu będą odpowiadać ZTM i MPK, tak już obsługę zapewni Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin. Całość ma funkcjonować pod nazwą: „Poznaj Lublin”.

Przejazdy mają się odbywać dwukrotnie we wszystkie wakacyjne soboty, a linię obsługiwać będą trzy pojazdy. Oprócz Gutka, czyli Jelcza 272 Mex i trolejbusu Škoda 9 Tr, po raz pierwszy na trasę wyjedzie Ikarus 280.26. Na pokładzie każdego z nich znajdował się będzie przewodnik. Wyjazdy zaplanowano o godz. 15.00 oraz 16.00, a każda przejażdżka potrwa około godziny.

– Podczas każdego przejazdu pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który podzieli się z nimi ciekawymi historiami o Lublinie i mijanych obiektach. Każda wycieczka rozpocznie się w Centrum Inspiracji Turystycznej, skąd uczestnicy wraz z przewodnikiem udadzą się na miejsce odjazdu – wyjaśnia Małgorzata Lipska-Boichuk z Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.

Zmiany mają m.in. sprawić, aby nie dochodziło do sytuacji, jakie miały miejsce w ubiegłym roku. Przejazdy zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że pasażerowie siłą walczyli o miejsce. Dlatego teraz zakup biletu będzie równoznaczny z rezerwacją miejsca siedzącego.

Do tej pory na linii „T” obowiązywały bilety w cenach odpowiednio: 4 i 2 zł. Honorowano również bilety okresowe oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Teraz koszt przejazdu ustalono na 30 zł od osoby. Bilety można kupić w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online na stronie przewodnik.lublininfo.com.

W tych miejscach znajdują się również informacje, w jakim terminie kursuje dany pojazd i kto będzie przewodnikiem. Należy pamiętać, iż liczba biletów na każdy przejazd jest ograniczona. W przypadku przejazdów Gutkiem do 29 miejsc, Ikarusem do 35 miejsc, a Škodą do 28 miejsc.

– Wspólny projekt pod nazwą „Poznaj Lublin” wynika z potrzeby dostosowania linii turystycznej do potrzeb turystów i wyzwań związanych z nowymi rozwiązaniami technologicznymi i taryfowymi w lubelskiej komunikacji miejskiej. To uzupełnienie programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem!”, w ramach którego chętni mieszkańcy Lublina oraz osoby odwiedzające miasto mogą wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem – dodaje Małgorzata Lipska-Boichuk.

Autobusy kursować będą sprzed Bramy Krakowskiej ul.: Lubartowską, Biernackiego, Prusa, Dolną 3 Maja, 3 Maja, Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickimi, Sowińskiego, Muzyczną, Lubelskiego Lipca ‘80, Piłsudskiego, Al. Zygmuntowskimi, Fabryczną, Wolską, Lubelskiego Lipca ‘80, Zamojską i Królewską.

Jeżeli chodzi o trasę trolejbusu to wiedzie ona sprzed Bramy Krakowskiej, ul. Lubartowską, Obywatelską, Chodźki, nawrót na pętli, Chodźki, Obywatelską, Podzamcze, Unii Lubelskiej, Fabryczną, Droga Męczenników Majdanka, nawrót na rondzie przy LPNT, Droga Męczenników Majdanka, Fabryczną, Zamojską i Królewską.

(fot. lublin112)

17 komentarzy

  1. Z kartą dużej rodziny jakiś rabat?

    • Tak, należy się jeszcze świadczenie praca+. Weźcie się za robotę normalną a nie za robienie bachorów.

Dodaj komentarz

Z kraju