Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zabiegi przeciwstarzeniowe – od czego zacząć? Co oferuje medycyna estetyczna?

Proces starzenia się skóry jest naturalny i dotyka każdego człowieka. U niektórych osób jego objawy uwidaczniają się wcześniej, u innych nieco później. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak genetyka, styl życia, środowisko, dieta, pielęgnacja czy stopień ekspozycji na słońce. Niektóre nawyki, takie jak palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu lub niedostateczna ilość snu, mogą przyspieszać proces starzenia się skóry. Można je jednak zatrzymać, a nawet cofnąć, dzięki odpowiednio dobranym zabiegom medycyny estetycznej.

Jakie są objawy starzenia się skóry?

Utrata młodego wyglądu postępuje stopniowo, lecz nieuchronnie, już od lat wczesnej dorosłości. Gdy około 25. roku życia włókna kolagenowe w skórze zaczynają zanikać, pojawia się prawdopodobieństwo, że wkrótce zauważymy na swojej twarzy pierwsze oznaki procesu starzenia. Zmiany te nie następują oczywiście w ciągu jednej nocy, choć można je przyspieszyć poprzez niewłaściwą dietę czy pielęgnację.

Do pierwszych objawów starzenia się skóry należą m.in. drobne zmarszczki, które początkowo pojawiają się w miejscach, w których cera najczęściej ulega załamaniom. Są to tzw. zmarszczki mimiczne, powstające w wyniku naturalnych ruchów twarzy, np. przy uśmiechaniu się czy unoszeniu w górę brwi. Występują najczęściej w zewnętrznych kącikach oczu (tzw. kurze łapki), na czole oraz w okolicach ust i nosa.

Z czasem zmarszczki pogłębiają się i pojawiają również w innych miejscach na twarzy i ciele. Oprócz zmarszczek mimicznych możemy zaobserwować również takie, które powstają w wyniku działania grawitacji. Ten sam czynnik powoduje także utratę dotychczasowego owalu twarzy oraz inne problemy estetyczne, takie jak opadnięcie policzków (pojawienie się tzw. chomików) lub ich nadmierne wklęśnięcie. Ubytki w tkance podskórnej pojawiają się u niektórych osób również w okolicach skroni oraz pod oczami – w tzw. dolinie łez.

Typowym objawem procesu starzenia się skóry jest także powstawanie przebarwień. Są to zmiany pigmentacyjne, których obecność może być również powiązana z nadmierną ekspozycją na słońce i niestosowaniem dostatecznej ochrony przed promieniowaniem UV.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej działają przeciwstarzeniowo?

Opisane wyżej problemy dermatologiczne mogą zostać zahamowane lub nawet cofnięte dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych zabiegów. Każda profesjonalna klinika medycyny estetycznej w Warszawie lub innym dużym mieście oferuje fachowe doradztwo w zakresie potrzeb skóry danego pacjenta i możliwości ich zaspokojenia. Warto zasięgnąć porady doświadczonego personelu medycznego, aby upewnić się, że decyzja o zabiegu jest trafna i przyniesie pożądane rezultaty. Poniżej opisujemy niektóre procedury, które można wykonywać już na wczesnym etapie walki z efektami procesu starzenia.

Zmarszczki, utrata jędrności skóry czy też zmiana jej kolorytu mogą być niwelowane dzięki regularnemu stosowaniu mezoterapii igłowej. Jest to nieinwazyjny zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę koktajlu substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, peptydy, aminokwasy, minerały i antyoksydanty. Składniki te wspomagają procesy regeneracji i rewitalizacji tkanek, stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także pobudzają krążenie krwi i limfy, co wpływa na poprawę wizerunku.

Kwas hialuronowy może być stosowany również jako wypełniacz. Wprowadzony płytko pod skórę wygładza drobne zmarszczki, pozostawiając skórę napiętą i sprężystą. Iniekcję preparatu można przeprowadzić również pod oczami (w celu spłycenia doliny łez) oraz w zapadniętych miejscach na twarzy, takich jak policzki czy skronie. Kwas hialuronowy jest uważany za substancję bezpieczną, ponieważ ludzki organizm produkuje go w sposób naturalny. Ma również właściwość wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu działa na skórę nawilżająco i ujędrniająco.

Jednym ze sposobów walki z przebarwieniami skóry jest również regularne wykonywanie medycznych peelingów chemicznych. Zabieg tego typu jest całkowicie nieinwazyjny – przebiega bez naruszenia ciągłości naskórka. Procedura polega na zaaplikowaniu na obszar zabiegowy specjalnych preparatów chemicznych, które stopniowo złuszczają skórę, prowadząc do jej przyspieszonej regeneracji. Peelingi chemiczne mogą być wykonywane zarówno na twarzy, jak i na innych obszarach ciała, takich jak szyja, dekolt czy dłonie.