Sobota, 05 października 202405/10/2024
690 680 960
690 680 960

Za zużyte baterie będzie można dostać upominek

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu Baterii obchodzonego 9 września, Miasto Lublin po raz czwarty organizuje w tym dniu ekozbiórkę zużytych baterii. Akcja odbędzie się w najbliższy poniedziałek (9 września) przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin. Mieszkanki i mieszkańcy Lublina w zamian za przyniesione zużyte baterie otrzymają drobne upominki i gadżety.

– Akumulatory przenośne i baterie po wyczerpaniu są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, dlatego nie mogą być umieszczane w pojemnikach na frakcję zmieszaną i wyrzucone wraz z odpadami komunalnymi. Zebrane selektywnie można bez problemu przetworzyć, zaś surowce, z których są wykonane, odzyskać i wykorzystać ponownie. Miasto Lublin prowadzi stale selektywną zbiórkę takich odpadów, których jest coraz więcej w związku z większą powszechnością w użyciu różnych urządzeń zawierających baterie. Poprzednie edycje pokazały, że mieszkanki i mieszkańcy Lublina chętnie włączają się w tego typu inicjatywy. W ubiegłym roku zebraliśmy prawie 400 kilogramów zużytych baterii. Liczymy, że i w tym roku uda nam się osiągnąć podobny wynik – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

W najbliższy poniedziałek, 9 września, w godz. 10.00-13.00 przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy ul. Zana 38 odbędzie się akcja „Ekozbiórka zużytych baterii”. W ramach wydarzenia, organizowanego we współpracy Polskiej Korporacji Recyklingu oraz GP Batteries, mieszkańcy będą mogli oddać zużyte baterie, które zostaną odpowiednio odebrane i zagospodarowane.

W Lublinie pojemniki na zużyte baterie znajdują się w 133 lokalizacjach. Zużyte baterie i akumulatory przenośne można oddać w stałych punktach, mobilnych zbiórkach sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wrzucić do kontenerów na odpady niebezpieczne w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać w stałym punkcie przy ul. Metalurgicznej 13F (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-20.00) oraz w mobilnych punktach uruchamianych w ostatnią sobotę miesiąca w 6 lokalizacjach w Lublinie (w godz. 9.00-14.00). Miasto dysponuje także 9 pojemnikami na małe elektroodpady.

W Lublinie dostępne są również pojemniki na przeterminowane leki w 94 aptekach. Można do nich wrzucać lekarstwa w różnych opakowaniach, z wyjątkiem opakowań zbiorczych tabletek. Odpady medyczne, takie jak igły i strzykawki, należy oddawać w specjalnym pojemniku znajdującym się w PSZOK przy ul. Metalurgicznej 13K.

W PSZOK przy ul. Metalurgicznej 13K można również oddać przepracowane oleje i opakowania po olejach, rozpuszczalniki, farby, środki ochrony roślin, zużyte świetlówki, zużyte opony (do 8 sztuk rocznie) oraz odpady budowlane i rozbiórkowe (do 2 ton rocznie). Mieszkańcy mogą także oddać meble i odpady wielkogabarytowe oraz odpady medyczne powstałe w gospodarstwie domowym.

Miasto Lublin uruchomiło również wyszukiwarkę odpadów, która pomoże mieszkańcom w prawidłowej segregacji odpadów. Przypominamy, że odpady z działalności gospodarczej muszą być zagospodarowane przez odpowiednie firmy zgodnie z indywidualnymi umowami na odbiór.

13 komentarzy

  1. Każdy dostanie kupon na garnek z zupą.

  2. Pocałunek od drag queen

  3. Co to za akcja urzędnicy pracuja w tych 'godzinach a normalni ludzie to jednak do kosz musza wyżucać .Jak można w takich godzinach może do 18 -20 ale poco przecie to tyko reklama dla urzedu i kase z ochrony dostaną na reklamę …………GRATULACJE

  4. Chyba ich porąbało. Zwolnię się z pracy i pojadę z bateriami, żeby dostać jakiś długopis albo inne dziadostwo.

  5. Świetna lokalizacja i pora ! Lepszej się znaleźć nie dało? Każdy na zana ma blisko i bez problemów się tam dojeżdża !

  6. doliczyć przepalone paliwo , sama ekologia

  7. Pisane na kolanie

    Świetna akcja. Kupiłem niemieckiego elektryka ma już 4 lata koszt wymiany baterii to około 15 tys złotych plus 50 tys sama nowa bateria. Zaoszczędzę na utylizacji więc przyniosę.

  8. Co ta lewacka patologia nie wymyśli

  9. ,.,.,.,.,.,.,.,.,.fsb

    W Poznaniu składowane akumulatory w piwnicy zabiły dwóch strażaków i stąd taka akcja

  10. Wyznaczony dzień i godziny akcji przemawiają za tym, że chodzi głównie o aktywizację zajęciową emerytów.

Dodaj komentarz

Z kraju