Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Za przyniesione elektroodpady otrzymasz piękne sadzonki. Akcja rusza już jutro

Przez 3 dni w SKENDE w Lublinie będzie się odbywała akcja wymiany elektrośmieci na piękne sadzonki. Nie zabraknie też warsztatów zero waste i innych atrakcji.

Nie zostawiajmy starej lodówki, pralki, czy suszarki w zwykłych śmietnikach, oddajmy je do wyznaczonych punktów zbiórek, gdzie ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego powstaną nowe surowce. Na specjalnie zaaranżowane wystawie zobaczycie, jakie surowce powstają z niepotrzebnych sprzętów.

Szczegóły akcji:

Miejsce zbiórki: parking przed wejściem do IKEA (od ul. Kupieckiej). Punkt odbioru roślin: SKENDE, pasaż obok wejścia do IKEA

Termin:
22 kwietnia (piątek); godz.: 16:00 – 20:00
23 kwietnia (sobota); godz.: 10:00 – 18:00
24 kwietnia (niedziela handlowa); godz.: 10:00 – 18:00

Przelicznik elektroodpadów na sadzonki:

Przynieś swój stary sprzęt i wymień go na rośliny.
MAŁY (suszarka, żelazko, mikser) 1 roślina
ŚREDNI (mikrofalówka, telewizor) 2 rośliny
DUŻY (lodówka, pralka, zmywarka) 3 rośliny

Bezpłatne warsztaty tworzenia papieru z recyklingu

Czy z odpadów można zrobić papier? Oczywiście, że tak! Przyjdź na warsztaty, a dowiesz się jak krok po kroku powstaje papier roślinny oraz papier recyklingowy. Podczas zajęć własnoręcznie przygotujesz autorskie arkusze papieru z recyklingu z roślinami umieszczonymi w przeźroczu. Wszystko pod czujnym okiem artystów z Domu Słów.

Zajęcia odbędą się w Warsztatowni (wydzielona część Restauracji IKEA, I piętro). Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat (dziecko przebywa pod opieką dorosłego). Na spotkanie prosimy wziąć ze sobą kilka niewielkich polnych roślin, kwiatów lub liści, które ozdobnie zostaną umieszczone pomiędzy arkuszami papieru.

Dlaczego tak ważne jest, aby elektroodpady trafiały w odpowiednie miejsce?

Elektroodpady to śmieci, które nie mogą być wyrzucone do zwykłych śmietników, ponieważ większość z nich w swoim składzie ma substancje i materiały szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, środowiska naturalnego oraz zwierząt.

Do elektrośmieci zaliczane są: wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia AGD, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt RTV, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne, ale także zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy. Dzięki zbiórkom, elektrośmieci trafiają w przystosowane do tego miejsca i mogą zostać oddanie do recyklingu.

Strona wydarzenia na Facebooku

(fot. mat. org.)

7 komentarzy

  1. Otrzymasz piękne sadzonki, a gdzie je posadzisz, (i czy w ogóle), twoja sprawa. Ale dostaniesz, bo ci sie należy !!!

  2. Ale baterii nie ma gdzie oddawać.

    • W każdej stokrotce i biedronce oddasz. W każdym markecie budowlanym. Rusz cztery litery i nie siej fermentu.

  3. A co koszy nie ma?

  4. Sadzonki czego?

  5. Ciekawe jak przywiozę lodówkę nie mając busa czy przyczepki? A spalone paliwo przy dzisiejszych cenach, porażka, ale pewnie w tej cenie się jeszcze polansuję w IKEA CENTER i zjem drogie, kiedyś smaczne hot dogi.

Wiadomości z info112