Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbędzie się akcja „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”

21 i 22 kwietnia, odbędzie się kolejna edycja akcji sprzątania Lublina z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym roku, dzięki współpracy z Radami Dzielnic, nie tylko dorośli mieszkańcy Lublina, ale również uczniowie i przedszkolaki wezmą udział w akcji. Ponadto, studenci i młodzież, którzy zgłosili się do pomocy, przyczynią się do posprzątania między innymi Parku Akademickiego przy ulicy Głębokiej.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w piątek i sobotę ruszamy ze społeczną akcją sprzątania Lublina. To tradycyjne wiosenne porządki, które prowadzimy przy wsparciu samych mieszkańców, dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic. W ramach tej inicjatywy posprzątane zostaną przede wszystkim drobne, ale bardzo uciążliwe odpady komunalne, które negatywnie wpływają na estetykę terenów zielonych. Z roku na rok to społeczne wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, w tym roku dołączyli do nas też studenci – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Poprzednia edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” spotkała się z dużym i pozytywnym odzewem społecznym, dlatego tegoroczna, planowana na 21 i 22 kwietnia, także zostanie zrealizowana przy wsparciu mieszkańców poszczególnych dzielnic. Do tej pory do akcji zgłosiło się 9 dzielnic. Są to: Konstantynów, Wrotków, Czuby Południowe, Czuby Północne, Rury, Głusk, Szerokie oraz Węglin Południowy. Pozostałe dzielnice, które chcą wziąć udział prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Wszyscy wolontariusze zostaną wyposażeni przez Wydział Ochrony Środowiska w rękawice i worki, zaś odbiór zebranych podczas akcji odpadów zadeklarowała w ramach wsparcia edukacji ekologicznej firma KOM-EKO S.A.

Tereny, które zostały zgłoszone przez Rady Dzielnic:

– Konstantynów – al. Kraśnicka, przejście między ul. Struga a ul. Krasińskiego,

– Wrotków – ulice Emilii i Karola Wojtyłów (tereny zielone), ul. Samsonowicza, ul. Romera (tereny zielone przy rzece), ul. Nałkowskich,

– Czuby Północne – tereny zielone w rejonie szkoły ul. Rzeszowska, Szkoła Podstawowa nr 28 ul. Radości oraz część wąwozu Rury, osiedle Błonie (ulice: Kawaleryjska, Rycerska, Herbowa, Dragonów, Hetmańska, Ułanów, Husarska),

– Czuby Południowe – ul. Agatowa, ul. Węglinek, ścieżki spacerowe i pobliskie zarośla prowadzące do wąwozu Rury w okolicy ROD Sienkiewicza, ścieżka przy Lidlu, przejście od ul. Dziewanny w kierunku SP 38, ścieżka przy Przedszkolu nr 46,

– Węglin Południowy – ulice: Gęsia, Orkana/Poznańska,

– Głusk – ul. Zdrowa, ul. Wygodna, ul. Głuska, ul. Nektarowa, ul. Miodowa, ul. Handlowa, ul. Miętowa, ul. Masarska,

– Rury – park Rury im. Romualda Dylewskiego,

– Felin – ulice: Urbanowicza, Rokickiego, Skalskiego, Królowej Bony, Zygmunta Augusta i tereny ZNK, ul. Rataja i ul. Grygowej,

– Szerokie – ulice Gnieźnieńska, Główna, Sobótki, Leszka i okolice przystanku Lipniak 02.

Studenci, którzy chcieliby dołączyć do akcji sprzątania Parku Akademickiego, mogą jeszcze do 19 kwietnia zgłosić swój udział na fanpage’u Lublin Akademicki. Studencka akcja sprzątania odbędzie się 21 kwietnia w godz. 12.00-14.00 – miejsce zbiórki: przystanek Park Akademicki 03.

Dzielnice uczestniczące w akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” otrzymają tabliczki „Dbaj o czystość miasta”. Zakup tabliczek, worków i rękawic został w tym roku zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

22 kwietnia – Dzień Ziemi 

Dzień Ziemi, obchodzony corocznie 22 kwietnia, jest międzynarodowym świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na problematykę ochrony środowiska naturalnego i zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności podejmowania działań mających na celu jego ochronę. Dzień ten został ustanowiony w 1970 roku przez senatora Stanów Zjednoczonych – Gaylorda Nelsona, w odpowiedzi na wzrastającą świadomość na temat degradacji środowiska naturalnego, spowodowaną działalnością człowieka.

W obchody Dnia Ziemi angażują się organizacje ekologiczne, instytucje rządowe oraz osoby prywatne, podejmując różne inicjatywy mające na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. W tym dniu organizowane są liczne akcje sprzątania, sadzenia drzew, edukacyjne wystawy i prelekcje, a także kampanie informacyjne i społeczne.

Dzień Ziemi jest przypomnieniem dla nas wszystkich, że nasza planeta wymaga ochrony i troski, a każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez podejmowanie odpowiedzialnych działań na co dzień.

(fot. źródło UM Lublin)

Jeden komentarz

  1. A ja z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, twierdzę, że niech sprzątają Lublin ci co go w dowolny sposób zanieczyścili, bo ja załatwiam się we własny kibelku, nie na ulicy.