Wystawa róż w muzeum w Kozłówce. Jednak nie w ogrodzie, a w pałacu (wirtualne zwiedzanie)

Od końca maja róże w Kozłowce będzie można oglądać nie tylko w pałacowych ogrodach. Na nowo otwartej wystawie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można podziwiać róże także na obrazach, tkaninach, porcelanie, meblach, wizerunkach świętych oraz pięknych kobiet o tym imieniu.

W najbliższy piątek, 31 maja w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się wielkie otwarcie nowej wystawy „Róża do wszystkich rzeczy…”. Wystawa inspirowana jest popularnym motywem róży, występującym w sztuce i kulturze jako motyw dekoracyjny, symbol, znak, ale także imię szczególnie popularne w rodzinie Zamoyskich. Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy obraz Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Róże na obrazach przybiorą postać martwych natur, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o imieniu Róża. Dodatkowo ekspozycję ozdobią meble, porcelana i rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Ciekawym
elementem ekspozycji jest retabulum stanowiące oprawę dla figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji osób prywatnych.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 31 maja, o godzinie 12:00, w teatralni zespołu pałacowo- parkowego w Kozłówce, a wystawa prezentowana będzie do 8 września 2019 r. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna, której pomysłodawcą i organizatorem jest mistrz-florysta Piotr Marzec.

Portal lublin112.pl oraz zwiedzaj.lu, czyli wirtualne zwiedzanie Województwa Lubelskiego, są patronami medialnymi wydarzenia.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Droga redakcjo, tomMuzeum Zamoyskich jest waszym patronatem?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS