Wystawa róż w muzeum w Kozłówce. Jednak nie w ogrodzie, a w pałacu (wirtualne zwiedzanie)

Od końca maja róże w Kozłowce będzie można oglądać nie tylko w pałacowych ogrodach. Na nowo otwartej wystawie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można podziwiać róże także na obrazach, tkaninach, porcelanie, meblach, wizerunkach świętych oraz pięknych kobiet o tym imieniu.

W najbliższy piątek, 31 maja w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się wielkie otwarcie nowej wystawy „Róża do wszystkich rzeczy…”. Wystawa inspirowana jest popularnym motywem róży, występującym w sztuce i kulturze jako motyw dekoracyjny, symbol, znak, ale także imię szczególnie popularne w rodzinie Zamoyskich. Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy obraz Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Róże na obrazach przybiorą postać martwych natur, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o imieniu Róża. Dodatkowo ekspozycję ozdobią meble, porcelana i rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Ciekawym
elementem ekspozycji jest retabulum stanowiące oprawę dla figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji osób prywatnych.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 31 maja, o godzinie 12:00, w teatralni zespołu pałacowo- parkowego w Kozłówce, a wystawa prezentowana będzie do 8 września 2019 r. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna, której pomysłodawcą i organizatorem jest mistrz-florysta Piotr Marzec.

Portal lublin112.pl oraz zwiedzaj.lu, czyli wirtualne zwiedzanie Województwa Lubelskiego, są patronami medialnymi wydarzenia.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Jeden komentarz

  1. Droga redakcjo, tomMuzeum Zamoyskich jest waszym patronatem?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska