Wypadek z cysterną, wypływ gazu i pożar lasu. Strażacy ćwiczyli na terenie powiatu hrubieszowskiego (zdjęcia)

Wczoraj na terenie powiatu hrubieszowskiego odbyły się ćwiczenia straży pożarnej pod kryptonimem “Hrubieszów 2021”. W ćwiczeniach udział brały jednostki straży pożarnej z 10 powiatów woj. lubelskiego, a także policja i ratownictwo medyczne i przedstawiciele Nadleśnictwa Strzelce.

W czwartkowych ćwiczeniach zorganizowanych przez straż pożarną udział brali strażacy PSP z powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, janowskiego, krasnostawskiego, łęczyńskiego, zamojskiego, lubartowskiego, lubelskiego, chełmskiego oraz Policja, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Państwowe Ratownictwo Medyczne, i Nadleśnictwo Strzelce.

Tłem operacyjnym ćwiczeń było uszkodzenie podczas rozładunku cysterny, co spowodowało wypływ gazu w postaci dwufazowej, powstania rozlewiska i pożaru strumieniowego. W tym samym dniu na terenie Maziarnia Strzelecka – Stefankowice Kolonia doszło do wypadku drogowego z udziałem autocysterny i zapalenia się suchej ściółki leśnej i rozprzestrzeniania się pożaru.

Celem głównym ćwiczeń było sprawdzenie procedur ratowniczych zawartych w zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym dla zakładu dużego ryzyka ORLEN Paliwa Sp. z o.o. Terminalu Gazu Płynnego w Hrubieszowie oraz poziomu przygotowania sił i środków Kompanii Gaśniczej COO “WYŻYNA” do działań długotrwałych podczas pożaru lasu w Nadleśnictwie Strzelce na terenie Gminy Białopole, z wykorzystaniem Plutonu Ratowniczego OSP Hrubieszów wchodzącego w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Lubelskiej Brygady Odwodowej oraz przy współpracy sił i środków z sąsiednich powiatów.

Ćwiczenia obserwował i nadzorował Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Szczepan Goławski wspólnie z drugim zastępcą Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotrem Zmarzem.

(fot. st. asp. Tomasz Stachyra KW PSP Lublin)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!