Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wymień elektroodpady na sadzonki i zobacz, jakie surowce z nich powstają

Już 14 i 15 maja SKENDE i IKEA wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu organizują zbiórkę elektroodpadów. Każdy, kto w tych dniach odda niepotrzebne urządzenia elektroniczne otrzyma sadzonki kwiatów lub ziół. Akcja organizowana jest z okazji Światowego Dnia Bez Śmiecenia, który przypada dziś (11 maja). Podczas eventu będzie można także zobaczyć, jakie surowce powstają ze starych sprzętów.

Mobilny punkt zbiórki odpadów będzie ustawiony na parkingu przy wejściu do IKEA i SKENDE od strony ulicy Kupieckiej. Elektroodpady można oddać w piątek 14 maja w godzinach od 14:00 do 20:00 oraz w sobotę 15 maja w godzinach od 10:00 do 18:00.

Ilość sadzonek, jaką można otrzymać, zależy od gabarytów przywiezionego sprzętu. Będą to odpowiednio: 1 sztuka za sprzęt drobny (np. suszarka, żelazko, mikser), 2 sztuki za sprzęt średniej wielkości (np. mikrofalówka, telewizor) oraz 3 sztuki za wielkogabarytowe elektroodpady (np. lodówka, zmywarka).

Przez dwa dni w punkcie wymiany sadzonek będzie można zobaczyć także mini wystawę surowców, jakie Polska Korporacja Recyklingu odzyskuje z niepotrzebnych domowych sprzętów – lodówek, pralek oraz telewizorów.

Elektroodpady to śmieci, które nie mogą być wyrzucone do zwykłych śmietników, ponieważ większość z nich w swoim składzie ma substancje i materiały szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, środowiska naturalnego oraz zwierząt. Dzięki zbiórkom, elektrośmieci trafiają w przystosowane do tego miejsca  i mogą zostać oddanie do recyklingu.

Do elektrośmieci zaliczane są: wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia AGD, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt RTV, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne, ale także zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy.

To nie jedyna proekologiczna inicjatywa realizowana przez SKENDE I IKEA. Od kwietnia w jednej ze stref wypoczynku SKENDE zlokalizowanej obok apteki, funkcjonuje Sąsiedzki Regał, miejsce gdzie każdy może podzielić się z innymi niepotrzebnymi książkami, grami planszowymi i kwiatami. Sezonowo znalazły się w niej także ekologiczne torby na zakupy uszyte z niepotrzebnych banerów reklamowych.

Obecnie Centrum rusza z nowym projektem. Na terenach zielonych wokół SKENDE wprowadzany zostaje system nawadniania, wykorzystujący wodę deszczową do podlewania roślin. Dzięki temu będzie można odzyskać wodę z opadów i wykorzystać ją ponownie, a tym samym zmniejszyć zużycie z sieci wodociągowej. Deszczówka zawiera mniej kamienia, dlatego jest idealna do podlewania roślin.

Szczegółowy regulamin akcji dostępny jest na stronie www.skendeshopping.pl

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

  1. Niech czeresniaki nauczą się segregować odpady lsw, llb, lch, lza, lpa, lop a potem będziemy dyskutować o oddawaniu sprzętu. Jak na razie to parkują na skos, na chodnikach.

    • Zgodzę się w 100% ale to nie tylko napływowi. Rodowite cebulaki mają w D.p.e segregację odpadów. Jak zwróciłem uwagę to jedno wytłumaczenie
      cyt. „i tak ten sam pojazd przyjeżdża odebrać”.
      Osoba która nie rozumie po co na co segregacja powinna wrócić do szkoły.

      • Właśnie najgorsze jest ta tępota. Zwracasz człowiekowi X uwagę, że nie powinien tu parkować, lub że wyrzuca śmieci (zmieszane) do nieodpowiedniego pojemnika (szkło) to reakcja jest zawsze ta sama oburzenie, agresja, jak można jaśnie panowi/pani zwrócić uwagę. Media społecznościowe o idealnych ludziach robią robotę również. Ludzie żyją w chlewie, nie dbają o higienę, nie potrafią dbać o środowisko. Ale zdjęcie do znajomych idące w świat jest błysk..

    • ⭐⭐⭐☆☆☆

      Czemu się nie wypowie LU który wracając z działki na wsi porzuca śmieci w przydrożnych lassach.

  2. I co się dziwić moja sąsiadka nie odróżnia papieru od opakowania plastikowego. Jeszcze mnie ze 100 lat, wtedy może naucza się segregować śmieci.

  3. a ja co sobotę mogę oddać wielkogabaryty w tym także opony i elektrykę do punktu zbiórki, nie czekam na święta i akcje. Chyba w każdej dzielnicy Lublina taka jest, wystarczy wygooglować

  4. LU nie jest czereśniakiem , tych trzech na górze raczej ze wsi się przenieśli do LU i się udzielają…

Z kraju