Wydali 3 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców. Wzięli pieniądze, nikt nie dostał pracy

Rozbita została grupa przestępcza, która zajmowała się wydawaniem oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców, aby ułatwić im nielegalne przekraczanie granicy. Od każdej osoby zatrzymani brali odpowiednią kwotę pieniędzy.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali pięć osób, tworzących grupę przestępczą, zajmującą się ułatwianiem obywatelom Ukrainy nielegalnego wjazdu do naszego kraju. Proceder polegał na rejestrowaniu fikcyjnych spółek, zakładanych w dużej części na tzw. osoby „słupy”. Następnie za odpowiednią kwotę pieniędzy wystawiano i rejestrowano m.in. oświadczenia o zamiarze zatrudnienia na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

W rzeczywistości żadna z firm nie miała zamiaru zatrudnienia Ukraińców. Co więcej firmy te nie miały nawet takiej możliwości, a niektóre z nich działały pod fałszywymi adresami. W celu uwiarygodnienia składanych w Urzędach Wojewódzkich zaproszeń, firmy przestawiały m.in. nie mające pokrycia w rzeczywistości wyciągi z rachunków bankowych czy też fikcyjne umowy najmu lokali.

Jak ustalono, od kwietnia 2016 r. tylko w ramach tych trzech wykrytych spółek, zarejestrowanych zostało ponad 3 tys. oświadczeń dla obywateli Ukrainy. Na ich podstawie cudzoziemcy uzyskali w Urzędach Konsularnych na Ukrainie wizy wjazdowe na terytorium naszego kraju. Przesłuchano już ponad 80 obywateli Ukrainy, którzy w ten sposób uzyskali wizy.

W skład grupy wchodziło czterech Polaków i jeden Ukrainiec. Zostali oni zatrzymani na terenie województwa mazowieckiego. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli także gotówkę w kwocie 137 880 zł oraz 14 575 dolarów amerykańskich. Do tego komputery stacjonarne, laptopy, przenośne dyski pamięci, telefony komórkowe oraz dokumentację związaną z prowadzeniem fikcyjnej działalności.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymane osoby już usłyszały zarzuty. Jak zapewniają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

71

72
(fot. NOSG)
2018-04-10 23:18:15

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Tą z białym plecakiem to ja bym chętnie zatrudnił

 2. „dokumentację związaną z prowadzeniem fikcyjnej działalności”

  może dostaną złagodzenie kary za ułatwianie śledztwa. 😉

 3. … ciekawe , czy ua pracujący przy produkcji żywności ( np. – szklarnie , kurniki , itp. ) posiadają aktualne rtg płuc ?! grużlica na ukrainie jest już epidemią , o której w Polsce jakoś cicho !

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online