Czwartek, 19 czerwca 202519/06/2025
690 680 960
690 680 960

Wybory prezydenckie już 18 maja. Gdzie i jak zagłosować w Lublinie?

W niedzielę, 18 maja, odbędzie się pierwsza tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy o kluczowych terminach kalendarza wyborczego oraz możliwościach, jakie oferuje m.in. aplikacja mObywatel. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę (18 maja) w godzinach od 7.00 do 21.00. Aby oddać głos, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem lub dostęp do aplikacji mObywatel.

– To ważne, by każdy mieszkaniec mógł wziąć udział w głosowaniu – niezależnie od miejsca zameldowania czy stanu zdrowia. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób odkłada formalności na ostatnią chwilę. Dlatego warto już teraz sprawdzić, gdzie głosujemy, a jeśli planujemy wyjazd lub będziemy głosować poza miejscem zameldowania – złożyć odpowiedni wniosek. Korzystanie z narzędzi cyfrowych, takich jak aplikacja mObywatel, znacząco ułatwia cały proces – mówi Łukasz Mazur, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. wyborów.

Obwód głosowania można sprawdzić na kilka sposobów. Najwygodniejszym z nich jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, w której w zakładce „Wybory” dostępna jest informacja o adresie komisji wyborczej. Informacje dostępne są także na stronie internetowej miasta lublin.eu lub w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2).

Do czwartku (15 maja) można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Pozwala ono oddać głos w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne. Zaświadczenia wydawana są w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2, w pokojach 224, 225, 226) w godzinach pracy Urzędu: 7.30-15.30. Należy pamiętać, że w przypadku utraty zaświadczenia nie będzie możliwe wzięcie udziału w głosowaniu.

Również do czwartku (15 maja) złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. To rozwiązanie dla osób, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego zameldowania, a chcą zagłosować tam, gdzie aktualnie będą przebywać. Wnioski w tej sprawie również przyjmuje Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin (ul. Spokojna 2, w pokojach 224, 225, 226) w godzinach pracy Urzędu: 7.30-15.30.

Osoby z ograniczeniami w poruszaniu się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. W tym celu należy w dniu wyborów (18 maja) kontaktować się z Miejskim Biurem ds. wyborów telefonicznie pod numerem: 81 466 1616, 81 466 1205, 81 466 1207.

Zmianie uległy adresy siedzib dwóch obwodowych komisji wyborczych w Lublinie:

  • Obwodowa Komisja Wyborcza nr 63 została przeniesiona do siedziby Przestrzeń Młodych: Po prostu Fajne Miejsce, przy ul. Jana Sawy 5;
  • Obwodowa Komisja Wyborcza nr 98 będzie się mieścić w lokalu użytkowym zlokalizowanym przy sklepie MAJA, przy ul. Szczytowej 11.

Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji wyborów w Lublinie – w tym lista lokali wyborczych, zasady głosowania oraz wzory wniosków – dostępne są na stronie: lublin.eu.

(Źródło: UM Lublin)

12 komentarzy

  1. Pamiętajcie!
    Oni nic o tym nie mówią, ale trzeba postawić krzyżyk przy dwóch nazwiskach: Nawrocki i Braun – wtedy mają największe szanse we dwóch przejść do drugiej tury!

  2. Niestety poza Trzaskowskim i Senyszyn to nie ma dobrych kandydatów. Gangus Nawrocki?

  3. Majster klepka
    Ocena: 0

    Nie ma kandydatów niewazne kto wygra i tak się nic nie zmieni. Każdy to słup jakieś parti. To trzeba zamknąć granicę na dwadzieścia lat żeby wpływy zagraniczne poucinać i wtedy wybrać. Nic się nie zmieniło przez ostatnie 30lat ta sama klika. Jest jeszcze gorzej

  4. Ocena: 0

    Na xałączonym zdjęciu toaleta integracyjna?

  5. Ocena: 0

    Trzask to polityczny stolec

  6. Ocena: -1

    jak się okazało arcykapłanka ma słabe zwieracze i nie trzyma ciśnienia

  7. Bartr Posrednictwo w Nieruchomościach.
    Ocena: -1

    To bardzo ważne i musi wiedzieć to każdy wyborca przed oddaniem głosu w nadchodzących wyborach prezydenckich.❗️🔥💪
    Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku Kaczyński z Ziobro widząc na horyzoncie widmo porażki na szybko zaczęli zmieniać prawo w taki sposób, aby w najważniejszych państwowych instytucjach zabetonować swoich nominatów.
    Polegało to na tym, że odwołanie swoich ludzi mogło się odbyć tylko za zgodą prezydenta, a mając w garści Dudę wiedzieli, że do końca jego kadencji będą się mogli czuć względnie bezpiecznie.
    W taki właśnie sposób sparaliżowali między innymi działalność prokuratury, sądów czy mediów publicznych. Do dziś na przykład KRRiT, KRS, Trybunał Konstytucyjny są cały czas obsadzone przez bezwzględnie wiernych Kaczyńskiemu funkcjonariuszy.
    Po pierwsze po to, aby zapewnić sobie bezkarność, po drugie, by nadal mieć wpływ na stanowione prawo i możliwość manipulowania w publicznym przekazie.
    Wygrana w wyborach Rafała Trzaskowskiego oznacza definitywne odebranie im ostatniego oręża i otwartą drogę do pełnego i ostatecznego rozliczenia wszystkich szwindli, przekrętów i przestępstw słusznie minionej władzy.
    To ostatni element jaki Koalicja 15X potrzebuje, aby całkowicie przywrócić Polsce utraconą godność, praworządność i autorytet na arenie międzynarodowej.
    Właśnie dlatego PiS rzucił teraz do walki całą armię trolli i hejterów, których zadaniem jest dezinformacja, zamiatanie pod dywan odkrywanych na bieżąco szwindli i przestępstw a także zawłaszczenie całej przestrzeni medialnej w mediach społecznościowych.

  8. Ocena: -2

    Don’t go to the elections !!! patologia tylko przyklaskuje

  9. Ocena: -6

    Wybur jest prosty, wg porannej ankiety w telewizji Republika Karol Nawrocki wygrał debatę wg 96% ankietowanych, Trzaskowski nie poradził sobie z oczyszczalniom ściekuw to nie poradzi sobie też z byciem prezydentem

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia