Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wybieramy pedały rowerowe – poradnik krok po kroku

Większość kupowanych w sklepach rowerów ma zamontowane pedały platformowe. Zdarza się, że fabrycznie dodawane pedały nie spełniają wymagań ich przyszłego użytkownika lub ulegają one uszkodzeniu. W takim wypadku konieczna staje się wymiana pedałów na nowe. Zobacz co warto wiedzieć o pedałach zanim wybierzesz dla siebie idealny model.

Krok 1. Czym są pedały rowerowe?

Na początek warto wiedzieć czym są pedały. Oczywiście każdy użytkownik jednośladu doskonale zna tę część roweru, ale mimo wszystko warto podać definicję tego elementu.

Pedały rowerowe to część układu napędowego roweru, przy pomocy której przekazywana jest energia wytwarzana przez ruch nóg kolarza, za pośrednictwem korbowodu, do napędzania pojazdu.

A prościej mówiąc to dzięki nim wprawiamy w ruch jednoślad i to od nich zależy prędkość i wygoda jazdy.

Krok 2. Rodzaje pedałów rowerowych

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli pedałów, które dzielą się na dwie grupy:

  1. Pedały platformowe;
  2. Pedały zatrzaskowe.

Pedały platformowe to najczęściej używany rodzaj pedałów. Montowane są w większości nowych rowerów. Charakteryzują się prostą budową. Składają się z ramy (platformy), najczęściej wykonanej ze stopu kobaltowo-molibdenowego (wersja zalecana przez specjalistów) lub z tworzywa sztucznego.

Niektóre pedały platformowe wyposażone są w noski na czubki butów, które zwiększają efektywność pedałowania. Obecnie tego typu pedały są rzadko spotykane, ponieważ zastąpiły je pedały zatrzaskowe. Pedały z noskami pojawiają się m.in. w rowerach retro.

Inną formą pedałów platformowych są pedały z paskami przytrzymującymi obuwie. Pełnia one funkcję podobną do nosków, ale są rzadziej spotykane. Z tego rodzaju pedałów korzystają już tylko nieliczni rowerzyści.

Wiele modeli pedałów platformowych wykonanych z metalu posiada gumową osłonę, która ogranicza niszczenie obuwia. Takie pedały są najlepsze dla tych, którzy jeżdżą w obuwia codziennym np. do pracy, na zakupy czy na wycieczki za miasto. Osoby, które preferują jazdę po bardziej zróżnicowanym terenie mogą wybrać pedały platformowe metalowe z drobnymi wypustkami, które utrzymują mocniej buty na miejscu.

Wybieramy pedały rowerowe – poradnik krok po kroku

Drugim rodzajem pedałów są pedały zatrzaskowe. Są to pedały montowane najczęściej do rowerów górskich i szosowych. Można je jednak zamontować do każdego roweru niezależnie od jego wyglądu, wielkości czy sposobu użytkowania. Pedały zatrzaskowe posiadają specjalne uchwyty do butów z systemem zatrzaskowym. Aby móc z nich korzystać konieczne jest posiadanie specjalnego obuwia rowerowego, które w podeszwie ma wbudowany blok kompatybilny z zatrzaskiem pedałów. Warto wiedzieć, że system łączenia pedałów z obuwiem może się różnić w modelach różnych producentów, dlatego zwróć uwagę czy buty, które kupujesz pasują do pedałów, w które wyposażony jest twój rower i odwrotnie.

Pedały zatrzaskowe mają swoje zalety, ale nie są też wolne od wad. Przede wszystkim pedały takie wykorzystywane są do jazdy szybkiej oraz w trudnym terenie. Dzięki stabilnemu połączeniu buta z pedałem efektywność pedałowania znacznie się zwiększa. W przypadku pedałów platformowych energia wykorzystywana do napędu roweru powstaje wyłącznie w czasie naciskania na pedały, natomiast w przypadku pedałów zatrzaskowych energia przekazywana jest niezależnie od etapu ruchu. To sprawia, że rower może jechać szybciej. Kolejną zaletą tego typu pedałów jest stabilność w przypadku jazdy w trudnym terenie. Zatrzask minimalizuje możliwość zsuwania się obuwia z pedałów, co poprawia koordynację ruchu podczas jazdy.

Niestety pedały zatrzaskowe nie są wolne od wad albo raczej od cech, które mogą być tak postrzegane. Przede wszystkim pedały tego typu wymagają specjalnego obuwia z wbudowanymi metalowymi blokami. Obuwie takie posiada twardą podeszwę co uniemożliwia wygodne chodzenie. Tym samym rowery z pedałami zatrzaskowymi nie sprawdzają się np. podczas dojazdów do pracy. Kolejną cechą postrzeganą negatywnie jest konieczność nauczenia się jazdy z użyciem takich pedałów. Warto zaznaczyć, że nie jest to specjalnie trudne, ale trzeba wyrobić w sobie nawyk wpinania i wypinania obuwia w taki sposób aby jazda była bezpieczna. Na koniec warto wspomnieć, że podczas upadku lub utraty równowagi rozczepienie pedału z obuwiem trwa nieco dłużej niż w przypadku pedałów platformowych, co jest postrzegane za jedną z głównych wad tego typu pedałów.

Jeśli lubisz jazdę w trudnym terenie ale korzystasz również z roweru jako pojazdu do przemieszczania się po mieście możesz wybrać model łączący pedały platformowe i zatrzaskowe. W sprzedaży dostępne są pedały dwustronne, które pozwalają na jazdę w obuwiu rowerowym na trudnych i szybkich trasach oraz w zwykłych butach do pracy czy na zakupy.

Krok 3. Mocowanie pedałów rowerowych

Skoro w sprzedaży jest tyle różnych pedałów produkowanych przez różne firmy pojawia się uzasadnione pytanie „co z ich montażem”. Jak można przekonać się oglądając pedały są one mocowane za pomocą śrub, a śruba śrubie nie równa. Jednak jeśli chodzi o problem dopasowania śrub montażowych rozwiązanie zostało narzucone producentom odgórnie i do montażu pedałów stosuje się dwie wielkości gwintów 1/2 cala oraz 9/16 cala. Mniejsze śruby wykorzystuje się głównie przy rowerach dziecięcych, natomiast większe przy wszystkich pozostałych modelach. Jeśli zdarzy Ci się kupić pedały z niedopasowaną śrubą możesz dokupić przejściówki lub skorzystać z usług tokarza. Jednak najprościej będzie wymienić pedały lub kupić nowe, zwłaszcza, że ich koszt nie jest wysoki.

Wybieramy pedały rowerowe – poradnik krok po kroku