Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wręczono tegoroczne Laury Konserwatorskie. Otrzymały je cztery obiekty sakralne (zdjęcia)

Dawna Unicka Cerkiew z 1739 roku w Hannie, kościół parafialny w Rzeczycy Księżej, parafia katedralna w Zamościu oraz parafia rzymskokatolicka w Łosińcu otrzymały tegoroczne Laury Konserwatorskie. Uznano je za najlepiej odrestaurowane zabytki podczas tegorocznej edycji konkursu.

We wtorek w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia „Laurów Konserwatorskich”. Konkurs na najlepiej odrestaurowane zabytki z województwa lubelskiego organizowany jest od 2000 roku. Patronują mu: Generalny Konserwator Zabytków, Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Jego celem jest wyłonienie realizacji konserwatorskich przy zabytkach, wyróżniających się dbałością o przywrócenie im dawnej świetności, utrwalenie ich wartości. Ma on na celu także promocję dobrych wzorów realizacji prac konserwatorskich.

W tym roku uznanie kapituły pod przewodnictwem lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków zyskały prace restauratorskie prowadzone na terenie czterech obiektów sakralnych. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie wraz z Gminą Hanna otrzymały wyróżnienie za przeprowadzenie kompleksowych prac budowlanych i konserwatorskich przy kościele i dzwonnicy. Parafia rzymskokatolicka pw. Świętego Krzyża w Rzeczycy Księżej została nagrodzona za prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju malarskim wnętrza kościoła. Parafię rzymskokatolicką pw. św. Michała Archanioła w Łosińcu odznaczono Laurem Konserwatorskim za kompleksowy remont z konserwacją wyposażenia kościoła. Z kolei parafię katedralną pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu nagrodzono za kompleksowy remont budynku Wikariatu w Zamościu i jego adaptację na Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej oraz konserwację zabytków ruchomych w nim eksponowanych.

– Te cztery Laury Konserwatorskie, które zostaną wręczone dotyczą obiektów sakralnych, a przecież Polska to jeden z nielicznych krajów, gdzie historia państwa jest tak naprawdę historią kościoła. Bo początek państwowości to przyjęcie chrztu, dlatego też to świadectwo materialne historii kościoła w Polsce jest równoznaczne z historią naszego kraju budującego fundamenty. Nasza kultura szeroko rozumiana to jeden z tych najważniejszych fundamentów życia państwowego i narodowego, które jak się okazuje, w czasach kryzysowych są szczególnie istotne. Znaczenie tego fragmentu życia, jakim jest ochrona zabytków i prace konserwatorskie jest ważna i cenna, zarówno dla województwa, jak i dla całej Polski – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przyznawane dzisiaj wyróżnienia są równorzędne, nie łączą się też z żadnymi korzyściami materialnymi. Dotychczas Laury Konserwatorskie wręczono 80 właścicielom i gospodarzom najlepiej odrestaurowanych zabytków. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało Muzeum Lubelskie za całokształt prac konserwatorsko-badawczych przy Kaplicy Trójcy Świętej. Drugi Laur Konserwatorski trafił do klasztoro ojców dominikanów w Lublinie za kompleksową rewaloryzację bazyliki – w tym prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacjach, w prezbiterium, nawie oraz kaplicach wraz z zabytkowym wyposażeniem. Trzecie wyróżnienie otrzymała parafia św. Trójcy w Janowie Podlaskim za remont barokowego kościoła wraz z konserwacją wnętrza, któremu przywrócono barokową stylistykę. ostatni laur otrzymała parafia św. Bartłomieja Apostoła w Goraju za prace konserwatorskie i restauratorskie w prezbiterium późnobarokowego kościoła parafialnego.

Wręczono tegoroczne Laury Konserwatorskie. Otrzymały je cztery obiekty sakralne (zdjęcia)

Wręczono tegoroczne Laury Konserwatorskie. Otrzymały je cztery obiekty sakralne (zdjęcia)

Wręczono tegoroczne Laury Konserwatorskie. Otrzymały je cztery obiekty sakralne (zdjęcia)

Wręczono tegoroczne Laury Konserwatorskie. Otrzymały je cztery obiekty sakralne (zdjęcia)

(fot. UW)

14 komentarzy

  1. A taki jeden „laur” to ile „cołasek” w kopercie na tacy obok ???

    • Czytaj dokładnie ignorancie. Nagrody to nie korzyść majątkowa tylko wyróżnienie za dobrze wykonaną robotę. Wyniki łatwo zweryfikować. Gratulacje dla wyróżnionych!

      • Lepiej zobacz za czyje pieniądze to zostało zrobione. W tym roku też napchali kabzę czarnej mafii o czym było pisane nie dawno.

        • Czyje? Unijne, większość tak dużych przedsięwzięć to środki unijne przeznaczone dokładnie na ten cel.

          • Następny mundury, co myśli że Unia tylko pieniądze rozdaje. Ponad 163 miliardy euro – tyle pieniędzy przez 15 lat Polska dostała z Unii Europejskiej (UE). W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 53 miliardy. Czyli co najmniej 1/3 wydatków na remonty przybytków sukienkowych to nasze podatki.

    • Nic, taki laur ma większe znaczenie dla wykonawcy konserwacji (prestiż) niż dla zleceniodawcy.

  2. Nie dajesz to poco się udzielasz.

    • Dają za nas ciemna kobieto. Zachowujesz się tak jak ktoś kto pracuje na czarno i uważa że nie płaci podatków. Za każdym razem kiedy coś kupujesz to płacisz podatek ale to dla wielu nie do pojęcia.

      • Chyba, że wszystko kupujesz tak, jak pracujesz 😉

      • Wierni dostają odrestaurowany piękny obiekt, ludzie pracujący przy renowacji zarabiają, sklepy budowlane zarabiają na sprzedanych materiałach… ale ciebie boli bo to kościół? Czy może wydaje ci się, że „ksiundz” podprowadza pieniądze pod sutanną? Nie bój się, jeżeli pieniądze były z dotacji to później grzecznie z fakturami muszą się z tych pieniędzy rozliczać.

      • takich jak ty na pęczki było przed tobą i jakoś przeminęli bez wieści jak to na zwykłego prostaka przystało. A integralna część polskiej kultury jaką były i są budynki sakralne trwa i będzie trwała, dla nas i dla potomnych. Więc nie szczekaj tylko włącz sobie coś na swoim poziomie, jakiś warsaw shore czy inne badziewie

    • boże co za ciemnota!

  3. odrazu czuje sie zrowiej i bezpieczniej

Z kraju