Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wraca temat podwyżki opłat za parkowanie na terenie Lublina. Decyzję podejmą radni

Wiosną pojawił się temat podwyżek opłat dla kierowców pozostawiających pojazdy na terenie Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Ostatecznie jednak sprawa nie trafiła pod obrady Rady Miasta. Po pół roku propozycja wróciła i w najbliższy czwartek będą nad nią dyskutować radni.

Miasto postanowiło zmienić stawki tłumacząc to m.in. coraz wyższym minimalnym wynagrodzeniem oraz koniecznością poszukiwania dodatkowych wpływów do budżetu. Samorząd zmaga się bowiem z problemem związanym z utratą dochodów spowodowaną przez wprowadzone przez rząd zmiany w systemie podatkowym.

Zgodnie z przepisami, a dokładnie ustawą o drogach publicznych, stawka opłat za pierwszą godzinę postoju w strefie płatnego parkowania może wynosić maksymalnie 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zaś, od czasu ustalenia obecnie obowiązujących opłat, wzrosło o ponad 400 zł, czyli nieco ponad 15 proc. Taki sam poziom postanowiono utrzymać ustalając propozycję nowych stawek.

W przypadku Podstrefy A, pierwsza godzina postoju ma kosztować 4,50 zł, druga godzina to koszt 5,40 zł, a trzecia 6,40 zł. Oznacza to odpowiednio 60, 80 i 90 groszy więcej niż obecnie. W Podstrefie B zaplanowano podwyżkę z 2,50 na 2,80 zł za pierwszą godzinę parkowania, z 3 zł na 3,30 zł za drugą, z 3,60 na 3,90 zł za trzecią oraz z 2,5 zł na 2,80 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę.

Jeżeli chodzi o Podstrefy C i D, w obu stawki są takie same i wynoszą obecnie 2 zł za pierwszą godzinę postoju, 2,40 zł za drugą, 3,20 zł za trzecią oraz po 2 zł za każdą kolejną. W tym przypadku opłaty mają wzrosnąć odpowiednio do 2,30 zł, 2,70 zł, 3,20 zł oraz 2,30 zł.

Podwyżka ma też objąć abonamenty. Miesięczny koszt parkowania będzie wyższy, w zależności od Podstrefy, o 35, 25 i 20 zł. Osoby mieszkające na terenie strefy płatnego parkowania za rok mają płacić 170 zł, osoby niepełnosprawne 5,50 zł za miesiąc. Abonament typu „E”, czyli dla pojazdu o napędzie hybrydowym wyniesie 90 zł za miesiąc.

Kolejną zmianą, jaką szykuje ratusz, będzie możliwość wnoszenia opłat za pomocą Blika. Projekt zakłada również usprawnienie sposobu wydawania abonamentów parkingowych. Obecnie do wniosku należy przedłożyć szereg dodatkowych dokumentów. Po zmianach załączniki ma zastąpić oświadczenie, jakie właściciel auta będzie podpisywał pod rygorem odpowiedzialności karnej.

(fot. lublin112)

27 komentarzy

  1. Przecież to dla naszego dobra

  2. Pis zabrał samorządom dużą część dochodów dokładając coraz więcej zadań bez odpowiedniego finansowania. Pamiętam jak jeden z prominentnych działaczy kaczorowej partii wprost powiedział, że samorządy mają dużo narzędzi by zwiększyć dochody od swoich mieszkańców a jak będzie ich za mało to rząd im jeszcze doda więcej możliwości. I oto tego skutki. Nie dziwię się takiej postawie tej zgrai krętaczy i oszustów spod znaku pis.u bo przecież reprezentują partię wodzowską, scentralizowaną, kierowaną de facto przez jednego nawiedzonego i wrednego karła, który nie rozumie demokracji a wszystko co jest niezależne od jego woli to wróg i należy to zniszczyć albo chociaż pozbawić jakiejkolwiek realnej władzy vide TK, SN, sądy, prokuratura, media i właśnie samorządy. ***** PIS

  3. Ulica Biernackiego oznakowanie zakazu zatrzymywania i postoju po stronie południowej . Miasto zachowało się jak pies ogrodnika . Sami tam nie skorzystają , a zarobili parkować na chodniku . Tak to jest jak ich w oczy kole , bo ze stanowisk. płatnych nie korzystanio . 80 lat nikomu auta parkowanie na chodniku nikomu nie przeszkadzały i nie było żadnych wypadków z udziałem pieszych , aż tu nagle wielką troską cwaniaki z urzędu miasta się wykazali . To świadczy o waszej chciwości . Wstyd urzędasy .

  4. A może ktoś z ratusza zastanowi się nad sensem wydatkowania pieniędzy z budżetu miasta -wiele inicjatyw moim zdaniem jest niepotrzebna i skoro te dodatkowe pieniądze z parkowania mają pochodzić od kierowców to powinny być przeznaczone na naprawę infrastruktury drogowej a nie wydawane na jakieś ideologiczne dotacje.

  5. Dla mnie w Śródmieściu parkowanie może być po 100zl za godzinę i nie będę płakał jedynie mieszkańcy po 1zl powinni mieć na rok

    • Tylko dlaczego większość przychodni, kancelarii, biur itp jest zlokalizowane w ścisłym centrum !!!???

  6. Mieszkam w LBNie od 1986 roku. Jako mieszkaniec płacę co rok nie mały podatek gruntowy. Jak mam jakąś sprawę do załatwienia na mieście to jeszcze muszę dodatkowo bulić za pozostawienie auta na mieście … Skandal, teraz jeszcze podwyżka bo miasto się mało na chapało. Żuczkom już podziękujemy… Słabo rządzenie wychodzi.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo