Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wójt umarzał podatki znajomym? CBA powiadomiło prokuraturę

Zastrzeżenia co do działań wójtów dwóch gmin z naszego województwa ma Centralne Biuro Antykorupcyjne. Po przeprowadzonych kontrolach, o tym że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, powiadomiona została prokuratura.

Dwaj byli już wójtowie z naszego regionu mieli dokonywać niezgodnych z prawem umorzeń podatków. Sprawa wyszła na jaw, gdyż obie gminy zostały skontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Funkcjonariusze przez ostatnie trzy miesiące kontrolowali dokumenty w Urzędzie Gminy w Tomaszowie Lubelskim oraz Strzyżewicach. Dopatrzyli się takich nieprawidłowości, że o wszystkim powiadomiona została prokuratura. Jak wyjaśniają śledczy, chodzi o straty rzędu 300 tys. złotych.

W trakcie kontroli w Urzędzie Gminy w Tomaszowie Lubelskim kontrolerzy dopatrzyli się iż, każdego roku, ci sami przedsiębiorcy lecz również osoby fizyczne, miały umarzane podatki. Jednak w toku dalszej kontroli nie stwierdzono, żeby istniały przesłanki do tego typu ulgowego traktowania. Za każdym razem umorzenia były wykonywane z gestii ówczesnego wójta. Pozwala to podejrzewać, że złamana została ordynacja podatkowa a umorzenia podatku od nieruchomości przyznawane były niesłusznie.

Takie samo działanie na szkodę Urzędu Gminy skierowano wobec również byłego wójta gminy Strzyżewice. W tym przypadku mężczyzna pełniąc swoją funkcję miał dokonywać umorzeń podatków. W obu przypadkach Urzędy Gmin straciły po około 300 tysięcy złotych. Kontrolerzy zarzucają byłym wójtom przekroczenie uprawnień. CBA zawiadomiło już o wszystkim prokuraturę, która teraz zajmie się dalszym śledztwem w tym kierunku.

(fot. CBA)
2015-02-12 17:29:52

Autor: redakcja

91 komentarzy

 1. Masz raję, słyszałam i ja o kilku takich przypadkach. Pracownicy rano łykają różowe tabletki, żeby przeżyć dzień. Kanapki jedzą pod biurkami – bo nie wolno w pokoju socjalnym. Biedni, upodleni łączcie się przeciwko takiemu traktowaniu. Tabletki niech bierze P. B. i P. D

 2. 100/100

 3. Ja proponuję zgłosić p. D. do konkursu „Wójt Roku 2014”. Wygrana murowana 🙂
  Tylko nie wiem, czy jest kategoria pt. Jak robić ludzi w chu… i wygrać kolejne wybory?

 4. Przykro mi się zrobiło po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy – nie dość, że anonimowe, to jeszcze zapewne przesyłane z telefonów komórkowych, gdzie identyfikacja IP jest niemożliwa… Łatwo jest walić człowieka leżącego (a tak bulwersują wszystkich migawki z sytuacji, gdy katują bezbronnych – to jest to samo!). 300 tys. zł – a czy podsumowaliście, jaki ogrom środków wychodził wójt na potrzeby gminy w ciągu wszystkich lat swojej kadencji? Podejrzewam, że sporą wielokrotność tej sumy, czego nie wywalczyłby nikt inny! Jest świetnym gospodarzem i zazdroszczą go Strzyżewicom mieszkańcy innych gmin, którzy chcieliby pozyskać dla swojej miejscowości chociaż część tego, co uzyskał on. A znacie motywy jego decyzji? Nie sądzę, żeby ich nie miał – kwestia tylko, z jakiej perspektywy się patrzy – trzeba dać mu szansę na obronę. Inną kwestią jest traktowanie przez pana wójta innych ludzi i pracowników i wiem, jak to boli – niektórzy tacy są, a podłoże tego może być różne. Nie chcę się na ten temat wypowiadać, ale wierzcie mi – można WYBACZYĆ! Nawet, jeżeli bardzo zranił, wiem, że można, trzeba tylko chcieć i mieć wolę dostrzeżenia również jego dobrych cech ( A ma ich wiele).
  Teraz zapewne „przejedziecie” się po mnie 🙂 Trudno! Wiem, że warto w życiu iść pod wiatr, chociaż jest to trudne, ryzykowne i na pewno mało komfortowe.
  Gratuluję mieszkańcom Tomaszowa, którzy wykazali się klasą w tej sytuacji – piorąc własne brudy na własnym „podwórku” . Wyrażam nadzieję, że i Państwo przemyślicie całą tą sytuację, przestając się wreszcie „nakręcać”, bo treść tych wszystkich komentarzy źle świadczy o mieszkańcach gminy Strzyżewice, a tego wiem, że nie chcecie.
  Trudno jest kochać, zwłaszcza tych, którzy zranili, albo skrzywdzili, ale – warto jest kochać – uwierzcie i spróbujcie!

  • Tu nie ma miejsca na miłość, to jest poważna sprawa. A teraz czas na działania prokuratury.

  • Dlaczego zrobiło ci się smutno -nie wiem, że posty anonimowe – tak jak twój pod nikiem „ona”. Nikt powyżej nie podejmował tematu zasług wójta, nikt nikogo nie obrażał, no może poza paroma niestosownymi wpisami, ale na pewno nie obrażającymi. Nikt nie pisał o czymś, co nie miało miejsca. Że nam zazdroszczą wójta – to sprawa subiektywna. Ja też zazdrościłem facetowi, ze ma taką a nie inną żonę, że chciałbym taką mieć i jak już ją miałem, to się okazało że była zupełnie taka sama jak moja. Dać szansę wójtowi na obronę? Jak na razie to się nie broni, a powinien, tylko atakuje – straszy pracowników, straszy autorów wpisów. Powiem tak, że jeżeli pozna moje dane, a zapewne uczyni to nielegalnie, to będę zmuszony do dochodzenia swoim praw od właściciela portalu i osób, które mu to ułatwiły (a wiem kto). Wracając do obrony wójta to powinien to zrobić na samym początku, a nie kłamać i oszukiwać, że to nie dotyczy jego. I to właśnie źle świadczy o nim a nie o mieszkańcach gminy.
   Jeżeli chodzi o Tomaszów, to nie można porównywać spraw – tam dotyczy byłego wójta, tutaj – urzędującego.

   • Dlaczego twierdzisz , że wójt straszy autorów wpisów? Kolejny raz naciągasz fakty jak Ci pasuje.Nie znasz autorów wpisów, a rzucasz oskarżeniami notabene po raz kolejny. Zastanawiam się co zrobisz jak wpisy będą dowodem w sprawie i prokuratura wystąpi o odtajnienie i przesłuchanie świadków? kogo wtedy pozwiesz i za co?

    • Tak mówicie do pracowników, że dowiecie się kto pisze na forach, zresztą przecież nagrywacie rozmowy to tam zapewne też to jest. A czy macie zgodę pracowników na nagrywanie rozmów, bo jak nie to jest to nielegalne. To nie ja rzucam oskarżenia tylko CBA. Co do faktów, jeżeli coś jest faktem to nim jest i nie da się go naciągnąć. Faktem jest że była kontrola CBA, faktem jest że kontrolowane były lata 2006-2013, faktem jest kto w tych latach był wójtem, faktem jest że CBA dopatrzyło się przekroczenia uprawnień, faktem jest że skierował sprawę do prokuratury. Faktem jest również to że na tym forum nikt nie obraził i nie pomówił ani wójta ani ciebie. Dlatego nie wiem o jakiej sprawie piszesz, bo prokuratura nie ma tutaj nic do zrobienia. Ja pisałem o nielegalnym ujawnieniu danych, bo po co tak często w urzędzie pojawiają się pracownicy cywilni policji i sama policja, niezwiązani z naszym terenem. A jeżeli nie podobają ci się jawne informacje z biuletynu informacji publicznej, to ich tam nie zamieszczaj, chyba że są nieprawdziwe, to też jest niezgodne z prawem.
     A propos BIP-u. Brak tam wielu obowiązkowych informacji, a za to można dostać nawet rok do odsiadki. Polecam lekturę ustawy.

 5. Wszyscy wojtowie korzystaja je srodkow UE, a TU wszystko na pokaz

 6. Do Ona – bardzo ucieszył mnie Twój komentarz 🙂 bardzo ciepły i ludzki:) Zgadzam się z Tobą w wielu kwestiach.Nie oczekuję,że wójt będzie zabierał stanowisko na tym portalu,jest tu bardzo niski poziom kulturalny a poza tym tylko winny się tłumaczy. Uważam,że lada moment wszystko się wyjaśni i zostanie oczyszczony z zarzutów. Radzę poczekać z tym obrzucaniem błotem i liczeniem że się przylepi. Poczekajcie proszę z tym osądem do wyjaśnienia sprawy, bo to naprawdę źle świadczy o mieszkańcach. Znam niektórych adresatów wpisów negatywnych i ich intencje,nie potrzebne mi IP komputera.
  Jeśli osoba która krytykuje wójta ujawnia przy tym że zdradza swoją żonę, to jakim prawem się pytam przedmówco oceniasz i negujesz zachowanie drugiego człowieka?

  • Fajnie że się zgadzasz ze mną, ale i tak wielu opisanych przeze mnie spraw nie zrozumiałaś, dlatego nie będę dalej rozwijał swoich myśli – szkoda czasu bo jak zauważyłaś niski poziom kulturalny. Co do prawa do oceny i negacji zachowania innego człowieka – przemilczę bo to nie temat na forum. Ja również nie oczekuję, że wójt zabierze głos na tym, czy innym forum. Biedak zapędził się kłamstwami i zaprzaństwem w kozi róg i teraz nie ma jak się z tego wycofać, dlatego próbuje zastraszyć innych. Ja również czekam, a będzie to trwało bardzo długo, na wyjaśnienie sprawy, chociaż wynik znam już teraz, znając „sukcesy” CBA.

 7. Gmina srtzyzewice to gmina rodzinna ,cala rodzina wõjta tam pracuje’wiëc może ktoś zrobi z tym porzadek .ale to stara nomenklatura .

 8. Dla tych którzy twierdzili, że kontrola nie dotyczy obecnego wójta gminy Strzyżewice
  http://ugstrzyzewice.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//CBA_2015.pdf