Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Właściciele pojazdów będą tłumaczyć się z nieprawidłowych wskazań drogomierzy

Podczas kontroli dwóch pojazdów zamojscy policjanci ujawnili nieprawidłowe wskazania drogomierzy. Teraz właściciele samochodów będą się tłumaczyć jak do tego doszło.

Zamojscy policjanci w miejscowości Reforma Łabunie zatrzymali w środę do kontroli pojazd marki Iveco. W trakcie sprawdzania drogomierza w samochodzie, mundurowi ujawnili, że jego stan wskazywał wartość niższą o prawie 26 tys. km w porównaniu do danych zawartych w bazie CEP.

Policjanci ukarali 48-letniego kierowcę mandatem za braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, zaś właściciel auta będzie tłumaczył się z ujawnionych rozbieżności na drogomierzu.

Także w środę na ul. Kilińskiego w Zamościu policjanci z ruchu drogowego skontrolowali fiata ujawniając zaniżony o prawie 2,5 tys. kilometrów stan licznika. Również w tym przypadku właściciel auta wytłumaczy mundurowym rozbieżności w stanie drogomierza.

W obu przypadkach funkcjonariusze sporządzili dokumentację w celu przeprowadzenia postępowania z art. 306 a kodeksu karnego i wyjaśnienia jak doszło do rozbieżności wskazań drogomierzy. Zgodnie ze zmienionymi przepisami cofanie licznika w samochodach, czy motocyklach jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 3.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. Powinni jeszcze sprawdzać liczniki w rowerach, ale pierw musieliby wprowadzić obowiązek ich posiadania.

  • Przez rok jeździ się w kraju 2.500 km za granicą 2005r auta 180.000 gdzie przebiegi są 35-45 tys km rocznie. Polska 15.000 prywatnie. Karać. Karać. Haha cwaniaki. Ja mam 2005r salonowy 400.000 km.

 2. Zgłoszą wymianę licznika w stacji kontroli pojazdów i po temacie. Wg statystyk od czasu wprowadzenia tego przepisu, wzrosła ilość wymienianych liczników.

 3. To proste za dlugo na wstecznym jezdzili i cofnelo liczniki

 4. kto by cofal licznik o 2500km ? ju predzej cyfra przeskoczyła od wstrząsu

  • a gdzie logika?

   Myślisz @Romek, że cofnięty licznik nie będzie już naliczał przejechanych kilometrów?
   A może myślisz, że cofnął go wczoraj?

   • zgadza sie przeglad np byl w marcu 2019 skrecili 30000km ij uz najechal ze wyszlo tylkko na minusie 2500 dostanu sprzed badania

 5. Jak to jak…? Dłuuuuugo jechali na wsteczny hahahaaa

 6. A czy diagności są sprawdzani czy nie zrobili błędu w chwili wpisywania do CEPiKu. Kto to wcześniej weryfikował co wpisał diagnosta? Płaciłeś za przegląd, diagnosta dawał Ci wydruk i najważniejsze pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym i wio w drogę.

 7. Znawcy tematu widać kto pisze te komentarze, w hulajnodze można zmienić licznik.W większości aut stan licznika jest zapisany w pamięci w komputerze auta zmiana licznika nic nie da.

Wiadomości z info112