Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę na podatki.gov.pl. Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić online, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy.

Trwa akcja rozliczania PIT za 2020 r., w czasie której miliony podatników  składają swoje roczne zeznanie podatkowe. Najprościej zrobić to przez  Internet korzystając z usługi Twój e-PIT lub z systemu e-Deklaracje. Jeżeli  złożysz swoje zeznanie w formie elektronicznej szybciej otrzymasz zwrot  nadpłaconego podatku – urząd skarbowy zrealizuje zwrot w terminie do 45  dni. 

Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić online i bez  wychodzenia z domu, m.in. poprzez serwis e-Urząd Skarbowy na  podatki.gov.pl

Rezerwacja wizyty w urzędzie skarbowym 

W sytuacjach, gdy nie możesz załatwić swojej sprawy elektronicznie lub  przez telefon i musisz udać się do urzędu skarbowego, wcześniej umów się  na wizytę. Ze względu na sytuację epidemiczną konieczna jest rezerwacja  terminu i godziny wizyty. 

Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza,  dostępnego na stronie podatki.gov.pl.  

– Podatnicy w urzędach obsługiwani są z zachowaniem szczególnych środków  ostrożności. Obowiązują maseczki i limity osób, które mogą przebywać w  pomieszczeniach. Dzięki rezerwacji wizyty unikamy kolejek i przyśpieszamy  obsługę, tym samym zwiększamy bezpieczeństwo naszych klientów i naszych  pracowników. Prosimy o przestrzeganie tych zasad – mówi szefowa  Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.  

Bez umawiania wizyty dokumenty możesz złożyć w urnie wystawionej w  urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym gdzie na  swojej kopii otrzymasz potwierdzenie. 

Ze względu na sytuację epidemiczną w poszczególnych urzędach skarbowych  mogą wystąpić czasowe przerwy w bezpośredniej obsłudze klientów.  Informacje na ten temat publikowane są na bieżąco na stronach  internetowych urzędów. 

e-Urząd Skarbowy 

Do uruchomionego 1 lutego br. e-Urzędu Skarbowego logowano się już  ponad 21,3 mln razy. Złożono 25,5 tys. różnych pism, ponad 500 tys. razy wyświetlono szczegóły mandatu. 

Serwis e-Urząd Skarbowy jest budowany etapami do września 2022 r. W e Urzędzie Skarbowym masz dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy,  wykazu mandatów karnych. Możesz zrealizować płatności online do organów  podatkowych i zobaczyć historię wpłat. Możesz również sprawdzić swoje  dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie złożysz w formie  elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie  wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu  podatku na poczet innych zobowiązań czy tzw. czynny żal. 

E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu  z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. 

Twój e-PIT 

– W usłudze Twój e-PIT podatnicy złożyli już około 3,6 mln zeznań PIT za  2020 rok. Najwięcej osób rozlicza się na formularzu PIT-37. Mamy 3,3 mln  takich zeznań zaakceptowanych w usłudze – informuje wiceminister Magdalena Rzeczkowska. 

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych  przez siebie danych zeznania roczne za 2020 r. dla 23 262 396 podatników. 

W usłudze Twój e-PIT udostępniono zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i  PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też  złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji  pożytku publicznego. 

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Jak wygląda „czynny żal” w drugą stronę? Tzn. gdy urząd się pomyli na niekorzyść podatnika?

  2. Za obecnego rządu, ta sfera biurokratyzmy nie musi się martwić zwolnieniami, likwidacją etatów. Można powiedzieć, że nawet się rozwija. Ale nie ma się czym martwić. Z ostatnich miejsc pod względem łatwości, prostoty, przejrzystości systemu podatkowego trudno jest spaść niżej, a z ostatniego już jest niemożliwe.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!