Wizyta prezydenta RP i prezydenta Republiki Litewskiej w Lublinie
11:36 05-09-2024 | Autor: redakcja
Wczoraj w Warszawie litewski prezydent Gitanas Nausėda rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną po ponownym zaprzysiężeniu na urząd Prezydenta Litwy. Wizyta ta jest wyjątkowa z dwóch powodów: związana jest z obchodami dwóch ważnych rocznic, które mają szczególne znaczenie zarówno dla Polski, jak i dla Litwy.
Pierwszą rocznicą jest 455. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej, historycznego aktu, który połączył Polskę i Litwę w jedno państwo – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Druga rocznica dotyczy 30-lecia podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, który na nowo zdefiniował relacje między oboma krajami po upadku ZSRR i odzyskaniu niepodległości przez Litwę.
W ramach wizyty, prezydent Nausėda oraz prezydent Polski, Andrzej Duda, wezmą udział w Polsko–Litewskim Forum Biznesowym Sektora Obronnego, które odbywa się w Warszawie. Forum to ma na celu wzmocnienie współpracy obronnej między oboma krajami i wymianę doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa.
Następnie prezydenci przybędą do Lublina i odwiedzą siedzibę Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, gdzie zapoznają się z działalnością jednostki. Brygada, utworzona w 2014 roku, jest symbolem współpracy wojskowej i politycznej między Litwą, Polską i Ukrainą.
W Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się ceremonia podpisania Deklaracji o stosunkach dwustronnych, mająca na celu umocnienie i rozwinięcie relacji między Polską a Litwą. Po ceremonii, która rozpocznie się o godzinie 14:55, prezydenci spotkają się z przedstawicielami mediów w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku.
Program wizyty przewiduje także złożenie wieńców przez prezydentów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim o godzinie 13:20. Jest to symboliczne przypomnienie o historycznej więzi między obu narodami, której świętowanie stanowi centralny punkt wizyty Gitanasa Nausėdy w Polsce.
Wizyta litewskiego prezydenta jest istotnym krokiem w umacnianiu relacji polsko-litewskich i podkreśleniem znaczenia historycznego oraz współczesnego partnerstwa między obu krajami.
Ciekawe,czy nasz załatwił żeby Litwini szykanowali swoich obywateli polskiego pochodzenia i polskich szkół?