Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wiosna w pełni, a w wielu gminach wciąż zalega rządowy węgiel. Sprzedają bez limitów i każdemu

Ok. 5 tys. ton niesprzedanego węgla znajduje się na składach w 140 gminach województwa lubelskiego. Część z nich zaczęła go sprzedawać wszystkim chętnym oraz bez żadnych limitów.

Zimą 213 gmin z naszego regionu, prowadziło dystrybucję węgla dla mieszkańców. Chodzi o rządowy program, który miał na celu pomoc osobom ogrzewającym w ten sposób swoje domy w zakupie tańszego węgla. Łącznie do samorządów trafiło ok. 144 tys. ton węgla od Polskiej Grupy Górniczej, PGE Paliwa, Węglokoksu, Tauron Wydobycie oraz z kopalni w Bogdance. Do zakupu uprawnione były gospodarstwa domowe, którym przysługiwał dodatek węglowy. Każdemu z nich przysługiwały 3 tony w dwóch transzach po 1,5 tony każda.

Gminy, zanim zamówiły węgiel, prowadziły rozeznanie wśród mieszkańców dotyczące zapotrzebowania na to paliwo. Pomimo tego, samorządom nie udało się sprzedać wszystkiego węgla. Najczęściej głównym powodem był fakt, iż część osób nie mogąc się doczekać na dostawy, a musząc ogrzewać domy, zakupiła go z innych źródeł. Ogółem w 140 gminach wciąż zalega ok. 5 tys. ton węgla.

Jak wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka, najwięcej węgla, gdyż 238 ton, zostało w mieście Chełm, w gminie Żółkiewka jest to 228 ton, a w gminie Puławy 180 ton. W pozostałych znajduje się od kilku do kilkudziesięciu ton. Gminy te wciąż prowadzą sprzedaż węgla a uprawnieni mieszkańcy cały czas mogą składać wnioski o jego zakup.

Część samorządów, aby pozbyć się zalegającego na składach węgla, postanowiła sprzedawać go bez limitów, jak też mieszkańcom spoza terenu gminy. Wszystko dlatego, że zgodnie z tzw. ustawą węglową, sprzedaż ma zostać zakończona do 31 lipca.

(fot. pixabay)

32 komentarze

 1. Dajcie tym tym z po im babcie ba jesieni zamarznął

 2. xxx na szczęście Polską nie rządzą idioci z PO. I dlatego jesienią tylko PiS bo jak widać idiotóqw u nas mamy nadmiar.

  • No właśnie .
   Takich jak ty .
   Niepotrafiących liczyć i kalkulować, .
   P.s.
   Janek , czym się zajmujesz?
   Jakie masz wykształcenie ?
   Bo obstawiam, że marne.
   Zgadłem?

  • To ten niepalny? Kup sobie całość i wsadź sobie go gdzieś.

 3. J Tusk POmalował kamienie na czarno. hahah PO to idioci.

  • Doktor Menele

   Zapraszam na Abramowicką na leczenie psychiatryczne, chociaz w tym przypadku szanse jego powodzenia są znikome.

 4. Demon w piekle nie możesz palić? haha PO to idioci.

 5. Spokojnie, kto juz z politykow mial zarobic na tym wale to juz zarobil. Teraz maja to w dooopie.

 6. Dajcie Tuskowi krzyczał że mu mało !

  • Może i by bylo na styk, gdyby tym się dało palić. A tak to nawet PiSiory nie chciały brac tego węgla. Gdzie ten Ich patriotyzm?

 7. Bareja normalnie… komuno wróć hehee

 8. Brawo wy !!

 9. Brat sołtysa

  Wyngiel je we wiosce?
  Bedzie wojna psed wojno tys był!!! .

Wiadomości z info112