Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wieniec dożynkowy z Garbowa. Najpiękniejszy w Polsce

Wieniec dożynkowy uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich z Garbowa został najwyżej oceniony podczas dożynek prezydenckich w Spale.

W przeddzień dożynek prezydenckich, które odbyły się 15 września w Spale, zorganizowano konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wystartowały w nim grupy reprezentujące wszystkie województwa z naszego kraju. Województwo lubelskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Garbowa w powiecie lubelskim, których wieniec zwyciężył w dożynkach powiatowych, które odbyły się 1 września w Radawcu.

Komisja oceniająca wieńce brała pod uwagę m.in. kryteria takie jak zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki, a także różnorodności użytych do wykonania wieńca materiałów. Ocenione zostały także walory estetyczne i ogólny wyraz artystyczny oraz sposób prezentacji wieńca. Okazało się, że wieniec z Garbowa zwyciężył po raz kolejny i stał się najładniejszym dożynkowym wieńcem w Polsce.

Zwycięski wieniec jest w kształcie kuli zwieńczonej krzyżem. Do jego stworzenia gospodynie wykorzystały pszenicę, pszenżyto, jęczmień i owies, a także len oraz czarnuszkę. Dodatkowo wieniec został przyozdobiony kwiatami i owocami winogron zrobionymi ze słomy, a w centralnym miejscu kuli, znajduje się taca wypleciona ze słomy, na której położono wypieczony z tegorocznej mąki bochenek chleba.

Zwycięski wieniec podczas Ceremoniału Dożynkowego został wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławowi Komorowskiemu. Obecnie dzieło gospodyń z Garbowa można oglądać w holu głównym Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Twórczynie wieńca zostały nagrodzone dyplomem oraz nagroda pieniężną ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Celem konkursu jest między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

(fot. UG Garbów)
2013-09-16 13:20:56

Komentarze wyłączone

Z kraju