Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wielopoziomowy parking ma rozwiązać problem parkowania pod szpitalami. Jest spore opóźnienie w pracach

Budowa kilkupiętrowego parkingu w rejonie szpitali przy ul. Jaczewskiego i Gębali miała się zakończyć latem ub. roku. Wystąpiło jednak spore opóźnienie.

Jak wygląda sytuacja z parkowaniem w rejonie szpitali przy ul. Jaczewskiego i Gębali wie chyba każdy, kto choć raz musiał odwiedzić to miejsce. W placówkach przebywają pacjenci z całego regionu, więc odwiedza je bardzo dużo osób. Choć szpitale posiadają własne parkingi, to również na nich często brakuje miejsc, zaś auta stoją gdzie tylko jest to możliwe. Z kolei przy ulicach jest niewiele miejsc i praktycznie zawsze są one zajęte. Sytuację nieco ratują prywatne parkingi ulokowane na pobliskich działkach.

Problem ten ma rozwiązać inwestycja realizowana przez Uniwersytet Medyczny. Chodzi o 7-kondygnacyjny parking na blisko 800 samochodów, jaki powstaje przy ul. Gębali na terenie dawnej kotłowni przy Centrum Symulacji Medycznej. Nieruchomość zlokalizowana jest praktycznie naprzeciwko Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz obok Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4.

Jak wyjaśniał w ub. roku rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska, nowy obiekt ma zapewnić zarówno miejsca postojowe dla pracowników uczelni i studentów, jednak przede wszystkim uzupełni braki postojowe dla osób przyjeżdżających do obu szpitali. O zrealizowanie inwestycji starało się siedem firm z całego kraju, wybrano ofertę złożoną przez spółkę Goldbeck z Komornik. Była ona nie tylko najtańsza, lecz również oferowała korzystne rozwiązania w postaci bezsłupowej przestrzeni, co ma być znacznym ułatwieniem dla kierowców.

Prace miały się zakończyć 27 sierpnia ub. roku. Tymczasem jak informują nas kierowcy, w dalszym ciągu parking nie jest oddany do użytku. Jak się okazuje, prace cały czas są prowadzone a opóźnienie spowodowane jest, jak to w wielu tego typu inwestycjach, ogólną sytuacją jaka wystąpiła w branży budowlanej. Mowa tu o problemach z dostawami, czy też wzroście cen za towary i usługi. Wszystko to ma być zaś związane z uwarunkowaniami gospodarczymi oraz wojną na Ukrainie. Jak nam jednak przekazano, inwestycja jest już na ukończeniu. Kiedy tylko wykonawca upora się z pracami, obiekt zostanie przekazany Uniwersytetowi Medycznemu, ten zaś przystąpi do odbiorów. Wtedy dopiero będzie ustalana data otwarcia parkingu.

(fot. lublin112)

30 komentarzy

 1. A przy onkologii dalej nie będzie gdzie stanąć, tak jak teraz?

  • Tam się przyjeżdża autobusem a wyjeżdza się karawanem – taka prawda 🙁
   Przez te ostatnie trzy lata rąk szaleje.
   Brawo PiS, wiwat pandemia.

   • zanim się wyjedzie, to kilkanaście razy trzeba przyjechać i jeszcze obiadki dowieźć, niestety
    a samochód to chyba sobie w kieszeń wsadzić na czas odwiedzin,m badań itd.

   • Tam (COZL) jak się przyjeżdża z rodzicem, staje na chwilę we wjeździe, olewa trąbienie taksówki, pomaga dojść do ławki na zewnątrz 5 m, jedzie na pseudoparking pod szpitalem gdzie nie ma gdzie stanąć, staje się na miejscach gdzie na mieście by się nie postawiło auta, bo nie ma miejsca, leci z buta do rodzica, najpierw po wózek jak się nie ma swojego. Potem płaci się te opłaty za parking który nie gwarantuje miejsc, ale kij z tym, tu nie chodzi o jakieś drobne. Taka rzeczywistość. Jak się posłucha na korytarzach jakie ludzie mają problemy… A tu Stefanek puścił bączka, po co? Ludzie umierali tak samo za PO czy PZPR.

    • Z tym że za PRL-u niby nic nie było.
     Teraz jest niby dobrobyt i wszystko jest, problem jest taki że jak się płaci stosunkowo duże podatki to standard usług oferowanych przez państwo powinien być również na wysokim poziomie i nie chodzi tylko o dostęp do opieki medycznej gdzie do dentysty się czeka 30 dni na NFZ a do ważniejszych lekarzy od 2 miesięcy do pół roku.
     Chodzi również o szkolnictwo gdzie przykładowo dzieciom zadaje się prace domowe a one przy pomocy aplikacji rozwiązują zadania matematyczne w 5 minut a ten nieszczęsny nauczyciel sprawdza to w domu kilka godzin, z kolei do urzędu aby załatwić jakąś sprawę trzeba przychodzić kilka razy bo nie da rady załatwić sprawy za pierwszym razem. I t d.

    • Mysek, kiedy byłeś na tym podziemnym parkingu COZL? Przecież tam wjeżdża się tylko na kartę lub na pilota.

  • PiS zamiast na onkologię wolał dać dwa miliardy na szczujnie TVP. Taka jest prawda, ludzie umierają ale mogą oglądać tępą propagandę Kaczyńskiego.
   ***** ***

   • ***** Obserwator’a.

    • Możesz ***** Obserwatora, ale nie możesz zaprzeczyć faktom, o których wspomniał. W tym roku dodatkowe 0,7 mld, bo wybory się zbliżają, wić z budżetem 2,7 mld spodziewać się należy propagandy pierwsza klasa. 🙂

 2. A mi dzięki PiS żyje się bardzo dobrze

 3. buhahahahaha kolejna neverending story w Lublinie , po wiadukciue na Diamentowej

 4. Takie parkingi powinny powstawać na nowych osiedlach. Skoro miasto pozwala deweloperom budować ciasnostany a na mieszkanie wypada 1,5 miejsca… Weź zaproś rodzinę albo znajomych to nie mają gdzie zaparkować.

  • Jeżeli rodzinie czy znajomym nie chce się przyjechać autobusem, to też nie będzie im się chciało parkować na parkingu oddalonym o kilkaset metrów. Zaparkują na trawniku, chodniku, czy drodze pożarowej, byle bliżej.

   • Dlaczego maja jeździć autobusem i lecieć z buta z przystanku, skoro maja samochód do tego celu? Dojazd autobusem z rodziną w Boże Narodzenie lub inne święto, niezapomniane wrażenia 😉

  • Co ma deweloper do liczy miejsc postojowych? Deweloper może budować i po 10 MP na mieszkanie. Problem w tym, że ludzi nie stać na MP (w rzeczywistej cenie budowy) dlatego deweloper buduje ich minimalną ilość wymaganą przepisami.

 5. Taka bieda za rządów PiS że ludzie nie mogą zaparkować swoich nowych samochodów przy swoich nowych mieszkaniach.

 6. jeśli ktoś myśli, że otwarcie tego parkingu coś zmieni w tej okolicy jesli chodzi o parkowanie to raczej się myli. Po pierwsze na miejsca tam na abonament miesięczny czekają setki pracowników i psk4 i dsk i uniwersytetu medycznego, po drugie ten parking nie rozwiąze tez problemu podjechania pod szpitale z osobami niesprawnymi i po trzecie jeśli ktoś mysli ze bedzie tanio- to nie bedzie. uniwerek medyczny to ani instytucja charytatywna ani miejska i jesli wydali ponad 50 milionow to przeciez nie po to zeby ten hajs stracic tylko po to zeby go szybko odzyskac wiec ceny za godzine i ceny abonamentow beda kosmiczne i ludzie i tak beda korzystac z chodnikow i tych parkingow na prywatnych dzialkach przy stacji paliw…..

  • 1. „podjechania pod szpitale z osobami niesprawnymi” – na 10-15 minut możesz wjechać pod szpital nawet za darmo. Ale nie licz na to, że zaparkujesz sobie pod samymi drzwiami. Takich osób jak Ty z osobą niepełnosprawną są setki dziennie.
   2. Fajnie, że troszczysz się o miejsca dla niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że nigdy na nich nie parkujesz w sposób nieuprawniony. A i innym zwracasz uwagę, gdy zaparkują na takim miejscu niezgodnie z prawem.

   • widać ze jak zwykle nie wiesz o czym piszesz, podwiezc osobe chorą zawsze mozna i nie chodzi o zaprkowanie pod drzwiami tylko o to, że pod psk4 miedzy godziną 10 a 14 nie wyrobisz sie na darmowym bilecie, nie ma szans więc i tak musisz zapłacić. no i jesli byś wiedział o czym piszesz to wiedzialbys ze nie jest to spowodawane iloscią samochodow a bardzo zle zoorganizowanymi wjazdami i wyjazdami z parkingu, zle rozwiazanemu sposobowi wjazdu pogotowia ktore co nie jest normalne musi tam stac w korku. parking pod psk4 jest ogromny, tam wystarczy dolozyc wjazdow i wyjazdów( a jest gdzie), i zrobic szybkie wjazdy i wyjazdy dla pogotowia i osob niepelnosprawnych i chorych ( a jest gdzie) i nie, nie parkuje tam na miejscach dla inwalidow bo jest tam ich malo i sa faktrycznie zajmowane przez te osoby. no i jest jeszcze kwestia karty abonamentowych które sa źle zorganizowane. do 14 tam jest ciasno po 14 już nie i wystarczy zrobic karty wjazdowe dla tych co ich nie maja a przyjezdzają do pracy na noc- wjechac nie mogą bo karty brak a parking jest pusty cale popoludnie i noce i miejsc jest mnostwo… tam naprawde mozna inaczej, wiem bo parkuje 20 lat

 7. 1. „zrobic szybkie wjazdy (…) osob niepelnosprawnych i chorych” – z tych wyjazdów każdy będzie korzystał

  2. „nie parkuje tam na miejscach dla inwalidow bo jest tam ich malo” – nie parkujesz, bo mało? A jakby było dużo to być parkował? Pytam w wariancie, że nie nie jesteś niepełnosprawny.

  3. „wystarczy dolozyc wjazdow i wyjazdów” – a może trzeba zrobić odwrotnie i zmniejszyć liczbę miejsc, skoro kasy nie wyrabiają?

  4. „dla… osob niepelnosprawnych i chorych” – to w szpitalu też zdrowych się leczy? Jeżeli brakuje MP dla chorych, to dla zdrowych (osób odwiedzających) MP tym bardziej powinno być mniej. Osoba zdrowa nie musi zaparkować na terenie szpitala. Nawet nie musi przyjeżdżać własnym samochodem. Osoba chora, też nie musi. Słyszałeś o taksówkach? Codziennie człowiek leczyć się do szpitala nie przyjeżdża.

  • 1. nie- bo jest tam miejsce dla przynajmniej trzech wjazdow tylko dla pogotowia i osob z nalepkami. dwie z tych dróg mogą byc i czesciowo są ogrodzone i umozliwic tylko wjazd wysadzenie kogos i wyjazd bez mozliwosci zaparkowania.
   2. nie parkuje na tych miejscach nie tylko z powodu, że jest ich malo ale też z powodów oczywistych. Przy pustym nocnym parkingu parkują na nich oracownicy bo bliżej, tu masz rację.
   3. zmniejszenie liczby miejsc jeszcze bardziej utrudni zycie okolicznym mieszkancom, w psk 4 pracuje 3500 tysiaca ludzi…dodaj cozl i to tylko bedzie wiekszy problem
   4. tak w szpitalu jest w ciagu dnia tłum ludzi, mysle ze liczonych w setkach, którzy są zdrowi a są tam dla programow profilatycznych, badań diagnostycznych, badań klinicznych, szczepień, edukacji zdrowotnej, w celu zalatwienia dokumentacji medycznej, odbioru zwłok, depozytów, zlożenia skarg odwiedzin, mszy swietej w kaplicy akdemickiej no i jakies kilka setek studentów, wykladowców przjeżdzających tylko na zajęcia, przedstwiciele medyczni, serwisy sprzetu, klimatyzacji, serwisy sprzatające, dostawy…

   • Kieps ma lepszy ogląd na temat parkingu, a argument o dojechaniu taksówką dla grona pacjentów spoza Lublina jest chory. Widzisz tylko w zakresie swojego czubka nosa i nie potrafisz się wczuć w sytuację innych. Problem powiększył się po rozpoczęciu budowy nowej hali sportowej i okrojonym parkingu przed nią. Gdyby sytuacja nie sprawiała poważnych problemów, nie byłoby budowy parkingu wielopoziomowego. Zmniejszyć liczbę wjazdów i wyjazdów? Ileż ich jest, stworzyć korki przed wjazdami na głównych ulicach i zakorkować miasto? Może lekarze do MPK? Ile kadry jest z Lublina?

 8. jakoś wcisnęłam się pod psk 4 dzisiaj, aż za pralnią, ale do cozl w miarę blisko, o 8.00 to było
  tanio nie mają, 8 zł za chyba przekroczoną godzinę

 9. A wystarczyło wybudować szpital gdzieś na peryferiach z wielkim podziemnym parkingiem.
  Bo i tak chyba ten szpital jest budowany od podstaw.

Z kraju