Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Więcej ulg i bezpłatnych przejazdów w lubelskiej komunikacji miejskiej

W Lublinie wprowadzono właśnie zmiany dotyczące korzystania z ulg i bezpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej. Z uprawnień tych, będzie mogło skorzystać więcej osób.

Zmiany dotyczą niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, wobec których rozszerzono uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Główną zmianą jest to, że teraz wszystkie dzieci i młodzież niepełnosprawna, do ukończenia 16 roku życia, będzie mogła podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. Nie będzie trzeba udowadniać że jedzie się do szkoły czy też na inne zajęcia. – Chodzi przede wszystkim o to, aby dzieci i młodzież będące osobami niepełnosprawnymi miały również możliwość bezpłatnych dojazdów związanych z leczeniem i rehabilitacją – wyjaśnia Justyna Góźdź z lubelskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Podczas kontroli konieczne będzie okazanie legitymacji szkolnej lub orzeczenia o niepełnosprawności.

Więcej przywilejów będzie też miała niepełnosprawna młodzież. Oprócz bezpłatnych przejazdów do szkoły i z powrotem, osoby w wieku od 16 do ukończenia 26 roku życia, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na zajęcia w ośrodkach terapii, rehabilitacji, ośrodkach wsparcia oraz warsztatach terapii zajęciowej. Oczywiście za darmo wrócą także do miejsca zamieszkania.

Za darmo z autobusów i trolejbusów skorzystają również opiekunowie osób niepełnosprawnych. -Jadąc z podopiecznym nie do tylko do szkoły, ale także na terapię, rehabilitację czy do ośrodka wsparcia oraz wracając z tych miejsc do domu osoby te nie muszą kasować biletów – dodaje Justyna Góźdź. Tak samo w przypadku, gdy opiekun pozostawi dziecko w ośrodku a sam wraca do domu. Z bezpłatnych nie będą mogli korzystać tylko opiekunowie młodzieży z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności.

Jednak by niepełnosprawna młodzież jak i opiekunowie tych osób mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów, muszą posiadać zaświadczenie wg wzoru opracowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Będą one wystawiane przez ośrodki z usług którego dziecko korzysta. – Następnie taki dokument będzie wymagał zarejestrowania w ZTM w Lublinie. Zmianie nie ulegną natomiast dokumenty poświadczające uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na trasie dom – szkoła – dom – kończy Justyna Góźdź.

(fot. lublin112)
2015-08-04 08:00:05

6 komentarzy

  1. Traumazy Pierdółko II

    Teraz „kanarom” łatwiej będzie zapamiętać komu nie przysługują żadne ulgi i przywileje, niż tych, którym one przysługują.
    Nie chciałbym być „kanarem” za żadne pieniądze – w takim społeczeństwie jak lubelskie taka praca to jeden z najczarniejszych kawałków chleba naszego powszedniego.

  2. wprowadzaja fajne zmiany ci z ZTM od wrzesnia caly Lublin bedzie szczesliwy PO zmianach niektorych linii jeszcze jedne konsultacje spoleczne jeszcze jedna korekta rozkladow o 1 minute i koniec roku brawoooo ZTM jestescie niezastapieni w swojej glupocie

  3. Po pierwsze to niech policjanci z całymi rodzinami przestaną jeździć MPK za darmo poza służbą,gdyż tego nikt z kontrolujących nie sprawdzana to nie patrzą na autentyczność ważności legitymacji.Biorą emeryci policji po kilka tysięcy i wożą rodziny za darmo.I dla tego mpk nie może podołać finansowo.

  4. Dlaczego emeryci, którzy mają pieniądze (emerytury) nie płacą za bilety a dzieci, które pieniędzy nie mają płacić muszą?

Z kraju