Lubelski Baobab przeszedł do historii. Drzewo zostało wycięte

Ponad dwie godziny trwała wycinka Baobabu, czyli topoli czarnej zasadzonej w 1880 roku na Placu Litewskim. Cała operacja zaczęła się kilka minut po godzinie 6.

Jak informuje miasto decyzja o wycięciu drzewa była słuszna, topola była w znacznej mierze obumarła, a pień pusty i spróchniały.

Drzewo, popularny wśród mieszkańców Lublina „Baobab” został ostatnio poddany serii badań po tym, gdy na początku grudnia pod wpływem porywistego wiatru odłamał się od niego jeden z konarów. Wyniki badań były niepomyślne, gdyż według opinii ekspertów dendrologów odłamanie się konara zasadniczo zaburzyło statykę drzewa grożąc kolejnymi wypadkami.

Dodatkowo badanie wykonane tomografem przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykazało, że tkanka drzewa jest w 85 proc. zniszczona i niszczeje. Według opinii ekspertów z UP drzewo weszło w fazę postępującego obumierania. 15 maja Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję zezwalającą na wycinkę drzewa.

W miejsce „Baobabu” zostanie posadzona nowa topola czarna, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie Urząd Miasta poszukuje odpowiedniego egzemplarza drzewa. Pozostałości po „Baobabie” zostaną w czerwcu wyeksponowane na terenie Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki. Z drzewa pobrano fragmenty, z których powstaną sadzonki. Być może wkrótce na Placu Litewskim zobaczymy „dzieci” wiekowego Baobabu.

 

Bezpośredni link do wideo – kliknij!2017-05-23 18:15:20
(wideo Lublin Kraków serwis YT)

27 komentarzy

 1. Według mnie, odpowiedniejszym drzewem byłaby lipa. Łatwiej się regeneruje, rzuca głęboki cień, wydaje przyjemny, pachnący kwiat, który jest chętnie oblatywany przez pszczoły. Dawniej, większość dworów było obsadzanych lipą, gdyż to wiekowe i żywotne drzewo z walorami estetycznymi.

  • Zapraszam na os Piastowskie – mamy tu obok pięknej fontanny plac otoczony dorodnymi lipami. W ich cieniu ustawiono ławeczki -wspaniałe miejsce do odpoczynku. Szczególnie miło jest w okresie kwitnienia: zapach wręcz dusi, a pszczoły uwijają się i bzyczą tak głośno, że niejeden spacerowicz się zdziwił. Odpoczniesz z pewnością bo ławeczki pod lipami są zawsze puste. Nikt nie może tam nawet na chwilę przysiąść bo przez większą część ciepłej pory roku aż lepią się od kapiących na nie soków i nektarów lipowych. Do chodnika też można się przylepić – tak lipa z pewnością byłaby doskonałym drzewem w tym miejscu.

   • W czasie kwitnienia, topola wydziela duszący zapach i silnie żywicują pąki. Oprócz tego, chętnie uderzają w to drzewo pioruny! Każdy ma swoje ulubione i na to nie ma mocnych. Może gdzieś posadzić hybrydę oxytree z olbrzymimi liśćmi dla ciekawości? Tylko żywotność na pewno marna.

  • Zapraszam na ul.M.Brzeskiej, największy osiedlowy parking usytuowany jest w cieniu lip. Od momentu kiedy robi się ciepło wszystkie samochody są oblepione klejącą mazią i obsypane pyłkiem. Takiego czegoś nie da się tak łatwo zmyć. To samo na placu zabaw (raczej byłym placu bo teraz stoi tam tylko karuzela) wszystkie ławki tak oblepione że ich koloru spod mazi nie widać. Władze osiedla mają to w d…e bo przecież te drzewa tak pięknie wyglądają. Może i tak ale nie na parkingu samochodowym ani nad głową odpoczywającej osoby.

 2. informacja dnia

 3. Jakiś chory projekt. Nie dość że drogi w budowie to i drogi potem w utrzymaniu. Beton i kamień i jeszcze raz beton, a zieleni nie widać…

 4. Teraz będzie brzoza 😀

 5. symbol miasta Lublina (nie mylic z godlem miasta)to jest upadek PO w Lublinie szkoda ze takim kosztem ale gotow jestem doplacic aby ci fikcyjni funkcjonariusze nie rzadzili naszym miastem ale zanim odejda niech nam Pan Prezydent wytlumaczy na czym polega dzialanie inteligentnego systemu sterowania ruchem na skrzyzowaniach za 25mln zl a dodatkowo od tej samej firmy zamowili nowe sygnalizatory za 24mln zl no moze wtedy bedzie dzialalo rozmawialem z chlopakami z PL i mowili ze za milion mozna zrobic wszystko tylko nie bawic sie w kolesiostwo

 6. Los Vatos Locos

  kosmodrom.Zupełnie zanikł klimat tego miejsca

 7. Drzewo jak drzewo, posadzą inne i następne pokolenia będą się nim podniecać.

 8. Przez 140 lat ,był niemym świadkiem historii .

 9. Zasadzona w 1880 roku. No to nareszcie precyzyjnie dało się określić jego/jej wiek.

 10. A kiedy otwieraja ten plac po przebudowie ktos cos wie??

 11. Posadźcie dąb, a nie topolę. Dąb to drzewo silniejsze i długowieczne, w przeciwieństwie do topoli.

  • Zgadzam się z przedmówcą, majestatyczne drzewo. Czasy się zmieniają to czemu nie drzewa?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach