Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Diabełek pyłowy na polach w okolicach Wólki Zawieprzyckiej

Dzisiaj na jednym z pól w okolicach Wólki Zawieprzyckiej nasz Czytelnik sfilmował ciekawe zjawisko diabełka pyłowego. Wir powietrza przesuwał się po polach z dosyć dużą prędkością, wzbijając do góry pył.

Kilka słów o zjawisku dust devil. Diabełek pyłowy (ang. dust devil) jest to stosunkowo niewielki wir powietrza, niezwiązany ze zjawiskami burzowymi, może być widoczny w postaci rotującej kolumny pyłu i odłamków.

 

 

 

Występują podczas słonecznej pogody, gdy powierzchnia ziemi mocno się nagrzewa, co doprowadza do wytworzenia się dużego gradientu pionowego temperatury w pobliżu powierzchni ziemi i związanej z nim konwekcji. Zazwyczaj zdarza się to na terenach pustynnych, stepach itp.

Ostatnio takie zjawisko opisywali na swojej stronie Lubelscy Fani Pogody. Wtedy tajemniczy wir pojawił się na lubelskim Czechowie.

Film zobaczycie tutaj – klik!

2017-08-17 17:54:13
(fot. wideo nadesłane Kamil, materiały LFP)

10 komentarzy

 1. Szatan wkracza do akcji trza sie bać

 2. Kiedyś na wsi mówiło sie że jak taki diabełek złapie człowieka to go powykrzywia.

 3. Ksiądz natanek mówił że coś się dzieje to żeście się w internetach śmiali teraz chula diabełek i szambo wybije i koniec świata

 4. babcia mówiła jak ganiałem takie coś na polu- uważaj bo Cię wiater trąci:)

 5. To zjawisko jest niezwykłe chyba tylko dla mieszczuchów, ludzie na wsi co jakiś czas mają do czynienia z tym zjawiskiem. Najbardziej wkurzające, gdy zgrabione siano/słoma jest gotowa do prasowania, a tu zawieje taki wiaterek i wszystko trzeba grabić od nowa.

  • Za to dla wiesniakow unikatowe jest zjawisko silnego wiatru zstępującego gdy staną pod jakimś wyższym budynkiem w miescie.

 6. Toż to starosłowiańska południca 😉

 7. https://m.youtube.com/watch?v=GgZ5Uv26VXw
  Podobny tylko miewidoczny przytrafił się lotniarzowi.
  Trochę słabo że sami się nie chwalą, co im może się przytrafić. Cumulus , loty lotnią w tandemie,

 8. A te dzwieki z filmu to jak by ufo londowalo