Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wianki na wodzie i poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Noc św. Jana w lubelskim skansenie (zdjęcia)

Tradycyjne sobótkowe pieśni z regionu Lubelszczyzny, opowieści o ogniu i wodzie, poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci czy spektakl zespołu obrzędowego – to jedynie część atrakcji, jakie miały miejsce dziś wieczorem w lubelskim skansenie. Podobne wydarzenia odbywają się w całym regionie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się Noc św. Jana zorganizowana przez Muzeum Wsi Lubelskiej. Podczas wydarzenia na zwiedzających czekały stanowiska dedykowane dawnym ludowym zwyczajom i wierzeniom świętojańskim. Była też okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do nauczenia się sobótkowych pieśni z naszego regionu.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach skansen przygotował też miejsce z zabawami plastycznym i baśniami o cudownym kwiecie paproci. Oczywiście nie zabrakło też puszczania wianków na wodzie.

Wydarzenia nocy świętojańskiej odbywają się również w wielu innych miejscach na Lubelszczyźnie. Dziś w Łukowie zorganizowano Wianki nad Krzną, a na terenie przystani kajakowej w Leszkowicach Leszkowską Biesiadę Świętojańską. Natomiast jutro imprezy zaplanowano w Parku Podworskim w Świerżach, w gminie Piszczac, nad zalewem Maczuły w Horodysku, oraz nad zbiornikiem Okopiec.

(fot. lublin112)

Autor: redakcja

6 komentarzy

  1. nie ma jeszcze żadnych komentarzy??? co wy śpicie?? noc Siwego Jana rules!

  2. Brajanek (ten od Dżesicy)

    Dziwne czasy… dawniej wianki dziewczyny gubiły pod miedzą, w krzakach, albo tradycyjnie w łóżku, teraz w wodzie… 😆

  3. no, to rozumim, juz lepiej!

Z kraju