Weź udział w akcji „Łączy nas krew” i wygraj okresowy bilet na przejazdy komunikacją miejską

Zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu (16-22 września). To czas szczególnej promocji alternatywnych środków komunikacji dla aut osobowych, które generują coraz większe korki w miastach. W ramach obchodów odbędzie się akcja pod hasłem „Łączy nas krew”.

Od lat, w ramach obchodów ETZT, organizowane są eventy promujące transport zbiorowy i komunikację rowerową, a w Dniu bez Samochodu (22 września), posiadacze aut mogą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. Wszystko po to, by odkorkować nasze miasta i zachęcić do przesiadania się do miejskiej komunikacji.

– W obchody ETZT włącza się też Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, który 22 września br. organizuje akcję honorowego oddawania krwi. Członkiem Związku jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Zarząd Transportu Miejskiego. Jak wiadomo, krwi nie da się niczym zastąpić, a okres wakacyjny to tradycyjnie braki tego cennego leku w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego postanowił odpowiedzieć na liczne apele o oddawanie krwi i zorganizować akcję pod hasłem: „Łączy nas krew” – informuje Weronika Opasiak rzecznik prasowy MPK Lublin.

W tym celu w centrum Lublina zostanie ustawiony mobilny punkt poboru krwi, gdzie pasażerowie miejskiej komunikacji, kierowcy samochodów osobowych i inni mieszkańcy miasta, będą mogli honorowo oddawać krew.

– Akcja będzie prowadzona przy Bramie Krakowskiej w godz. 11:00-18:00. Osoby, które włączą się w akcję otrzymają nagrody, m.in. okresowe bilety na przejazdy komunikacją miejską i inne atrakcyjne gadżety – dodaje Weronika Opasiak.

Dodatkowo, krew będzie można oddać w punktach RCKiK w Lublinie – przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 i al. Kraśnickiej 100, a także w terenowej stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa przy Al. Racławickich 23 w godz. 8:00-14:00.

Akcja ma charakter ogólnopolski, będzie mieć miejsce nie tylko w miastach, które są członkami PZPTP. Poza Lublinem zbiórki krwi będą prowadzone m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Olsztynie, Białymstoku, czy Gdyni i Grudziądzu.

2017-09-14 16:08:55
(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

 1. A mnie się zdaje, ze honorowi dawcy krwi mają przewóz za darmo !!! Mój brat jeździ za darmo miejskimi – wiec o co tu chodzi?

  • Chyba Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi.

  • trzeba oddać ileś tam litrów. Jak oddasz mniej to jeszcze przejazdy darmowe Tobie nie przysługują.

  • Mężczyzna 18 litrów a kobieta 15 litrów aby mieć darmowy przejazd mpk

  • Darmowe przejazdy komunikacją miejską z tytułu oddania określonej ilości krwi (lub jej substytutów: płytki, osocze) są uprawnieniami gminnymi (miejskimi), a nie ustawowymi (państwowymi) – stąd w zależności od gminy mogą się różnić jak też w ogóle nie występować. W niektórych miastach trzeba np. przejść się do siedziby MPK/MZK, złożyć wniosek, otrzymać dokument. W innych trzeba być mieszkańce danego miasta lub regionu.
   W Lublinie aktualnie jest to przeliczone na krew pełną 15l dla kobiet i 18l dla mężczyzn, potwierdzone książeczką PCK.

 2. Droga Redakcjo,
  Proszę o więcej szczegółow alcji. Czy upominki będą tylko w dniu 22.09 czy cały tydzień. W jaki sposób przyznawane będą wspomniane bilety?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!