690 680 960

W Warszawie odbył się protest „STOP zakazowi CESJI wierzytelności” (wideo)

Dzisiaj w Warszawie odbył się protest firm odszkodowawczych, pomocy drogowych, warsztatów samochodowych i innych podmiotów sprzeciwiających się zmianom w przepisach dotyczących odszkodowań. W proteście udział wzięli także przedsiębiorcy z naszego regionu.

W czwartek z całego kraju do stolicy zjechali przedstawiciele firm odszkodowawczych, pomocy drogowych, warsztatów samochodowych i wielu innych podmiotów, które protestują przeciwko zmianom przepisów regulujących zasady wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli.

Polski parlament prowadzi obecnie prace związane ze zmianami tych przepisów. W projektach nowych przepisów przewidziano:

1. Likwidację wszystkich bezgotówkowych form rozliczeń z klientami – poprzez przyjęcie zasady, że odszkodowanie wypłaca się wyłącznie na rzecz poszkodowanego.
2. Zakaz zawierania umów cesji z właścicielami uszkodzonego mienia.

Jak mówią protestujący, wprowadzenie nowych uregulowań prawnych przez ustawodawcę w takiej formie spowoduje:
– brak prawnej możliwości prowadzenia bezgotówkowych rozliczeń z poszkodowanymi przez warsztaty naprawcze pojazdów,
– likwidację rynku bezgotówkowego wypożyczania pojazdów zastępczych z OC sprawcy,
– likwidację usług bezgotówkowej pomocy drogowej w zakresie holowania uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy wypadku,
– pozbawienie warsztatów naprawy pojazdów oraz możliwości dochodzenia dopłaty odszkodowania od ubezpieczyciela na drodze postępowania sądowego, w przypadku użytkowników pojazdów i mienia leasingowanego, bądź stanowiącego własność banku lub innej instytucji finansowej – pozbawieniem ich prawa do dochodzenia swoich praw od ubezpieczyciela na drodze sądowej, utrudnienie poszkodowanym prawa do otrzymania odszkodowania w wysokości należnej.

– Skutkiem nowych przepisów będzie całkowita i nieodwracalna zmiana rynku ubezpieczeniowego oraz motoryzacyjnego. Tysiące podmiotów działających na tym rynku będzie musiało zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Zmiany te ograniczą prawa poszkodowanych – tak aby PZU oraz inne firmy ubezpieczeniowe mogły generować większe zyski co jest związane z mniejszymi wypłatami odszkodowań dla osób poszkodowanych. Mamy nadzieję, że zdecydowany protest społeczny skłoni Ustawodawcę do sformułowania nowych przepisów w takiej formie, aby nie naruszały one praw uczestników rynku ubezpieczeniowego oraz motoryzacyjnego, a w szczególności praw poszkodowanych – czytamy na stronie protestu.

(fot. nadesłane Free Hol, FB)

24 komentarze

 1. Wzrośnie ilość serwisów na umowie z TU które godzą się na stawki proponowane przez nich… niejednokrotnie beda to serwisy autoryzowane oraz te spełniające normy by takie pojazdy naprawiać. Tak więc nie będzie trzeba płacić gotówka za naprawę (to dobry argument aby przekonać „kowalskiego do protestu”) co do pomocy drogowych rozumie ich zmartwienie ta ustawą bo Ci zarabiający z „Wolnej stopy” padną, lub beda wozić kaloryfery w Praktikerze. Koniec zawracania głowy przez 4 laweciarzy poszkodowanemu podczas kolizji. 99% posiadaczy samochodów posiada assistance lub go wykupią i będą obsłużeni przez profesjonalistów.

 2. Ta ustawa jest pod dyktando ubezpieczycieli.
  Nikt nie będzie się zajmował mniejszymi szkodami bo będzie to nieopłacalne.
  A dlaczego mają zniknąć cesję wierzytelności do szkód z kosztów naprawy i najmów?
  Aby utrudnić dochodzenie zaniżonych odszkodowań.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie