Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

W tym tygodniu odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Dokona tego prezes PiS

Zbudowany w lecie ub. roku lubelski pomnik Lecha Kaczyńskiego w końcu zostanie odsłonięty. Nastąpi to jeszcze w tym tygodniu. Dokona tego brat zmarłego prezydenta.

Ustaliliśmy więcej szczegółów sobotniej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w naszym regionie. Jak już informowaliśmy, prezes PiS przyjedzie aby spotkać się z politykami i sympatykami partii. Ma to nastąpić w godzinach popołudniowych, gdyż wcześniej Kaczyński odwiedzi Podkarpacie.

Całe spotkanie zostało zaplanowane w Centrum Spotkania Kultur. Związane ono będzie z obecną sytuacją polityczną w kraju lecz także ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jednak pierwszym punktem wizyty ma być odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego, jaki powstał na pl. Teatralnym.

Obiekt składa się z kilku brył oraz z figury zmarłego prezydenta, która ma zostać zamontowana w najbliższych dniach. Betonowe tło utrzymane zostało w polskich barwach narodowych. Tył pomnika również jest w tonacji biało-czerwonej, ale już w innym jej rozmieszczeniu kompozycyjnym.

Autorami instalacji są lubelscy artyści Piotr Prus i Maria Marek-Prus, absolwenci Wydziału Artystycznego UMCS. Pozwolenie na jego budowę wydano ekspresowo, gdyż w ciągu 6 dni. Mowa w nim jest o „obiekcie małej architektury”, jednak cała powierzchnia instalacji ma wielkość kawalerki – 37 m. kw. I aby się zmieściła, należało wyciąć dwa drzewa.

Pomnik powstał latem ub. roku w bardzo szybkim tempie i początkowo spodziewano się, iż zostanie odsłonięty w czerwcową rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego lub rocznicę katastrofy smoleńskiej, jednak to nie nastąpiło. Tak jest do tej pory.

Niedawno przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz działacze Nowej Lewicy zaapelowali do polityków PiS, aby nie stawiali już tego pomnika, tylko oddali go od razu do muzeum w Kozłówce, gdzie znajdzie on miejsce wśród innych pomników z byłej epoki. Chodzi o to, że skoro jest fasada a nie ma posągu, a od maja ub. roku nikt nie potrafi się zebrać i go otworzyć, choć było ku temu wiele okazji, to należy obiekt rozebrać. Gdyż po prostu nie wypada, aby przez tyle czasu prezydent zalegał w magazynie.

99 komentarzy

  1. czyli ten który kazał lądować będzie odsłaniać pomnik brata który zginął w zamachu.
    czyli co miesięcznice przenosicie do lublina??

    jeszcze zróbcie pomniki tych waszych „więźniów politycznych”

  2. odsłaniaj Balbina odsłaniaj , gołębie będą miały gdzie i na co srać, a wiedz, , że Kozłówka jest niedaleko i miejsce obok Bieruta i „Iwana” się znajdzie na ten kawałek złomu spod CSK

Dodaj komentarz

Z kraju