Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

W ten weekend nie możesz się nudzić! Sprawdź wydarzenia w Lublinie

W ten weekend w Lublinie nie będziecie się nudzić. Sprawdźcie gdzie warto wybrać się i co zobaczyć, zwłaszcza, że będzie dopisywać piękna słoneczna pogoda.

FESTIWALE, KONCERTY

W ten weekend odbędzie się XIX Festiwal Fantastyki Falkon – Wschód Słowiańskich Mitów. Targi Lublin wypełnią się kilkudziesięcioma wystawcami oferującymi książki, koszulki i inne fantastyczne gadżety. Znajdzie się tam także KID Zone, specjalne miejsce pełne atrakcji dla najmłodszych oraz pełnowymiarowa scena. Kolejna hala stanie się gigantycznym GamesRoomem z ponad 300 tytułami czekającymi na wypożyczenie. Nie zabraknie także sal prelekcyjnych goszczących znanych autorów literackich, youtuberów, twórców gier oraz fanów, którzy podzielą się z innymi swoją pasją.

W niedzielę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty odbędzie się koncert z okazji 40 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Papieża. Zagra ,,Camerata Silesia” Zespół Śpiewaków Miasta Katowice pod batutą Anny Szostak.

W piątek Centrum Spotkania Kultur zaprasza na koncert Zalewski śpiewa Niemena.

W piątek na Targach Lublin odbędzie się koncert słowiańskiego zespołu Żywiołak w ramach Festiwalu Falkon.

Próba Cafe zaprasza na Niedzielne Poranki Jazzowe w wykonaniu Rafała Sarneckiego – gitarzysty jazzowego, kompozytora, aranżera.

W niedzielę w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert zespołu Raz, dwa, trzy pod tytułem Ważne piosenki. Ten koncert to podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.

W niedzielę na Placu Litewskim odbędzie się festyn rodzinny, w którego programie przewidziane są gry i zabawy dla dzieci, loteria fantowa, malowanie twarzy oraz słodki kącik.

FILMY, SPEKTAKLE

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego Kler, czyli obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające.

W piątek, sobotę i niedzielę odbędą się kolejne wydarzenia w ramach XXIII Konfrontacji Teatralnych. W tym roku pod hasłem ,,Co jest do myślenia?” tak zwana rzeczywistość zmusza do namysłu nad wieloma kwestiami, które jeszcze nie tak dawno nas nie zaprzątały. Jeśli istnieją dziś jakieś myśli wspólne, twórców i odbiorców sztuki, muszą dotykać właśnie tego problemu. Czy teatr, który w ogóle nie podejmuje kwestii wolności jest jeszcze teatrem wolnym?

W sobotę i niedzielę Fundacja Sztukmistrze zaprasza na Variete, czyli 90-minutowy spektakl, podczas którego prezentowany jest prawdziwie różnorodny wachlarz talentów. Podczas Variete dla lubelskiej publiczności występują żonglerzy, akrobaci, muzycy czy iluzjoniści. Spektaklowi zawsze towarzyszy teatralno-kabaretowa oprawa.

W niedzielę na Hali Globus odbędzie się Musical Metro Lublin. Zawsze aktualna i uniwersalna tematyka sprawia, że Musicalem interesuje się każde pokolenie. Ta niezwykle ekscytująca historia zawsze chwyta za serce, a piękne ballady Janusza Stokłosy niejednemu wycisną łzy z oczu.

Centrum Kultury zaprasza na film Tajemnice Silver Lake. Niezwykle zabawna, pełna zaskakujących pomysłów i zwrotów akcji historia śledztwa, w którym poszlaki znajdują się w każdym popkulturowym artefakcie, a nic nie jest takie, jakie się nam zdaje.

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na WinyLOVE. Jest to widowisko muzyczne osadzone w czasach big-beatu, potańcówek i miłości do muzyki. To podróż w czasie do okresu Wielkiej Płyty – nie tylko tej konstrukcyjnej, ale przede wszystkim tej winylowej – będącej materialnym symbolem pięknego okresu w rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej.

Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza w sobotę na spektakl Trzy siostry. Tytułowe bohaterki Olga, Masza i Irina, córki wysokiego rangą wojskowego, po śmierci ojca trwają uwięzione na dusznej prowincji, zatopione w fantazjach o innym życiu w Moskwie, która jest dla nich symbolem lepszej, utopijnej rzeczywistości. Rytm ich świata wyznaczają kolejne wojskowe interwencje oraz związane z nim przyjazdy i wyjazdy lokalnego garnizonu, a w tle opisywanych wydarzeń czai się nadchodząca wojna rosyjsko-japońska i rewolucje 1905 i 1917 roku.

W niedzielę Kino Bajka zaprasza na Europejski Dzień Kina Artystycznego 2018. Do obejrzenia dwa przedpremierowe pokazy: ,,Jak pies z kotem” oraz ,,Winni”.

Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza do sali kongresowej na spektakl Weekend z R. Jest to mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji. Clarise i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą. Lecz to tylko pozory. Przepełnieni są miłością, ale czy tylko do siebie? Okazuje się że „ta” miłość może być ogromnym problemem.

SPOTKANIA, WYSTAWY

Doskonale znana historia dzielnego Szewczyka Dratewki, który swoim sprytem pokonuje złego smoka tym razem opowiedziana zostaje w kuchennej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów, w towarzystwie smaków i zapachów. Wszystkie postaci bajki powstają na oczach widza. Cały baśniowy świat kreowany jest przed dziećmi, a w czasie trwania opowieści z warzyw gotowana będzie zupa.

W Bibliotece Politechniki Lubelskiej nadal można podziwiać wystawę Baśnie. Prezentuje ona prace rysunkowo-malarskie autorstwa Marty Zbańskiej ilustratorki mody i projektantki, absolwentki historii sztuki KUL i studentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. „Baśnie” stanowią zbiór ilustracji kobiecych portretów i sylwetek, ale nie są to przedstawienia konkretnych bohaterek ze znanych fabuł.

W niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w Synagodze Chewra Nosim. Tym razem będzie to wykład Mykwy na ziemiach polskich dawniej i dziś.

Muzeum Lubelskie zaprasza na wykład Osoby nieboszczykowskie w malarstwie staropolskim. Portret trumienny był wizerunkiem pomagającym zachować pamięć o człowieku – to jego funkcja pierwsza ale nie jedyna. Był również oknem, przez które zmarły spoglądał na żyjących uczestnicząc w swym własnym pogrzebie. Obecni na ceremonii mieli pewność, że śmierć – choć nieuchronna – nie jest ostatecznym kresem życia, a jedynie przejściem do innej jego postaci. Zmarły zachowywał swoją osobowość, indywidualne cechy charakteru, tak jak indywidualne były rysy jego twarzy. Dlatego też portrety trumienne charakteryzują się wysokim poziomem realizmu dążąc do oddania nie tylko wyglądu ale i osobowości modela.

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Leszek Hołdanowicz w Galerii Saskiej. Autor wystawy, grafik, plakacista i pedagog opowie o swoich pracach.

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie zaprasza na wystawę malarstwa sakralnego Teresy Zembrzyckiej. Podczas wernisażu odbędzie się krótka prelekcja na temat symboliki tego dzieła oraz występ Chóru Męskiego „Bas Canto” z Niemiec.

W Centrum Spotkania Kultur cały czas można oglądać wystawę Lublin 1939-1944. Fotograficzny obraz Lublina okresu II wojny światowej składa się ze zdjęć miasta i zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji.

W sobotę w Lubelskim Towarzystwie Fotograficznym im. Edwarda Hartwiga odbędzie się wernisaż wystawy Mariusza Nowickiego Pajęczyna czasu.

WARSZTATY

W ramach Festiwalu Falkon w niedzielę odbędą się Fantastyczne warsztaty fotograficzne. W planie krótki wstęp, czas na robienie zdjęć oraz ich omówienie.

W sobotę Lubartowska 77 zaprasza na Mini Warsztaty. W programie gry planszowe, malowanie akwarelą oraz plecenie koszyków.

W Centrum Kultury nadal można podziwiać wystawę Projektowanie wszędzie zorganizowaną z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja prezentuje przedmioty, grafiki i aplikacje zaprojektowane przez pedagogów i absolwentów. Na kolekcję składa się około dziewięćdziesiąt projektów, takich jak wyroby przemysłowe, grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje czy realizacje w przestrzeni miejskiej.

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na Ogólnopolskie Spotkanie Wytnij Hałubca. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do młodych tancerzy i muzyków zespołów ludowych: zarówno akademickich, jak i regionalnych czy polonijnych. Nie oznacza to jednak, żeby aby wziąć udział w evencie, trzeba być uczestnikiem zespołu. Zaproszenie kierowane jest także do tych, którzy po prostu lubią taniec tradycyjny, polskie tańce narodowe, czy wszelkiego rodzaju formy tańca i muzyki folk, którzy mają ochotę dobrze się bawić w wyśmienitym towarzystwie.

Warsztaty Kultury zapraszają na warsztat fotograficzny Talbotypia – papier solny. Podczas warsztatu będzie możliwość nauki robienia papieru solnego oraz jego obróbki.

W niedzielę w Ogrodzie Saskim odbędzie się Trzecie Spotkanie Fotograficzne – Sposoby na lepsze zdjęcia, podczas którego będą prowadzone rozmowy o kadrowaniu, doborze aparatu, obiektywu i akcesoriów, oświetleniu, parametrach ekspozycji.

SPORT

W niedzielę odbędzie się 2 Półmaraton Lubelski. Jak przystało na Lublin, podbiegów nie zabraknie, ale dla wytrwałych biegaczy to nie kłopot. Start ze Stadionu Lekkoatletycznego.

W sobotę na Arenie Lublin Motor Lublin zmierzy się z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski.

Kolejny mecz 2 ligi siatkówiki kobiet. Tym razem LUK AZS UMCS zmierzy się z MKS SAN-Pajda Volleyball Team. Ten mecz w sobotę. Natomiast w niedzielę lubelska drużyna rywalizować będzie z SMS PZPS Szczyrk II.

W 2 lidze mężczyzn także niemałe emocje. W niedzielę AZS UMCS Lublin zagra z drużyną ZKS ,,Stal” Stalowa Wola.

I liga kobiet w piłce ręcznej w weekend w Lublinie. Do Lublina przyjeżdża mocna ekipa ze Śląska, która w poprzedniej kolejce przegrała mecz u siebie. MKS AZS UMCS Lublin zmierzy się z drużyną SPR Sośnica Gliwice,

II liga siatkówki mężczyzn także w sobotę. Drużyna LUK Politechnika Lubelska zmierzy się z zeszłorocznym triumfatorem Karpaty PWSZ Krosno Glass.

(fot. pixabay.com, zestawienie przygotowane przez UM Lublin)

5 komentarzy

  1. Ja to się wybieram na marsz równości dewiantów seksualnych. Dzisiaj na wiosce zakupiłem 5 wytłaczanek z jajkami.
    ps.Czy frajer z antify tiger bonzo ma odwagę pojawić się w Lbn?

  2. W sobotę nudno raczej nie będzie……

  3. Inteligentni ludzie się nie nudzą.

  4. A możesz wziąć 6 wytłaczanek? Jedna ode mnie!

  5. Staszek_z_Lubartowskiej

    A gdzie jest Zenek Martyniuk do ciężkiej cho…y ?!?