Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę ulicami miasta przejdzie III Manifa Lubelska

W sobotę 9 marca w Lublinie po raz trzeci odbędzie się Manifa – doroczna demonstracja organizowana w związku z Dniem Kobiet, na którą zapraszają działaczki Lubelskiej Koalicji na Rzecz Kobiet.

Lublin
2019-03-09, 14:00

III Lubelska Manifa zbiera się 9. marca o godz. 14.00 na Pl. Łokietka pod Ratuszem, by przejść przez miasto w marszu pod hasłem MY JESTEŚMY REWOLUCJĄ! Uczestnicy przejdą trasą spod Ratusza przez Krakowskie Przedmieście i al. Racławickie z finałem na placu Teatralnym. W trakcie wydarzenia będą także zbierane podpisy pod wnioskiem Inicjatywy 100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018 do Rady Miasta o uruchomienie samorządowego programu dofinansowania procedury in vitro.

– Tegoroczna demonstracja nawiązuje do hasła XX Manify Warszawskiej, „To my jesteśmy rewolucją! Dość litości dla przemocowych gości!” rozwijanego przez odniesienie do wydarzeń wokół akcji #metoo i inicjatyw przeciwstawiającym się konserwatywnym, patriarchalnym tendencjom części polskiego społeczeństwo, która chciałaby na powrót zamknąć kobiety w przestrzeni prywatnej i siłą narzucić im rolę służebnic, strażniczek domowego ogniska i matek, a wręcz pół-ludzkich inkubatorów – informują organizatorzy.

III Lubelska Manifa rozumie swoje hasło szeroko, uwzględniając protest przeciwko każdemu rodzajowi przemocy, prywatnej, publicznej, systemowej, instytucjonalnej, ale włączając w ten przekaz również pozytywne postulaty i wartości takie jak: solidarność, budowanie siły kobiet, wsparcie i pomoc wzajemna oraz widoczność kobiet w przestrzeni publicznej i moc feminizmu jako konstruktywnej idei, narzędzia do przekształcania społeczeństwa.

– Wpisujemy się tym samym w kolejny rok świętowania 100-lecia praw wyborczych Polek i ich udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących naszego miasta i kraju, celebrując działaczki z przeszłości, które utorowały nam drogę do zdobywania wykształcenia, podejmowania pracy, swobodnego kształtowania własnego życia i wypowiadania się na wszelkie interesujące nas tematy. To kobiety poprzez swoje inicjatywy zmieniały i nadal zmieniają świat, to my byłyśmy i jesteśmy rewolucją. I chociaż wywalczyłyśmy już wiele, to nie ma mowy o rzeczywistym równouprawnieniu płci, skoro wciąż od nowa musimy protestować, by bronić lub egzekwować należne nam prawa. Manify już od 2000 roku odbywają się w różnych miastach Polski. Nagłaśniamy problemy, z którymi zmagają się na co dzień kobiety w Polsce: kobiety starsze i młodsze, matki, kobiety w ciąży i te, które nie chcą mieć dzieci, kobiety o różnej orientacji psychoseksualnej, kobiety, które żyją same lub w związkach, formalnych lub nieformalnych, kobiety pracujące za minimalne stawki i niepracujące lub pracujące w domu, kobiety eksmitowane z mieszkań, kobiety z niepełnosprawnościami, imigrantki, cudzoziemki, kobiety, które doświadczają przemocy, niesprawiedliwości i dyskryminacji. Idziemy solidarnie z wszystkimi tymi osobami. Mamy dość dyskryminacji i poniżania, dość zamachów na nasze ciała i nasze opinie, dość uciszania, uspokajania, infantylizowania, seksualizowania, wykorzystywania naszej pracy i naszej troski o innych. Dość narzucania cudzych przekonań i wartości, dość opresyjnych ideologii, dość prób kontrolowania przez państwowe i religijne instytucje. Chcemy wiedzy bez przesądów, rzetelnej opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa socjalnego, równej płacy, szans samorealizacji i połowy władzy – wyjaśniają organizatorzy Manify.

(fot. lublin112.pl)

47 komentarzy

  1. W ramach równouprawnienia żądam biustu!

  2. Jakie one muszą być niedowartościowane i nieszczęśliwe jak maja takie postulaty ! Gdzie one mieszkają chyba nie w Polsce ? Może to emigrantki Arabii Saudyjskiej pisały te postulaty ?

  3. Facet prawdziwy Polak

    araba na to tałatajstwo, Jarosław jesteś za pobłażliwy , batogami rozgonić tą hucpę

Z kraju

Polityka i społeczeństwo