Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

W powiecie kraśnickim powstanie duża farma fotowoltaiczna. Podpisano list intencyjny w tej sprawie (zdjęcia)

W powiecie kraśnickim powstanie duża farma fotowoltaiczna, która pozwoli na uniezależnienie energetyczne regionu. Marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz przedstawiciele czterech stron podpisali dzisiaj list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie utworzenia „GreenZero Park Kraśnik”. Ma to być pierwszy na świecie tego typu modelowy projekt zajmujący się masową produkcją materiałów nanotechnologicznych. Inwestycja kosztuje 5 mld zł.

GreenZero Park ma być neutralnym klimatycznie parkiem przemysłowym, rolniczym i naukowym położonym na terenie miasta Kraśnika i gminy Kraśnik. Priorytetową częścią inwestycji jest stworzenie farmy fotowoltaicznej (docelowo ok. 500 ha), co czyniłoby ją jedną z największych w Europie. Realizacja projektu, który ma ruszyć w przyszłym roku, przyczyni się do uniezależnienia Polski i regionu od importowanych, kopalnych surowców energetycznych jak gaz ziemny czy węgiel. Oznacza to także odciążenie sieci przesyłowej w powiecie.

List intencyjny podpisali w środę: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk, Wójt Gminy Kraśnik Mirosław Chapski, prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prezes Fundacji GreenZero Bruno Koschoreck.

– Uczestniczymy w ważnym procesie transformacji energetycznej, który swoim zasięgiem ma objąć całą Polskę i Europę. Myśląc o przyszłości, chcemy stworzyć strefę zeroemisyjną, zieloną strefę przemysłową – zaznaczał marszałek Jarosław Stawiarski.

W założeniu na kolejnych etapach inwestycji w parku mają być lokowane kolejne fabryki. Wymóg jest jeden – ich procesy produkcyjne muszą być zero- lub niskoemisyjne. Najbardziej ambitną częścią inwestycji jest zeroemisyjna produkcja. Zakłada się, że do 2050 roku zaoszczędzimy 10 mln ton CO2.

Jako pierwszy moduł powstanie fabryka do produkcji nanopowłok. Technologia ta może być wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej, ale także do jej magazynowania i użytkowania w klimatyzacji czy oświetleniu.

Inwestycja GreenZeroPark opiera się na ścisłej współpracy z Politechniką Lubelską, prekursorem nowoczesnych technologii, która chce wykorzystać w projekcie nowatorskie na skalę światową materiały nanostrukturalne. Innowacyjne pomysły rodzące się na Politechnice Lubelskiej – obecnie jednej z najnowocześniejszych uczelni wyższej w Polsce – będą miały większą szansę na realizację przy współpracy z biznesem ulokowanym blisko Lublina. Niewielka odległość od miasta akademickiego zapewni także wykwalifikowaną kadrę w utworzonych nowoczesnych przedsiębiorstwach.

– Naukowcy z Politechniki Lubelskiej będą aktywnie wspomagać tę ideę. Prowadzimy teraz projekt dotyczący inteligentnego zarządzania energią elektryczną wytwarzaną przez odnawialne źródła energii, mamy doświadczenie w produkcji materiałów nanotechnologicznych. Będziemy wspierać rozwój naszego województwa – zapewniał prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Dariusz Czerwiński.

Dzięki nowej trasie DK19 okolice Kraśnika są dobrze skomunikowane, co bezpośrednio przekłada się na gospodarczą atrakcyjność regionu.

– Traktuję podpisanie listu intencyjnego jako dobry prognostyk na przyszłość dla miasta i całego powiatu. Staramy się przygotować nowe tereny, tak aby wszystkie inwestycje związane z zieloną energią miały swoje miejsce. Odnawialne źródła energii to bez wątpienia nasza przyszłość – mówił Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk.

Kolejnym powodem do ulokowania Parku na terenie Gminy Kraśnik i w Kraśniku jest już realizowana w tym miejscu inwestycja kooperanta GreenZero – firmy Polish Wind Power sp. z o.o. Na potrzeby tej inwestycji Polish Wind Power od kilku miesięcy prowadzi prace związane ze stworzeniem czterech parków wiatrowych i fotowoltaicznych w gminach: Kraśnik, Urzędów, Wilkołaz oraz w Józefowie nad Wisłą w sąsiednim powiecie. Przy łącznej mocy do 300 MW te odnawialne źródła energii będą dostarczały do całego województwa lubelskiego zieloną energię elektryczną.

– Planujemy założyć park przemysłowy, być może jedyny taki na świecie. Zmiany klimatyczne wymuszają na nas konieczność rewizji dotychczasowych działań. Startujemy z produkcją nanotechnologii, która odpowiada najnowszym standardom. Liczę na owocną współpracę z samorządem województwa i politechniką – dodał prezes Fundacji GreenZero Bruno Koschoreck.

Projekt wpisuje się w politykę ochrony środowiska. Zwiększy procentowy udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji gospodarczej regionu. Inwestorzy, działający w zgodzie z ekologią, zyskają nowe miejsce do realizacji przedsięwzięć. Dla mieszkańców powiatu kraśnickiego oznacza to również utworzenie nowych miejsc pracy.

W powiecie kraśnickim powstanie duża farma fotowoltaiczna. Podpisano list intencyjny w tej sprawie (zdjęcia)

W powiecie kraśnickim powstanie duża farma fotowoltaiczna. Podpisano list intencyjny w tej sprawie (zdjęcia)

W powiecie kraśnickim powstanie duża farma fotowoltaiczna. Podpisano list intencyjny w tej sprawie (zdjęcia)

10 komentarzy

 1. Cieszmy się z każdego inwestora dającego dobre miejsca pracy. Smutne i zastanawiające jest jednak to dlaczego w mieście Lublinie w którym zlikwidowano tak wiele miejsc pracy tak niewielu chce inwestować a powstają tylko markety i sypialnie. Świdnik i Kraśnik okazują się być lepsze i to zastanawia.

 2. Bzdury opowiadają, gdzie będą magazynować wytworzoną energię??

 3. Pierwsze, największe, najnowocześniejsze.
  Albo lekcje u Mateusza brali albo dobre zioło mają,co nie byłoby dziwne
  . Wytnie się kilkaset ha lasu aby panele postawić? I jak to ma odciążyć sieć skoro podłączą do stojącej w pobliżu stacji?

  • istnieją zakłady pracy – pracujące w trakcie (np. dawna FŁT) – pobierające znaczne ilości energii właśnie w trakcie dnia.
   Z tego powodu bardziej opłacalne jest instalowanie fotowoltaiki przez firmy niż osoby prywatne (jeśli w trakcie dnia pracujesz poza domem).

 4. Jak energetyka przeżyje podłączenie tak wielkiej farmy – skoro na wsiach zakład energetyczny rozwalają przydomowe instalacje ??

 5. Qń polski narodowy

  Podobno już się baby z czarnym panem zmawiają i będą krzyżem i wodą święconą przeganiać to diabelstwo ze świętej ziemi kraśnickiej!

 6. Po komentarzach utwierdzam się w przekonaniu, że nie tylko ja mam wrażenie „Z motyką na Słońce”…

 7. To się nie może dobrze skończyć. Chociaż brzmi wspaniale…

 8. Tak rozwijają się miasta wolne od syfulgbt.