W naszej zabawie możesz otrzymać wejściówkę dla dwóch osób na operę „La Traviata”. Spróbuj, bo warto
12:25 13-09-2024 | Autor: redakcja
– Bardzo cieszę się z faktu, że nasza publiczność będzie miała okazję posłuchać i obejrzeć to dzieło właśnie tam, gdzie powinno być wystawiane – zaprasza Kamila Lendzion, dyrektor Opery Lubelskiej. – Mam na myśli Salę Operową CSK. Duża scena daje nowe możliwości wykonania opery dla artystów jak, i odbioru jej przez publiczność. Na pewno będzie to duże wydarzenie muzyczne.
Libretto opery „La Traviata” napisane przez F. M. Piave oparte jest na powieści Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa” i stanowi jedną z najciekawszych historii w dziejach opery światowej. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valéry, w której zakochuje się młody poeta Alfredo Germont. W XIX-wiecznym Paryżu ich miłość jest jednak niemożliwa do spełnienia ze względu na mezalians. Ta tragiczna opera kończy się śmiercią głównej bohaterki, która porusza serca najtwardszych widzów. Powszechnie uznaje się „Traviatę” za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów. Warto dodać, że współcześnie to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie.
Podczas tego przedstawienia, wśród wykonawców Opery Lubelskiej, wystąpi Aleksandra Łaska, która zaśpiewa partię Violetty Valéry. Artystka jest finalistką i laureatką konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zadebiutowała w 2017 roku jako Iris w „Semele” G. F. Haendla w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od tego czasu występowała na deskach m.in. Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej. Jej występ w Operze Lubelskiej to nagroda specjalna od dyrektor Kamili Lendzion podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.
– „La Traviata” należy do ulubionych spektakli naszej publiczności. Od chwili jej wznowienia po prawie 15-letniej przerwie, opera jest grana przy kompletach widowni. W ubiegłorocznym sezonie artystycznym zagraliśmy cztery spektakle, które obejrzało prawie 1300 widzów. Były one wystawiane na naszej scenie operetkowej. W tym sezonie artystycznym będziemy mogli zademonstrować „La Traviatę” na sali specjalnie zaprojektowanej na potrzeby opery – w Sali Operowej CSK. Przejmująca muzyka, kostiumy i scenografia, które wywierają ogromne wrażenie i doskonale przemyślana choreografia Janiny Niesobskiej to recepta na sukces – dodaje Kamila Lendzion.
„La Traviata” zainauguruje sezon artystyczny Opery Lubelskiej, ale najważniejszym wydarzeniem w tym sezonie będzie premiera opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wydarzenie to zaplanowane zostało na 25 i 26 stycznia 2025 r. również w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk, kierownictwo muzyczne obejmie Vincent Kozlovsky.
Zaproszenie na operę dla naszych Czytelników
A nasze pytanie w ramach zabawy brzmi:
Kiedy (miesiąc, rok) i w jakiej sali miała miejsce lubelska premiera „La Traviaty”?
Podpowiedzi można znaleźć zarówno w tym tekście, jak i w nieco wcześniej opublikowanym przez nas programie Opery Lubelskiej na wrzesień br. Odpowiedź prosimy opublikować w komentarzu na Facebooku pod linkiem do tego tekstu. Wybierzemy jedną osobę, która otrzyma podwójne zaproszenie na operę „La Trawiata”.
Tekst: Leszek Mikrut
Ja bym ograniczył możliwość wejścia tylko dla osób pracujących w instytucjach kultury (teatry, filharmonie). Nie może być tak, że zwykły człowiek może sobie kupić złotej monett, więc dlaczego zwykły człowiek może wejść bez licencji na operę?
i co jeszcze ?
Premiera miała miejsce niespełna 15 lat temu, 28 listopada 2008 roku w hali „Globus” w Lublinie, zaś na deskach Teatru dwa miesiące później.
Premiera opery La Traviata w Lublinie odbyła się na Hali Globus w sobotę 29 listopada 2008 r.
Listopad 2008 w Hali Globus
Premiera „La Traviaty” w Lublinie odbyła się w 2008 r. w hali Globus
Józio Zielonka ukończył ją w 1853 roku, a premiera była 6 marca tuz przed Dniem Kobiet. Brawo Kamala :)))