690 680 960

W Lublinie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Od godzin porannych trwają w Lublinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty m.in. pod tablicami w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym.

Od poniedziałkowego poranka w całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Lublinie przedstawiciele władzy złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz pod pomnikiem Zrzeszenia WiN. Złożono również kwiaty pod tablicami w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym.

Oprócz tego wieńce złożono przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Uroczyste obchody odbyły się z udziałem wojewody lubelskiego. Obecny był również pełnomocnik ds. kombatantów Waldemar Podsiadły.

O godzinie 12:30 rozpoczęła się Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych, w kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie przy ul. Fabrycznej. O godzinie 13.30 odbędzie się Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu przy kościele pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie.

Program obchodów na kolejne dni:

 • 2 marca 2021 r. (IPN O/Lublin)

17.00 Konferencja popularno-naukowa: Żołnierze „Niezłomni” – historia i przywracanie pamięci Konferencja zostanie przeprowadzona w trybie on-line (Facebook -> IPN Lublin i Youtube -> IPNtvPL)
– dr Daniel Piekaruś – UBP wobec podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie;
– Łukasz Pasztaleniec – „Wtyczki” podziemia w strukturach UBP na Lubelszczyźnie;
– Artur Piekarz – Dowódcy plutonów egzekucyjnych w więzieniu na Zamku w Lublinie;
– dr Justyna Dudek – Amnestie 1945 i 1947 na Lubelszczyźnie.
– Grzegorz Makus – Rozbicie PUBP we Włodawie 22 X 1946 r.
– dr Krzysztof Busse – Likwidacja oddziału Aleksandra Młyńskiego „Drągala” przez aparat bezpieczeństwa

 • 4 marca 2021 r. (Radecznica)

Uroczystości pogrzebowe kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula”

11.00 Msza święta w intencji kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula” w Bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy i złożenie trumny w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK

 • 5 marca 2021 r. (Lublin)

12.00 Msza Św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych w Kościele Garnizonowym, al. Racławickie 20
13.20 Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, cmentarz przy ul. Białej w Lublinie
13.40 Złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przy XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, ul. Lipowa 25 w Lublinie7 marca 2021 r. (Bełżyce)
10.30 Msza Św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, Pl. Kościelny 7

Wydarzenia towarzyszące:

 • 1 marca 2021 r. (Świdnik)

17.00 Koncert „Chwała Bohaterom”; Zespół Forteca, Norbert „Smoła” Smoliński-Contra Mundum, Tadeusz „Tadek” Polkowski, MOK w Świdniku, al. Lotników Polskich 24

 • 1–3 marca 2021 r. (IPN O/Lublin)

„Żołnierze Wyklęci – Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”; Internetowy quiz z nagrodami, w darmowej aplikacji Quizizz.

 • 1–8 marca 2021 r. (IPN O/Lublin)

Gra miejska „O wilkach mowa” w aplikacji Actiontrack o przygotowaniach do akcji ekspropriacyjnej oddziału ppor. AK Stanisława Łukasika „Rysia”

 • 3 marca 2021 r. (IPN O/Lublin)

12.00 Premiera filmu „Rozkaz – rozbić więzienie!” (Facebook -> IPN Lublin i Youtube -> IPNtvPL)
Filmowy dokument przedstawiający przebieg akcji rozbicia więzienia w Radomiu, przeprowadzonej przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego ps. Harnaś dnia 9 września 1945 r.

 • 27 marca 2021 r. (Lublin)

9.00 X Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych Strzelnica Klubu Strzeleckiego „Snajper”, ul. Gospodarcza 27 w Lublinie (organizatorzy KS Snajper, TG Sokół w Lublinie, GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ)

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi uwarunkowaniami epidemiologicznymi wydarzenia stacjonarne objęte są ograniczeniem liczby uczestników.

(fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)

32 komentarze

 1. ok bohaterowie to niech mi ktoś wyjaskrawi z tych co tak wielbi tych bandyckich wyklętych kim jest w takim razie 99 letni weteran który przeszedł cały front od Lenino po berlin był 33 razy ranny wyciągał kompanów rannych spod ognia czy tez został 2 krotnie odznaczony virtuti militari ,Dziadek uczciwie dosłużył się generała armii a teraz jest opluwany poniżany za co? czy któryś z tych tzw bohaterów może mu dorównać?jest to bohater czy sługus komuny?

 2. Kwiczą komuchy.

 3. wyklęci to oni owszem byli…przez miejscową ludność

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!