W Lublinie powstało rondo dla rowerzystów

Jest to pierwsze w Lublinie i jedno z nielicznych w Polsce skrzyżowanie o ruchu okrężnym zbudowane tylko i wyłącznie dla rowerzystów.

Rondo powstało w pobliżu starego mostu na Bystrzycy w okolicach alei Andersa. Krzyżują się na nim cztery trasy rowerowe biegnące: w stronę Czechowa, nad Zalew Zemborzycki, w stronę ulicy Zawilcowej i odgałęzienie do przyszłej ścieżki przez Kalinowszczyznę. W ramach prowadzonych robót wyremontowana została również ścieżka wzdłuż al. Andersa, od ul. Koryznowej do Mełgiewskiej. Całość trasy pokrywa asfalt na który zostanie położona szybkoschnąca czerwona żywica epoksydowa.

Remont ścieżki rowerowej wzdłuż al. Andersa rozpoczął się na początku listopada ub. roku. Zerwana została stara nierówna i popękana nawierzchnia, wyrównano teren na który położono nowy równy dywanik z asfaltu. Jednak największą nowością jest wspomniane rondo. Zwłaszcza, że obowiązują na nim takie same przepisy jak na rondzie dla pojazdów samochodowych. Przed wjazdem na nie zostały ustawione znaki informujące o zasadzie ruchu okrężnego w tym miejscu.

O remont ścieżki i budowę ronda przez lata walczyli sami rowerzyści. W końcu w ubiegłym roku ich prośby zostały wysłuchane i ratusz ogłosił przetarg na wykonanie prac. Te jednak zaczęły się ze sporym opóźnieniem i ścieżka, która miała zostać oddana jeszcze w ubiegłym roku zostanie zakończona prawie pół roku później. Koszt robót wynosi blisko milion złotych.

Obawy budzi jednak bezpieczeństwo cyklistów na samym rondzie. Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie w tym miejscu. Podczas dosłownie pięciu minut przez skrzyżowanie przejechało kilkunastu rowerzystów, z czego połowa nie zastosowała się do zasad ruchu okrężnego. Pokonywali je głównie pod prąd, co skutkować może poważnymi wypadkami. Zderzenie dwóch rowerzystów może być niezwykle groźne w skutkach, zwłaszcza że ci, zmierzający od strony Czechowa, z racji jazdy z górki wjeżdżają na rondo ze sporą prędkością.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie