W Domach Pomocy Społecznej w regionie trwa Czarny Tydzień (zdjęcia)

W kilku Domach Pomocy Społecznej w regionie trwa protest. Do Czarnego Tygodnia przyłączyły się także placówki MOPS i GOPS oraz DPS działające m.in. w Lublinie, Krasnymstawie, Nowinach, Szczebrzeszynie, Stężycy, Surhowie i Wygnanowicach.

Protestujący od początku tygodnia chodzą z przypiętymi emblematami (także w pracy), będącymi wyrazem wsparcia dla trwającego Protestu. W ten symboliczny sposób chcą pokazać, że w każdym miejscu w Polsce pracownicy socjalni są zdeterminowani i będą kontynuować do skutku działania na rzecz poprawy warunków płacy oraz pracy.

Jak mówią pracownicy DPS w Krasnymstawie, nawet po kilku latach pracy nie są w stanie zarobić 2000 zł na rękę. Większość z nich ma wykształcenie wyższe. Pracownicy socjalni z województwa lubelskiego przekazali już swoje postulaty minister Elżbiecie Rafalskiej i do tej pory nie uzyskali na nie odpowiedzi.

Do protestu przyłączają się także placówki MOPS i GOPS w regionie. Główny postulat protestujących to godziwe zarobki, ale także pracownicy ośrodków chcą być po prostu szanowani za swoją ciężką pracę. Niestety prawdą jest, że w budżetach wydatki na pomoc społeczną są na szarym końcu. Bez rozwiązań systemowych nie uda się rozwiązać problemów w sferze działalności ośrodków takich jak DPS-y, MOPS-y i GOPS-y. W rozmowie z dziennikarzami Waldemar Fedorowicz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie stwierdził, że zarobki pracowników są żenujące.

Odpowiedzią na bierność resortu będzie zwiększanie postulatów przez protestujących. Łącznie z możliwością wdrożenia tzw. opcji strajku włoskiego tj. czynności i rozwiązań, które bez przerywania toku pracy, pozwoliłby na skuteczne wywieranie presji oraz wykonywanie zadań tylko na podstawowym poziomie lub w zwolnionym tempie. Wszystko ma to związek z ignorowaniem żądań protestujących przez ministerstwo. Protest potrwa do 23 listopada.

Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, ale nie sam Protest, zakończy się wspólnym spotkaniem podczas II Forum Pracowników Socjalnych w Gdańsku.

(fot. nadesłane Wojtek – dziękujemy!)

8 komentarzy

 1. Czarne macice i tyle w temacie.

  • Tak skwitował swoje przyjście na świat. Wędruj do cyca niemoto!

  • Taa…k to prawda, jesteś cymbałem.

  • ten , kto to napisał powinien choć jeden dzień przepracować w takim domu…to by wiedział co to znaczy opieka na ludźmi starymi i chorymi…a pracownikom MOPSÓW i tego typu placówek …niejednokrotnie wypłacają więcej zasiłku jakiemuś nierobowi niż sami zarabiają…

 2. Black friday w sklepach – oznacza obniżki
  a black week w DPS’ach jeszcz większ promocje /:)

 3. Fakt w DPS -robotę mają przesraną za gówniane pieniądze

 4. Nie ma co im się dziwić bo to ciężka i odpowiedzialna praca.

 5. A w Urzędach Pracy nadal zamrożone na poziomie najniższej ….. Chwalić się małym bezrobociem, to potraficie???? Kto wykonał pracę czyszczącą po „międzynarodowych standardach” Kosiniaka i Męciny – którzy stali za programem profilowania dla aborygenów?????? Płaca nadal najniższa dla ludzi którzy musieli naprawić głupotę PSLowskich cymbałów!!!!!, których sowicie wynagrodzono. Urzędnicy pozostali na głodówkach.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja