W Chełmie planują modernizację przystanków. Wiaty mają być otoczone roślinnością, ogrzewane i klimatyzowane

Wymianę na nowe co najmniej 35 wiat przystankowych zaplanowały władze Chełma. Projekt obejmuje, że zostaną one obsadzone roślinnością. Z kolei przynajmniej jedna z nich ma być zimą ogrzewana a latem chłodzona.

W Chełmie trwają przygotowania do kolejnego etapu prac, których celem jest zmiana oblicza miejskiego transportu publicznego. Miasto zapowiedziało już wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej, wymianę taboru Chełmskich Linii Autobusowych, teraz przyszedł czas na infrastrukturę towarzyszącą, jaką są przystanki.

Na początek mowa jest o wymianie na nowe co najmniej 35 wiat przystankowych. Wyposażone zostaną one w system informacji pasażerskiej, dzięki któremu pasażerowie na elektronicznych tablicach uzyskają informację o godzinie odjazdu autobusu. Projekt zakłada również montaż wiat otoczonych roślinnością.

– W ten sposób wprowadzimy więcej zieleni w pasach drogowych, ale również, szczególnie w upalne dni, obniżymy temperaturę wewnątrz przystanku. Posadzone wokół przystanku rośliny produkują natomiast rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiając tym samym jakość powietrza i zmniejszając ilość pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń – wyjaśnia Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm.

Jest też plan zbudowanie ogrzewanej i klimatyzowanej wiaty przystankowej. Miałaby ona stanąć przed szpitalem. Urządzenia byłyby zasilane ogniwami fotowoltaicznymi, w zimie mają one ogrzewać wnętrze przystanku, latem zaś chłodzić. Docelowo miasto planuje modernizację wszystkich przystanków w Chełmie, jednak jak zaznaczają jego przedstawiciele, potrwa to wiele lat. Na razie projekt skupia się na wybranych 35 lokalizacjach. Obecnie zbierane są opinie mieszkańców na ten temat.

(fot. UM Chełm)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. I jeszce niech serwują ćwiarteczkę czystej.

 2. I jeszcze po lodzie każdemu chętnemu…

 3. Klimatyzowane przystanki są np. w Dubaju. Więc Chełm dosyć wysoko mierzy. Powodzenia. Oby mieszkańcy okazali się godni i np. nie deawstowali..

 4. Bezpłatna komunikacja miejska?? Jestem pod wrażeniem. Chełm ma dobre władze to bardzo duży plus dla tego miasta.
  Ale położenie geograficzne niestety fatalne.

  • Ubawiłem się :)) bezpłatna?? poważnie? :)) To kto sponsoruje? Burmistrz, Wójt kochana Unia? :)) Bezpłatna…dobre :))
   A wiaty -niech zgadnę- dofinansowane z Unii? jak fontanny i inne bzdety :)) Będzie pięknie! i do tego „za darmo” tak? :)) Skąd się tacy geniusze biorą…

 5. Włoszczowa!

 6. cwaniactwoukoryta

  kto to później pospłaca, i dlaczego 2% katastrem, absurdalnymi cenami za wywóz śmieci i wody oraz ścieków

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew