Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

VI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie

W dniach 22-27 stycznia odbędą się VI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

Uroczyste otwarcie odbędzie się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Wówczas Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wygłosi wykład pt. „Obecność Żydów na ziemiach polskich” oraz zostaną wręczone nagrody finalistom konkursu „Holokaust – pamiętamy”. Podczas wydarzenia obecna będzie Marianna Krasnodębska ps. „Wiochna” – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

Równolegle na Lubelszczyźnie będą odbywały się wydarzenia współtowarzyszące takie jak wystawy okolicznościowe i wykłady organizowane przez szkoły z województwa, m.in. z Lublina, Kraśnika czy Zamościa.

Podczas tegorocznych obchodów w miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze a w Chełmie dojdzie do odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt przy ul. Kopernika 1 w Chełmie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Program VI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie (link otwiera się w nowym oknie)

(Źródło: UMWL)

16 komentarzy

 1. Czy w ramach pamięci o ofiarach holokaustu będą zdjęcia dzieci pomordowanych w strefie Gazy?

 2. Czy będzie tu Elon aby czarnej osobiście przekazał mu swój raport o więźniach politycznych w Polsce?

 3. Tak pamiętamy i będziemy pamiętać żydowskie ludobójstwo na palestyńskich dzieciach!🇵🇸

 4. A co ma konflikt na Bliskim Wschodzie do tego co w czasie wojny wyprawiali Niemcy mordując ludzi na skalę przemysłowa

  • Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

   A to ma, że jak mordowano Żydów to pamięta się do dzisiaj, ale jak teraz mordują Żydzi to uważa się że nie powinno się o tym mówić.
   Bo „nie wypada”.

 5. Faktem jest nie podważalnym zamordowano na skalę przemysłowa i to wyłącznie na terenie obecnej Polski pytanie pozostaje jedynie dokładną liczba zabitych w obozach bo tego tak dokładnie nikt nigdy nie policzył a obecnie funkcjonujące liczby zabitych wydają się mało wiarygodne

 6. Wieśniak (w gumofilcach z ostrogami)

  Dokładnie jak to było z Kalim: Jak Kalemu ukraść krowę to zbrodnia, ale jak Kali ukraść krowę to cacy.

 7. Będzie tfussk?

 8. Brauna zaproście 🤣

Dodaj komentarz

Z kraju