Usiądź na ławeczce z doktorem a będziesz zdrów

Doktor Janusz Peter, wieloletni dyrektor szpitala w Tomaszowie Lubelskim a jednocześnie człowiek – legenda doczekał się swojego pomnika. Każdy może z nim usiąść.

Na Rynku w Tomaszowie Lubelskim stanęła ławeczka z rzeźbą dra Janusza Petera. Całość wykonana przez poznańskiego artystę Roberta Sobocińskiego, przedstawia Petera w pozycji siedzącej trzymającego w ręku stetoskop, na ławeczce imitującej leżankę. Jak mówi legenda każda osoba, która usiądzie na ławeczce obok doktora i dotknie słuchawki stetoskopu, nie będzie miała problemów zdrowotnych.

Na ławce umieszczono również napis: NON OMNIS MORIAR – NIE WSZYSTEK UMRĘ JANUSZ PETER 1891-1963 Doktor medycyny, dyrektor i budowniczy tomaszowskiego szpitala, ceniony lekarz, naukowiec, regionalista, malarz, twórca Muzeum Ziemi Tomaszowskiej.

Rzeźba powstała w ramach decyzji burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego, dyrektora szpitala Andrzeja Kaczora, dyrektora Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera Eugeniusza Hanejko, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dra Janusza Petera i prezesa Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera Janusza Brodowskiego. Ma na celu uhonorowanie zasług jakich dokonał dla miasta. Została ona sfinansowana ze środków pozabudżetowych z programu „Rewitalizacja śródmieścia Tomaszowa”.

Doktor Janusz Peter jest w Tomaszowie Lubelskim człowiekiem – legendą. Przyjechał do tego miasta z Lwowa w 1927 roku, mając 36 lat. Później objął stanowisko dyrektora tamtejszego szpitala. Całe swoje przyszłe życie poświęcił tej placówce. Najpierw z działającego w spartańskich warunkach niewielkiego 25-łóżkowego szpitala stworzył placówkę mającą 200 łóżek dla pacjentów. Poziom świadczeń lekarskich był bardzo wysoki a do 1963 roku, tomaszowski szpital był już największym szpitalem powiatowym w Polsce. Liczył ponad 500 łóżek i jedenaście oddziałów oraz laureatem wielu konkursów i nagród.

Z funkcji dyrektora szpitala zrezygnował dwa tygodnie przed śmiercią Przez całe życie zbierał także przedmioty związane z lokalną historią. W 1962 roku stworzył pierwsze Muzeum Ziemi Tomaszowskiej liczące 1500 eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych, ceramiki, broni, obrazów i fotografii. Zmarł 16 lutego 1963 roku mając 72 lata.


(fot. UM Tomaszów Lubelski)
2014-11-11 21:40:33

9 komentarzy

 1. Zabobony. Coś dla antyklerykałów ;).

 2. To już nawet legenda powstała? Postać pana doktora jest szkaradna, twórca miał w przeciwieństwie do odwzorowywanej postaci problemy z anatomią.

  • tomaszowianin od XVII wieku.

   Postać dr Petera, jest wykonana w/g jednakowych technik stylistycznych i projektowych stosowanych do wykonania tego typu odlewów i niczym nie różni się od ławeczki Singera,Bielickiej,Karskiego itp.Natomiast jak tobie się nie podoba, to trzeba sobie było odlać lepszą!

 3. No cóż jakie miasto taka legenda.Powinno być bajka.

 4. O, jakby mnie zawieźli do takiego szpitala jak prowadził dr Peter to można by na spoko napisać:”jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo”.
  Chyba, że przyplątałby się stan stabilny…

 5. Patyk prosty, ale Em

  Zmarł 16 lutego 1963 roku mając 72 lata!!! – i nie tylko na Wawelu nie pochowany, ale nawet świętym nie ogłoszony.
  Gdyby o tym wiedział, to albo poleciałby do Smoleńska, albo zamiast lekarzem, prezydentem, albo chociaż papieżem by se został.

  • tomaszowianin od XVII wieku.

   Twój kiepski i beznadziejny komentarz z wiejska pisany ,świadczy o twoim poziomie i rozumie .Wstyd do ludzi!

 6. tomaszowianin od XVII wieku.

  Wspaniała inicjatywa miejska , podnosząca prestiż naszego powiatowego miasta jako stolicy powiatu.Nasz rynek coraz bardziej pięknieje.Lubię sobie wieczorem przyjść na rynek i przysiąść nieopodal tej ławeczki.Ławeczka jest bardzo dobrze wykonana i solidna ,bo waży ok.1 tony.Natomiast tym ,którym się to nie podoba radzę ,, jak się nie podoba to nich się nie patrzy !,,.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika