Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczyste podniesienie flag Polski i Ukrainy przed Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie. Zaprezentowano wystawę „Lublin pomaga Ukrainie” (wideo, zdjęcia)

W sobotę po południu przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie odbyło się uroczyste podniesienie flag Polski i Ukrainy przed Konsulatem Generalnym Ukrainy. Wydarzenie połączone było z prezentacją wystawy „Lublin pomaga Ukrainie”.

W sobotę, po odsłonięciu tablicy na lubelskim Ratuszu upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”, uroczystości przeniosły się pod siedzibę Konsulatu Generalnego Ukrainy przy ul. Spokojnej. Po odśpiewaniu hymnów Ukrainy i Polski zostały podniesione na maszty flagi obu państw. Przedstawiciele władz ukraińskich podziękowali mieszkańcom Lublina i regionu za pomoc obywatelom Ukrainy w trakcie ostatnich dwóch lat, po napaści rosyjskiej na Ukrainę.

W holu budynku „Orion” została zaprezentowana wystawa „Lublin pomaga Ukrainie” na temat pomocy udzielanej Ukrainie i jej obywatelom przez Miasto Lublin i jego mieszkańców w pierwszym roku po wybuchu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wystawa była prezentowana już na Placu Litewskim w 2023 roku.

W Lublinie trwają uroczystości poświęcone 2. rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Jak wskazują organizatorzy, mają one na celu podkreślenie jedności i braterstwa narodów ukraińskiego i polskiego. W ramach wydarzenia dzisiaj o godzinie 16.30 odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie na Placu Litewskim pod hasłem „Solidarni Razem”. W programie: koncert Julii Romanyuk, a także pokaz historii wideo o zniszczonych miastach w Ukrainie. O godzinie 18.00 zaplanowana jest wspólna modlitwa o zwycięstwo i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy w Cerkwi Św. Jozafata w Lublinie przy ul. Zielonej. Tam też będzie miał miejsce występ uczniów Ukraińskiej Szkoły Sobotniej w Lublinie im. M. Łesiowa.

Program wydarzeń na kolejne dwa dni

25 lutego 2024 r.

9:00 | Liturgia i Panachida za ofiary wojny w Ukrainie – Parafia Prawosławna Św. metr. Piotra. (Mohyły) w Lublinie (UL. DOLIŃSKIEGO 1)

10:00 | Boska Liturgia w intencji wytrwałości dla narodu ukraińskiego w przezwyciężeniu agresji zbrodniarzy wojennych oraz nabożeństwo za zmarłych bohaterskich obrońców Ukrainy i ich bliskich. (UL. ZIELONA 3, CERKIEW ŚW. JOZAFATA)

15:00 | koncert „Kobzarskiej Armady”. W programie – tradycyjne pieśni kobzarskie oraz pokaz filmowy o pracy Armady. (UL. ZIELONA 3)

24-25 lutego 2024 r.

9:00-19:00 | zapraszamy do „Baobabu” przestrzeni spotkań i integracji dla „nowych” jak i „starych” mieszkańców miasta (UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 39).

43 komentarze

  1. bracia idzcie stad jak najdalej

  2. Nienawidzę Ukraińców

  3. Fajna bluza..

Dodaj komentarz

Z kraju