Udaremniona próba wwiezienia do Polski niebezpiecznych odpadów (zdjęcia)

Funkcjonariusze lubelskiej KAS zapobiegli wprowadzeniu na polski rynek niebezpiecznych odpadów. 655 używanych monitorów komputerowych pochodzących z USA miało trafić na polski rynek.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie skontrolowali 655 używanych monitorów komputerowych, które do procedury dopuszczenia do obrotu zgłosiła jedna z firm prowadząca działalność na terenie województwa mazowieckiego. Sprzęt, zgodnie z deklaracją zgłaszającego, pochodził ze Stanów Zjednoczonych.

Funkcjonariuszy zaintrygowała m.in. wartość towarów, która biorąc pod uwagę kraj ich pochodzenia i rodzaj (produkty elektroniczne używane) wydała się wyjątkowo niska. Zadecydowano o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji towaru, w tym m.in pod kątem spełniania wymagań zasadniczych dla sprzętu elektronicznego oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktu.

W wyniku przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że zgłoszone monitory komputerowe nie nadają się do dalszego użytkowania, a są zwykłym odpadem. Sprzęt nie posiadał opakowań jednostkowych, podstawek, kabli przyłączeniowych oraz instrukcji obsługi, która jest wymagana w przypadku towarów sprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – Delegatura w Chełmie, po dokonanej na wniosek Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego ocenie, potwierdził podejrzenia funkcjonariuszy i ocenił towar jako odpad. WIOŚ zaznaczył również w wydanej opinii, że towary te stanowią odpad niebezpieczny – na części urządzeń widniały bowiem oznaczenia informujące o użyciu do ich produkcji szkodliwej dla środowiska rtęci.

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy złożył zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów. Do czasu zakończenia postępowania ujawnione odpady pozostaną pod dozorem celnym.

(fot. IAS)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. To jest jeszcze jeden problem za który powinien zabrać się PiS
  tu mogą złapać parę punktów do wyborów 😉
  Odpady z zagranicy w każdym przypadku
  ( odzież używana, odpady chemiczne i elektro śmierci )

  • Ale to przecież ludzie z tej partii prowadzą te biznesy z odpadami…

  • Raczej się tym nie zajmą, ponieważ dzieje się to za ich cichym przyzwoleniem.

  • ta pis ci tym sie zajmie. pis zajmie sie najwyzej rozdawaniem kasy a nie utrudnianiem życie suwerenowi
   co jeszcze może dno w szambi zabetonować każą ?
   albo zakażą palić weglem? nie żartuj

 2. Co na to pan Pastor? Zapluwał się w swojej tv norze, że szkop i kacap zaśmieca Republikę, a tu jego wyświęceni baptyści robią to samo. No … Chojecki

 3. K****, przecież większość sprzętu RTV w domach posiada rtęć. W starczych telewizorach, monitorach i laptopach z matrycami LCD wykorzystującymi podświetlenie świetlówkami CCFL jest rtęć.

 4. Z usraela nie mogą pochodzić złe rzeczy.może to element offsetu do f35,monitory będą służyć do obsługi srebrnych ptaków.

  • Tych „srebrnych ptaków” niczym obsłużyć się nie da. Wymagają całościowego systemu do działania, którego nikt nam nie sprzeda. Bez tego systemu są bezużyteczne. No ale być może zaczynamy go sami budować, od tych monitorów zaczynamy. Od czegoś trzeba. A i propaganda dla elektoratu przy okazji jak znalazł.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online