Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uchodźcy koczują przy granicy w Terespolu. Chcą się dostać do Polski

W pobliżu znajdującego się w naszym regionie przejścia granicznego z Białorusią Terespol – Brześć koczuje kilkuset uchodźców z Czeczenii. Po stronie białoruskiej założyli obóz, skąd podejmują próby dostania się do naszego kraju.

Już ponad 200 osób koczuje w prowizorycznym obozie tuż przy granicy polsko – białoruskiej w Terespolu. Wszyscy są Czeczenami, którzy starają się dostać do Polski i uzyskać status uchodźcy. Dzień i noc spędzają na ziemi, śpią na kocach, posiłki otrzymują od białoruskiego Czerwonego Krzyża. Każdego dnia podejmują próby dostania się do naszego kraju.

Jak informują dziennikarze lokalnego portalu BrestCity, uchodźcy nie są jeszcze zdecydowani w swoich planach na przyszłość. Niektórzy proponują, aby spróbować dotrzeć na do naszego kraju jednym z autobusów, kursującym na trasie Brześć – Terespol. Inni proponują bardziej radykalne środki. Chodzi o przeniesienie obozu do strefy neutralnej, pomiędzy polską a białoruską granicą.

Przebywające w obozie osoby zaznaczają, że przy granicy jest zaledwie część ich rodaków. Pozostali przebywają w Brześciu. Wszyscy codziennie odwiedzają przejście graniczne, starając się składać wnioski o azyl. Jednak pogranicznicy mają przyjmować dziennie tylko 2-3 dokumenty a pozostałe osoby odsyłają z powrotem. W każdym przypadku powód jest ten sam – brak wizy zezwalającej na wjazd do naszego kraju. Ci, którym skończyły się pieniądze na wynajęcie mieszkania i bilety na pociąg, dołączają do koczujących przy granicy.

Po polskiej stronie granicy sytuacja jest stabilna, choć jak informują nas nasi czytelnicy, wyraźnie daje się zauważyć zwiększoną aktywność pograniczników. Więcej jest patroli, jak też częściej kontrolowane są pojazdy w terenie przygranicznym.

(fot.brestcity.com)
2016-08-30 20:33:13

35 komentarzy

  1. Zastrzelić kilku dla przyładu, reszta zwinie się spowrotem do Siebie max do rana dnia /następnego

Wiadomości z info112