Wtorek, 14 stycznia 202514/01/2025
690 680 960
690 680 960

Tytuły doktora honoris causa UMCS dla: Anne Applebaum, Agnieszki Holland i Olgi Tokarczuk

25 listopada 2024 r. o godz. 11:00 w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin) odbędzie się uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa Paniom: Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie postanowił uczcić dorobek trzech postaci świata nauki, kultury i literatury, przyznając im najwyższe akademickie wyróżnienie – tytuł doktora honoris causa. Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk to kobiety, których praca i osiągnięcia wywarły głęboki wpływ nie tylko na Polskę, ale i na arenę międzynarodową. Każda z laureatek reprezentuje inne obszary twórczości.

Anne Applebaum – autorytet w badaniach nad totalitaryzmem

Anne Applebaum to historyczka, dziennikarka i publicystka o światowym uznaniu, autorka bestsellerowych książek, takich jak „Gułag” czy „Za żelazną kurtyną”. Jej prace, nagradzane prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Nagrodą Pulitzera oraz Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich, ukazują mechanizmy totalitaryzmu oraz jego wpływ na społeczeństwa Europy Wschodniej.

Jest również aktywną komentatorką współczesnej polityki międzynarodowej, której analizy cechuje głębia oraz wnikliwość. Prof. dr hab. Jan Pomorski, recenzując jej dorobek, podkreśla: „Anne Applebaum to kontynuatorka wartości, jakie propagowała Maria Curie-Skłodowska – odwaga, humanizm i intelektualna uczciwość”.

Anne Applebaum, od lat związana z Polską, posiada polskie obywatelstwo i wielokrotnie gościła na UMCS jako uczestniczka debat poświęconych demokracji i prawom człowieka.

Agnieszka Holland – reżyserka o wyjątkowej wrażliwości

Agnieszka Holland to wybitna reżyserka filmowa i teatralna, która od dziesięcioleci tworzy dzieła poruszające uniwersalne problemy związane z wolnością, prawami człowieka oraz kondycją współczesnego świata. Jej filmy, takie jak „Europa, Europa”, „W ciemności” czy najnowsza produkcja „Zielona granica”, zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach i zostały wyróżnione nominacjami do Oscara.

Holland pełniła także funkcję przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej, jako pierwsza kobieta w historii. Jej dorobek artystyczny to połączenie mistrzostwa warsztatu z głębokim zaangażowaniem społecznym. Prof. dr hab. Marek Hendrykowski zwraca uwagę, że „filmy Holland zachwycają zarówno pod względem wizualnym, jak i treściowym, a ich przesłanie pozostaje aktualne niezależnie od upływu czasu”.

Olga Tokarczuk – laureatka literackiego Nobla

Olga Tokarczuk, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek, jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Jej powieści, takie jak „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”, oraz liczne opowiadania i eseje, poruszają tematy związane z historią, tożsamością oraz człowieczeństwem.

Pisarka jest również zaangażowana w działalność społeczną i kulturalną. W 2020 roku założyła Fundację Olgi Tokarczuk, wspierającą rozwój kultury, ochronę środowiska oraz prawa człowieka. Recenzując jej dorobek, prof. dr hab. Ryszard Nycz stwierdził: „Tokarczuk to nie tylko wybitna literatka, ale także osoba-instytucja, która łączy działalność twórczą z aktywizmem społecznym”.

Laureatki w centrum uwagi społeczności akademickiej

Podczas uroczystości na UMCS laudacje na cześć laureatek wygłoszą prof. Iwona Hofman, prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk oraz prof. Jan Pomorski. Decyzja o przyznaniu tytułów doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk stanowi wyraz uznania dla ich wkładu w rozwój nauki, kultury i humanistyki.

Społeczność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest pod wrażeniem ogromnego dorobku każdej z wymienionych kobiet, które są znane i cenione nie tylko w kraju, ale i na świecie.

107 komentarzy

  1. 😱🤢🤮

  2. Ocena: 1

    Jak ja się cieszę , żę nie studiowałem na umcs. Teraz ta pożal się uczelnia będzie nosiła nazwę „Trzech Wiedźm”

  3. Ależ wstyd.

  4. Ocena: 1

    UMCS to także matecznik Dewelo-Duce – niszczyciela tego nieszczęsnego miasta.

  5. Ocena: 1

    Studiowałem na UMCS-ie dawno temu i teraz się wstydzę że dają jakieś nagrody i honory anty-Polakom. UMCS sam w sobie opiera się na profesorach i profesorkiniach pochodzacych z dawnych czasów więc nie dziwmy się że dają takie tytuły takim „zasłużonym” towarzyszom. A pani Holland się po prostu brzydzę.

  6. Ocena: 0

    POlakożercom nagrody? Kto wystąpił z wnioskiem?

  7. Ciężko o gorsze nominacje. Na miejscu uczelni bym się wstydził tych nazwisk…

  8. Cytując klasyka ” To jest ku rva dramat”

  9. Nie no… co za autorytety! Skłodowska- Curie się w grobie przewraca…

  10. Co za wstyd, kto pozwala na takie decyzje, upadek i kompromitacja uczelni

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia