Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Tysiące hektarów upraw maku i konopi będzie w tym roku w naszym regionie. Rolnicy otrzymają zezwolenia

Ponad 800 ha maku oraz 16 tys. ha konopi będą mogli uprawiać rolnicy z województwa lubelskiego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie rolników tymi roślinami, co sprawia, że rośnie też areał ich zasiewów.

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego jednogłośnie przyjęta została uchwała określająca ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę maku i konopi w naszym regionie. Oczywiście chodzi o rośliny, które zwierają znikomą ilość substancji, jakie mogą być wykorzystywane do produkcji narkotyków, czyli mak niskomorfinowy i konopie włókniste.

Warunki uprawy tych roślin w Polsce regulują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Określają one dokładnie wymagania, jakie muszą spełnić rolnicy, zamierzający tym zajmować. Przede wszystkim chodzi o uzyskanie zezwolenia. Złożone wnioski trafiają następnie do Urzędu Marszałkowskiego. Sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, określa w drodze uchwały ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy.

Powierzchnię uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych oraz ich rejonizację w województwie lubelskim na 2020 rok ustalono w oparciu o propozycje uzyskane z gmin na podstawie zgłoszeń rolników oraz informacji wpływających od podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu maku lub konopi. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń ustalono ogólną powierzchnię upraw maku niskomorfinowego na 816,72 ha, a powierzchnię upraw konopi włóknistych na 16 209 ha. Areały te nie są obligujące, mogą zostać wykorzystane w dowolnej wielkości, ale wyznaczają limit, do którego właściwy miejscowo wójt, burmistrz i prezydent mogą udzielać pozwoleń na prowadzenie przedmiotowych upraw, nad którymi sprawują nadzór.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie rolników tymi roślinami, co sprawia, że rośnie też areał ich zasiewów. Jeżeli chodzi o konopie, to będzie on ponad 60 proc. większy niż rok temu. W 2019 roku w naszym regionie rośliny te uprawiano na 10 446,35 ha, najwięcej w gminie Sosnówka – 240 ha, w gminie Miączyn 220 ha, w gminie Hanna 210 ha oraz w gminie Hrubieszów 200 ha. W przypadku maku, największe uprawy w ubiegłym roku były w gminie Łomazy – 100 ha oraz Chrzanów, Karczmiska i Borki po 50 ha.

Produkcja maku jest przeznaczana na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa. Konopie wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym, chemicznym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a nawet powstają z nich materiały budowlane.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

  1. Już widzę oczyma wyobraźni tych ćpunów co gotują kompot z tego maku bezmorfinowego i palo te konopie niskowłukniste ?

  2. Po pisowni widac ze juz zaczal

    es cpac

  3. Znając przepisy tworzone przez naszych,to będzie więcej papierologii niz ewentualny zysk z tego.

  4. 60% wzrost upraw to ilo % spadek cen?

    • no tak z 30% do góry z cenami 😀 polacy są dopiero 4 w kolejce żeby im pomogł wzrost produkcji, najpierw musi się nahapać pis potem krus później arimr a dopiero resztę ochłapów dostanie rolnik.

  5. Konopie i mak owszem, ale swinke dla siebie wyhodować już nie…polska paranoja

Z kraju

Sport