690 680 960

Tysiące hektarów maku i konopi pojawi się w naszym regionie. Co ważne, legalnie

Ponad 500 ha maku oraz 10 tys. ha konopi będą mogli uprawiać rolnicy z województwa lubelskiego. Oczywiście chodzi o rośliny, które nie maja właściwości narkotycznych.

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęta została uchwała określająca ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę maku i konopi w naszym regionie. Oczywiście chodzi o rośliny, które zwierają znikomą ilość substancji, jakie mogą wykorzystywane do produkcji narkotyków, czyli mak niskomorfinowy i konopie włókniste.

Warunki uprawy tych roślin w Polsce regulują przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Określają one dokładnie wymagania, jakie muszą spełnić rolnicy, zamierzający tym zajmować. Przede wszystkim chodzi o uzyskanie zezwolenia. Złożone wnioski trafiają następnie do Urzędu Marszałkowskiego. Sejmik po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, określa w drodze uchwały ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy.

Wskazywane są też miejsca w regionie, gdzie tego typu uprawy będą prowadzone. W tym roku w województwie lubelskim wydano zgodę na 586,68 ha zasiewów maku niskomorfinowego oraz 10 446,35 ha konopi włóknistych. Co ważne, Sejmik nie wydał zgody na uprawy maku innego niż niskomorfinowy.

Największe uprawy maku mają być w gminie Łomazy – 100 ha oraz Chrzanów, Karczmiska i Borki po 50 ha. Produkcja jest przeznaczana na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa. Najwięcej konopi zamierzają zasiać rolnicy z gminy Sosnówka – 240 ha, w gminie Hrubieszów zaplanowano 200 ha, Miączyn 220 ha, a w gminie Hanna 210 ha.

Rośliny te wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym, chemicznym, celulozowo-papierniczym, spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a nawet powstają z nich materiały budowlane. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie rolników tymi roślinami, co sprawia, że rośnie też areał ich zasiewów.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

 1. To życzę powodzenia znam gościa co na konopiak utopil tylko pieniądze jak by chociaż zasadził z wysokim thc to by zarobił może by trochę odsiedzial ale unas legalnie się nie da

 2. „Produkcja jest przeznaczana na cele spożywcze” – czyli będzie dostępny kompot z maku?

  • Głupi? A skąd mają brać mak do ciast drożdżówek itp.?
   Poważnie chcesz wszystko z Chin importować? Widzę że ty to taki sam jak PiS czy PO… sprzedać wszystko co polskie i importować większość z Niemiec i resztę z Chin… Bo po co polski przemysł rolniczy jak można kupić za granicą droższe..

   • No idiota, po prostu idiota. PO sprzedaje wszystko co polskie za grosze PIS wręcz przeciwnie, tylko polskie.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas