Trwają wybory prezydenckie. Rozpoczęły się o czasie i przebiegają spokojnie

Wybory prezydenckie w naszym regionie rozpoczęły się o czasie, do tej pory komisje nie zgłaszały też żadnych poważniejszych incydentów. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21:00.

Punktualnie o godzinie 7 otwarto lokale wyborcze, zaś Polacy przystąpili do wyboru prezydenta RP. W naszym regionie są cztery delegatury: lubelska, zamojska, chełmska oraz bialska. Województwo lubelskie zostało podzielone na 1906 obwodów wyborczych. Łącznie do głosowania uprawnionych jest 30 237 180 osób, w naszym regionie jest to 1 674 164 osób. Jeżeli chodzi o Lublin uprawnionych do głosowania jest 260 tys. osób, czynnych jest także 208 lokali wyborczych. Wyborcy mogą oddać swój głos na 1 z 11 kandydatów.

Wszystkie lokale w naszym regionie zostały otwarte punktualnie, nie zanotowano też żadnych poważniejszych incydentów. Występują jedynie nieporozumienia związane z osobami, które głosowały korespondencyjnie. Niektóre z nich chcą wrzucić swój pakiet wyborczy do urny, tymczasem zgodnie z przepisami, powinni oddać go członkom komisji. Przed wieloma lokalami ustawiły się długie kolejki. Jak alarmują nas czytelnicy, w niektórych z nich odstać trzeba nawet 1,5 godziny.

Z powodu pandemii koronawirusa, podczas wyborów obowiązują szczególne zasady sanitarne. W lokalu wyborczym może być 1 osoba na 4 metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków komisji. Do tego mają być dezynfekowane urny, klamki, blaty stołów, jak też wszystkie inne powierzchnie, z którymi osoby przychodzące zagłosować mogą mieć kontakt. Członkowie komisji zobowiązani są również do wietrzenia lokalu co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut.

Do lokalu wyborczego należy wchodzić z zasłoniętymi ustami i nosem. Warto również posiadać własny długopis. Lokale będą czynne do godziny 21:00.

(fot. lublin112, nadesłane – Grzesiek, Goya)

12 komentarzy

 1. U mnie przed lokalem kolejka 25-30 osób i to od dłuższego czasu. Średnia wieku 55+. Młodzi do urn! wyborczych oczywiście 🙂

  • Dlaczego młodzi? Ja widzę samych emerytów . 13-14 emerytura i 500 na wnuki.Tamci im zabiorą i nie żałuj im!

   • ci frajerzy nigdy nie skumają jak ich ograł zus z emerytami… przy tych cenach waloryzacja marna a rząd robi łaske że im 13-14 wyplaci – ludzie kur.. przecież to są wasze pienoiadze a nie laska jakiegoś hu..a czy innego dudła

  • Jak mieszkasz na czechowie to się nie dziw, że taka średnia wieku. Na nowych osiedlach jest odwrotnie – w kolejkach sami młodzi.

 2. Jestem na kwarantannie .dostałam pakiet wyborczy ale jak do komisji mam dostarczyć ????.czekam na policję Ale czy przyjedzie ?

 3. Mnie kiedyś nauczono, że jak masz na wybory wy…e to w życiu będziesz miał prze…e. Wybierz, bo tobie wybiorą.

 4. O godzinie 11.00 pod lokalem wyborczym, po mszy świętej na Czechowie ustawiła się kolejka chętnych. Średnia wieku 60 +. Szanowni, nieco młodsi Państwo, czas wyjść poza strefę komfortu i zagłosować.

 5. Młodzi w dzisiejszych czasach są leniwi i mają wypięte na politykę. Wolą pojechać nad jeziorko i pomoczyć cztery litery niż stać w kolejce. Także wiadomo kto znów wygra wybory!!!

 6. Nie ma na kogo głosować, znaczy jest ale i tak się nie dopchają i tak. Czyli opcja standard – Polacy wybierają mniejsze zło .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie
Gratka dla miłośników muzyki bluesowej. Dziś startuje „Chatka Blues Festiwal”