Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Przebiegają spokojnie, jednak lokale wyborcze świecą pustkami

Po ośmiu godzinach od otwarcia lokali wyborczych wiadomo już, że występuje dość niewielkie zainteresowanie mieszkańców wyborami do Europarlamentu. Swoje głosy można oddawać do godz. 21:00.

Punktualnie o godz. 7:00 rano rozpoczęło się głosowanie w piątych już w historii Polski wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie lokale, a tylko w naszym regionie jest ich blisko 2,2 tys., zostały otwarte o czasie. Każdy wyborca otrzymuje jedną kartę, na której oddaje głos na jednego kandydata. W całym kraju o jeden z 53 mandatów stara się 1019 kandydatów.

Na porannej konferencji przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak tłumaczył, iż raport z soboty z godz. 6 rano wskazuje, że nie było incydentów związanych z wyborami. Jak stwierdził, to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek, że o tej porze, po sześciu godzinach ciszy wyborczej, nie odnotowano żadnych zdarzeń.

Dziś z kolei policjanci w całym kraju odnotowali 20 wykroczeń i jedno przestępstwo. To ostatnie, to nietrzeźwy mąż zaufania w jednej z komisji w województwie warmińsko-mazurskim. Jak ustaliliśmy, w naszym regionie wybory przebiegają w pełni spokojnie. Nadkomisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zapewnia, iż nie odnotowano żadnych zdarzeń związanych z odbywającymi się wyborami.

Za to zauważyć trzeba bardzo niską frekwencję. Do godziny 12:00 w całym kraju wynosiła ona 11,66 proc. Najwyższa była w województwie mazowieckim – 13,92 proc. Lubelszczyzna z wynikiem 10,62 proc. znajduje się na dole zestawienia. W Lublinie była nieco wyższa, gdyż do urn udało się 12,92 proc. uprawnionych do głosowania.

Niewielkie zainteresowanie wyborami potwierdzają też członkowie komisji. Jak ustaliliśmy, w niektórych lokalach wyborczych w okolicach Lublina, do godziny 9:00 odwiedziło je niespełna 20 osób. I nie są to pojedyncze przypadki.

23 komentarze

  1. Pamiętajie, że w Lubelskim planują ulokować najwięcej islamskich „gości”

  2. Same szumowiny z PIS się dostały….

  3. Nic dziwnego jak przestępca z pis jest na pierwszej pozycji.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport