Trwa współpraca naszego regionu z włoskim Lacjum. Nowe połączenie lotnicze do Rzymu zapewni przesiadki na Sardynię i Sycylię
18:00 05-11-2024 | Autor: redakcja
We wtorek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowano dwuletnie działania zacieśniające współpracę między Województwem Lubelskiem a włoskim Regionem Lacjum. Obejmuje ona promocję przedsiębiorczości, aktywność w sferze edukacyjnej, naukowej i zdrowotnej, wzmacnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój sektora rolno-spożywczego, turystyki i odnawialnych źródeł energii. Co ważne, partnerstwo przyczynia się do realnych korzyści dla mieszkańców obu regionów, takich jak rozwój gospodarczy, wzrost inwestycji i poprawa infrastruktury.
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczał, iż jest to dopiero początek wieloletniej współpracy. Podpisane w kwietniu
memorandum określa ramy, w których chcemy się poruszać. Pierwszy krok został już zrobiony, a chodzi o regularne połączenie z największym lotniskiem we Włoszech, jakie wystartuje w marcu.
– Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubelskiego udało się otworzyć lot do jednego z największych lotnisk w Europie. Zainteresowanie ze strony mieszkańców województwa lubelskiego jest ogromne. Trzeba podkreślić, że to nie jest lot jedynie do Rzymu – to szansa na podróżowanie po całej Europie, bo w tak dużym porcie jak Fiumicino istnieje możliwość przesiadki. Od marca lot do Rzymu będzie dwa razy w tygodniu, z kolei od czerwca będą trzy połączenia tygodniowo – powiedział Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin Marcin Kowalewski.
Wiadomo już, że z lubelskiego lotniska będzie można dolecieć nie tylko do Rzymu. W ramach jednego biletu pasażerowie uzyskają możliwość przesiadki także do Sardynii i Sycylii. Mowa tu o miastach Palermo, Katania, Cagliari czy Olbia. Taki krok nie tylko ułatwi podróże, ale również otworzy nowe możliwości dla gospodarki regionalnej i turystyki.
Z kolei Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWL Elwira Lorenz wyjaśniała, iż dotychczas zorganizowano trzy wizyty studyjne z regionów Lacjum, Sycylia i Apulia w ramach programu „Doing business together – Cooperation of Polish and Italian entrepreneurs”. Dodała również, że nasi przedsiębiorcy są już obecni na rynku włoskim. Eksport produktów na tamtejszy rynek przekroczył wartość 500 mln euro, a głównymi produktami po stronie eksportu i importu są statki powietrzne, maszyny i produkty spożywcze. Dla przedsiębiorców liczy się czas, a bezpośrednie loty do Rzymu ułatwią połączenie z partnerem biznesowym. Jest jeszcze kwestia terminala Cargo, który znacznie skróci czas dostawy produktów.
polatają sobie za darmo
stawiarski to juz nie wie gdzie siada i co otwiera. Co drugi artykuł i znowu on ojcem sukcesu. Pewnie nawet nie ma czasu uczciwie pracować.
Brawo, super. Zawsze to lepiej polecieć z Lublina niż z Rzeszowa.
Jaka linia będzie latała?
na Cargo Lublin , ile ton już odprawiono ?