Trwa nabór wniosków na wymianę pieców. W 2020 r. miasto przeznaczy na ten cel 1 mln złotych

W 2019 r. udało się zlikwidować w Lublinie 168 pieców i kotłów w ramach dotacji przeznaczonej z Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Miasto podpisało 133 umowy z mieszkańcami na wymianę pieców. W 2020 roku w budżecie Lublina przeznaczono 1 mln złotych na walkę ze smogiem.

Program Ograniczania Niskiej Emisji obejmuje dofinansowanie do 50% kosztów działań polegających na trwałej zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny, bardziej ekologiczny, czyli podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż ogrzewania gazowego, elektrycznego bądź olejowego, pompy ciepła lub systemu hybrydowego.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców, jednostek sektora finansów publicznych oraz lokatorów mieszkań komunalnych, posiadających umowę najmu lokalu i którzy uzyskają zgodę ZNK na przeprowadzenie zmiany instalacji grzewczej.

Od 2013 r. w ramach programu walki ze smogiem Miasto przeznaczyło ok. 3 mln zł na likwidację ponad 500 pieców i kotłów. Zagwarantowanie w budżecie miasta 1 mln na wymianę pieców jest realizacją rekomendacji Panelu Obywatelskiego poświęconego temu tematowi.

Stałe kontrole w ramach Eko Patrolu prowadzi Straż Miejska. Od początku 2019 r. strażnicy przeprowadzili ponad 700 kontroli w zakresie spalania w piecach niedozwolonych substancji, jednocześnie edukując mieszkańców w zakresie prawidłowej techniki palenia w piecach.

PLIKI DO POBRANIA

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

23 komentarze

  1. Do Toni ,to powiadasz ze „nikt cię nie zmusi ” …hmm ,w Krakowie też byli tacy „cwani”

  2. I w takim przypadku można zorganizować referendum czy kopciuchy mają zniknąć. Zorganizować w okresie zimowym, to i frekwencja będzie wysoka i większość zadecyduje, a reszta się będzie musiała dostosować np. w rok.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu