Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Tropem niemieckich bomb, jakie spadały na Lublin. Mijają 84 lata od bombardowania miasta (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść dotyczącą historii Lublina. Tym razem na temat największego i najbardziej niszczycielskiego bombardowania w historii Lublina.

Nad ranem, 9 września 1939 roku, niemieckie lotnictwo zaatakowało Lublin. Nie był to pierwszy nalot, wcześniej jednak celem były obiekty mające znaczenie w trakcie wojny, m.in. Lubelska Wytwórnia Samolotów. Tym razem Luftwaffe skierowało się nad centrum miasta. Bomby spadały na budynki mieszkalne, a więc cele cywilne.

Było to największe i najbardziej niszczycielskie bombardowanie w historii Lublina. Na skutek ataku zginęły setki mieszkańców, a szereg budynków legło w gruzach lub zostało poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz, życie straciło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja.

Tego dnia, około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.

24 komentarze

  1. Maruś to specjalista od szkolenia pieszych. Ma ich szkolić że nie wolno jeździć po przejściach dla pieszych, bo mu się wydaje że rowerzyści o tym nie wiedzą.

  2. No napewno tacy internetowi fachurzy którzy mają w necie dużo do powiedzenia a nic nigdy nie napisali i nie opublikowali szkoda na takich czasu bo do nich i tak nic do dotrze czy ja czy ktoś inny i tak według takich znawców będzie durniem a fachowcy to wszyscy inni którzy banialuki o nalocie testowym no chyba że nad frampolem testowano bomby morowe lub szczurowe bo jak na razie jest mnóstwo specy zero dokumentów na potwierdzenie ich też

    • I mamy właśnie przykład. Blisko 80 słów, zero jakiejkolwiek interpunkcji, nazwa miasta z małej litery, itp itd. I ktoś taki śmie pouczać innych. Ba, to nie jest pouczanie. To jest wyśmiewanie i obrażanie naukowców. No bo przecież on uważa się za jedynego wszechwiedzącego. No bo on ma przecież „dokumenty”. Tylko teraz pozostaje pytanie, czy te „dokumenty” nie są czasem w żółtym kolorze?

  3. Obiektywny ujmę to tak tacy naukowcy jak ty umieją jedynie w necie chlapac dziobem jaki to ja wszechwiedzacy chłopie jacy naukowcy?znajdź choć z jednego który sensownie opisał jakiś nalot na dowolne miasto przecież ty umiesz tylko wysmiewac obrażać a z twej strony zero wiedzy historycznej przecież ty nawet pojęcia nie masz dlaczego Frampol Kock Ryki Kurow itd zostały zbombardowane bo na pewno że były miasteczkami był ku temu konkretny cel No ale skąd ty możesz to wiedzieć moje materiały wyśmiewają tylko tacy internetowi fachowcy którzy poza powielaniem głupot bajek nic więcej nie umieją oprócz wyzwisk i szyderstw może byś specu sam byś coś napisał I opublikował chętnie to przeczytam

  4. Super materiał panie Pawle, dzięki wielkie,i czekam na następne, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport