Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Tragiczna sytuacja puławskich azotów. Jeszcze niedawno prężnie działający zakład przynosi teraz miliardowe straty

We wtorek nowy zarząd Azotów Puławy wskazał wprost, że sytuacja spółki jest tragiczna. Pomimo tego płynność finansowa jest utrzymywana. Teraz wdrażane mają być działania, które pomogą uratować firmę.

Coraz gorsza sytuacja, jaka występuje w Zakładach Azotowych w Puławach, znana jest od pewnego czasu. Wiosną, kiedy władze spółki przedstawiały wyniki finansowe za ubiegły rok nie ukrywano, że tak źle jeszcze nigdy nie było. Strata netto za 2023 rok wyniosła bowiem aż 600 mln zł. Jak wówczas podkreślano, kluczowe problemy nie zostały w żaden sposób rozwiązane. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych.

Dziś już wiadomo, że straty wciąż rosną i w ciągu ostatnich sześciu kwartałów przekroczyła już 1,2 mld złotych. Dodatkowo powoduje ona istotne problemy w funkcjonowaniu gospodarczym spółki. Jak jednak zapewnia wiceprezes spółki Wojciech Szmyła, choć sytuacja jest trudna, to w perspektywie średnioterminowej nie powinno być problemów z płynnością finansową. Obecnie zakłady nie mają też żadnych przeterminowanych zobowiązań.

Jednak niezbędne są działania, które mają uratować spółkę. Obecnie działa pakiet stabilizujący, jaki zawarto z instytucjami finansowymi, trwają też przygotowania do wprowadzenia programu restrukturyzacji, aby przede wszystkim ograniczyć koszty i zwiększyć efektywność działalności.

– Spółka kontynuuje zmiany, które mają urealnić nadmiernie rozbudowane struktury organizacyjne oraz stanowiska menedżerskie. Celem jest uproszczenie struktury organizacyjnej, poprawa efektywności, lepsze wykorzystanie zasobów i kapitału ludzkiego, uelastycznienie współpracy między zespołami i obszarami w ramach grupy kapitałowej oraz ograniczenie wydatków – wymienia wiceprezes Azotów Puławy Katarzyna Stasiak.

Władze spółki zapewniają, że nie ma w tej chwili zaplanowanych żadnych zwolnień grupowych. Postawiono na program naturalnych odejść, przy czym chodzi zarówno o stanowiska robocze jak też menadżerskie. Tylko do końca tego roku 108 pracowników nabędzie prawa emerytalne, więc o tyle osób powinno zmniejszyć się zatrudnienie. Dodatkowo postanowiono zaprzestać wydatków na sponsoring czy też w postaci darowizn. Jak wyliczono, przez ostatnie osiem lat na ten cel przeznaczono 117 mln zł. Decyzję taką podjęto, gdyż znaczna część tych środków trafiała poza Puławy i powiat puławski. Wymieniono tu m.in. inicjatywy w Kraśniku, Świdniku, Włodawie, Zamościu a nawet Terespolu

Wśród pomysłów na poprawę sytuacji spółki jest m.in. dalsze zwiększanie sprzedaży produktów na Ukrainę. Do tego dochodzi przyspieszenie opóźnionych inwestycji a także odbudowa i poprawa relacji z kluczowymi dystrybutorami. Prezes Azotów Puławy Hubert Kamola zaproponował też, aby nawozy mineralne pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego objąć 30-procentowym cłem. Wszystko dlatego, że w latach 2020-2023 ich import wzrósł wielokrotnie.

 

110 komentarzy

 1. Podziękować PiSuarom z pinokio na czele.

  • Ein lächelndes Land

   Danke Donald!

  • PIS nie pozwolił nawet kopalni Turow zginac a wy glupoty piszecie – PO to ruina w kazdej dziedzinie ekonomicznej i moralnej kłamstwa oszustwa cynizm i zdrada narodowa

 2. Dla tego zakładu to są grosze nie długi.

 3. Rządy ryżego szwaba do dymisji nie nadają się do niczego zniszczą wszystko co polskie.

 4. Jak to możliwe że to co wszędzie przynosi zyski przynosi takie straty nie wiem o co chodzi ale jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o kasę

 5. A była już pani premier, niejaka Beata Sz. mówiła że „wystarczy nie kraść”. Coś poszło nie tak.

 6. no,no , jakimś dziwnym trafem wszystko zaczyna się sypać w kraju…czyżby przygotowania to spieniężenia następnego (jednego z ostatnich) złotego jajka na rzecz jakichś zachodnich szmaciarzy?niedługo dowiemy się,że Orlen upada,a porty przynoszą samiuśkie straty…brawo wy ,ciemnoto wyborcza o mentalności niewolnika…

 7. Pracowałem tam do tamtego roku, do póki nie dostałem wypowiedzenia. Każdy wie że PIS rozkradał zakłady azotowe.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport