To było najgorętsze lato. Na Roztoczu zanotowano rekord temperatury

Tak upalnego lata na Roztoczu nie było od czasu, kiedy w Zwierzyńcu działa aparatura pomiarowa. Pobity został rekord z 2012 roku.

Rekordowo wysoka wartość temperatury powietrza została odnotowana 11 sierpnia w Zwierzyńcu. Aparatura pomiarowa zamontowana na dziedzińcu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, wykazała 36,9 st. C. Jest to najwyższa temperatura w 20-letniej historii pomiarów w tym miejscu.

Dotychczasowy rekord był ustanowiony 6 sierpnia 2012 roku i wynosił 36,0 st. C. Tegoroczny sierpień praktycznie od samego początku był bardzo upalny. Temperatury powyżej 35 st. C odnotowano w dniach 1 i 10 dniu sierpnia. Było to odpowiednio 35,9 st. C i 35,1 st. C. Z kolei 2 sierpnia wyrównany został rekord z 2012 roku.

Pomiary meteorologiczne na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego wykonywane są w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze. Oprócz temperatury mierzone jest ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, punkt rosy, natężenie promieniowania oraz czas usłonecznienia.

(fot. pixabay.com)
2017-08-27 :47:39

10 komentarzy

 1. To, że w poszczególnych dniach odnotowano rekordowe temperatury to nie znaczy, że lato było gorące czy wręcz najgorętsze. Duża część lipca była mało ciekawa, poza tym zazwyczaj na niedzielę psuła się pogoda.

 2. Jak można po jednym ciepłym dniu twierdzić że całe lato było ciepłe. Policzcie średnia temperaturę!!! Było zimno. Brzydko. Nie rozsmieszajcie ludzi takimi stwierdzeniami

 3. Dokładnie, ten „artykulik” jest niskich lotów pod względem merytorycznym. O warunkach termicznych pór roku świadczy wartość średnia z 3 miesięcy, a nie wybrane wartości z kilku dni. Poza tym mierzy się temperaturę punktu rosy, a nie punkt rosy 😀

 4. Jak dla mnie tegoroczne lato było najkrótsze i najbrzydsze ze wszystkich, które pamiętam w swoim życiu 🙁 tragedia jakaś

 5. Lato mogło być najcieplejsze, jeżeli w ciągu jego trwania średnia temperatura była najwyższa w historii. Tymczasem rekord temperatury danego dnia to jedynie temperatura z konkretnego dnia, a nie dotycząca całego okresu… Niemerytoryczny artykuł względem tytułu.

 6. A w 1992 było i 40 na plusie ale nie było czym mierzyć.

 7. Jakie lato?
  to była ciepła wiosna i to bardzo sucha ziemia jak beton a już po lecie nawet ptactwo zbiera sie do odlotu

  Niestety w tym roku lata nie było

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach